Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká próza: Havlíček z Brixenu o včelách, major Zeman na Slovensku

  15:55aktualizováno  15:55
Krize nekrize, domácí nakladatelé se zatím drží zuby-nehty. A je velmi sympatické, že nehrnou jen překladové a obrázkové kasovní trháky, ale podporují i českou (okrajově i slovenskou) prózu. Zde je několik tipů z poslední doby.

Michal Šanda | foto: archiv

KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ - MICHAL ŠANDA: Dopisy (dybbuk)
Autentické Havlíčkovy dopisy, které psal v 50. letech 19. století z Brixenu svému bratrovi Františkovi, prokládá Šanda svými "odpověďmi". Je to místy značně bláznivý dialog, jehož zásadním tématem není - jak by snad leckdo čekal - literatura či politika, nýbrž včelařství. Jinak si velmi zábavně "každý mele svou" podle svého naturelu. "Drahý příteli, tentokrát jenom telegraficky o včelách, dole před barákem stojí Hakl a opírá se o zvonek. Objevil nějakou putyku v Karlíně a je nadržený ji oprubovat." (Praha, 12. 5. 2008)
Michal Šanda (1965) - básník a prozaik, pracující s oblibou fiktivní metodou. Je například autorem "para-encyklopedie" Blues 1890-1940 (2000). Spolu s Ivanem Wernischem a Milanem Ohniskem napsal společnou sbírku Kecanice (2006).

MARTIN VOPĚNKA: Pátý rozměr (Kniha Zlín)
Některé čtenáře originální, napínavý i psychologicky propracovaný román zaujme poutavým poznáváním odlehlých oblastí naší planety, konkrétně vysokohorské argentinské "puny"; jiní jej budou vnímat jako vzrušující výpověď o dokonalém zločinu rituálního původu. A další se ponoří do Vopěnkovy nové filozofické teorie o stavu našeho bytí v tomto světě, o vzniku a původu vesmíru, o podstatě života.
Martin Vopěnka (1963) - česky píšící židovský spisovatel, cestovatel, nakladatel, publicista. Vystudoval jadernou fyziku. Debutoval roku 1989 novelou Kameny z hor.

JAN RUPP: Ostřinec (Argo)
Ocelové město. Špína, chudoba a beznaděj. To se asi ve spojitosti s ostravskou aglomerací vybaví každému, kdo ji dosud neměl možnost navštívit. S podobnými představami přijíždí na výlet do Ostřince, hornického města někde u severních hranic, také hlavní hrdina Boris. Do města, kde už nic nepřipomíná bývalý blahobyt, ale jehož obyvatelé nikdy neztratili svou hrdost pramenící ze zašlé slávy.
Jan Rupp (1975) - byl odjakživa fascinován prostředím dělnického světa, prošel řadou dělnických profesí. Vystudoval Fakultu sociálních studií, pracuje v oblasti řízení lidských zdrojů.

VÁCLAV CHOCHOLA: Jako vrána na Beckhama (Odeon)
David Kram je milionář zakutaný v jednom nuselském činžáku. Osídlil ho po šesti letech strávených v Istanbulu s rodiči a mladším bratrem, jenž byl jako obrovský fotbalový talent vykoupen maloasijským klubem a postupně tu dorostl v primadonu. Rodina se podle diktátu doby přizpůsobuje mladíkově kariéře, zatímco David začne v Praze provovozovat internetový megastore splněných konzumních přání.
Václav Chochola (1978) - absolvent Literární akademie Josefa Škvoreckého, debutoval povídkovým souborem Třísky do masa (2004), po němž vydal novelu Děti z krechtů (2005).

ONDŘEJ MACURA: Netopýři (Kniha Zlín)
Krátký román pojednává o podivínských mladých lidech, "pokoušejících o ušlechtilý let v temnotách každodennosti", jejich snaha však vychází vniveč. Netopýři se pohybují mezi milostnou prózou a bizarní groteskou. Autor střídá empatický ponor do nitra postav s ironickým odstupem a jeho vyděšená humanistická skepse je místy okořeněna cynickým černým humorem.
Ondřej Macura (1980) - vystudoval Filozofickou fakultu UK, pracuje jako učitel. Za debutovou básnickou sbírku Indicie (2007) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena.

PAVEL CTIBOR: Silentbloky (dybbuk)
Soubor fragmentárních literárních textů, jež zaznamenávají autorovy pokusy o změnu vnímání a proměnu vlastní citlivosti. O to se pokouší vyvoláváním lucidních stavů, psychedelickými experimenty či pokusy s vlastním tělem. Z textů je zřejmá důvěrná znalost současných vědeckých poznatků: Dirakův model, kvantové vnímání, chiralita, hologramy atp. jež přirozeně prostupují textem.
Pavel Ctibor (1971) - povoláním fyzik se zaměřením na fyziku pevných látek. Debutoval básnickou sbírkou Takže (1991), později se začal věnovat hlavně próze. Kromě literatury se zabývá i hudbou.

PETRA SOUKUPOVÁ: Zmizet (Host)
V souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy, autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav.
Petra Soukupová (1982) - držitelka Ceny Jiřího Ortena za debut K moři (2007); za tutéž knihu byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Pracuje jako scenáristka.

MILENA FUCIMANOVÁ: Denní menu (Kniha Zlín)
V této knize láska, víra a naděje nad vším zlem rozhodně nevítězí. To ale nezbavuje chybující hrdiny potřeby žít a konat ve prospěch dobra. Reakce na bezeslovné utrpení trýzněného bezmocného holuba ostře nasvěcuje povahy protagonistů příběhu, lidí, které dnes a denně potkáváme, s nimiž společně jíme své "denní menu".
Milena Fucimanová (1944) - přes třicet let pracovala jako středoškolská profesorka, prózu a poezie publikuje od 90. let. Překládá ze tří jazyků, je autorkou několika učebnic češtiny.

PAVEL BRYCZ: Svatý démon (Host)
Příběh falešného mesiáše ze 17. století není klasickou historickou prózou, ale psychologickým podobenstvím o sociálních rolích. Jde o drama setkání dvou rozdílných mužů: Adama Jakobiho, charismatického psychopata, asociála, který touží splynout s davem a být takzvaně normální, a Natana ze Lvova, mladého neduživého muže, který by, ač o šestnáct let mladší než Adam, nikdy fyzicky nevydržel jeho šílený život.
Pavel Brycz (1968) - pracoval v reklamní agentuře, psal texty pro hudební skupinu Zdarr, knižně debutoval v roce 1993 Hlavou Upanišády. Je autorem seriálu večerníčků, uvádí dětské pořady v Českém rozhlase.

LIBUŠE MONÍKOVÁ: Zjasněná noc (Argo)
Autorčina poslední dokončená kniha čerpá z "triumvirátu" Krajina, intelekt, erós. Krajinu zosobňuje Praha probuzená do časů dravého kapitalismu, kam se po dvaceti letech vrací slavná tanečnice a choreografka Leonora Marty. Intelekt, to jsou hrdinčiny úvahy o nové choreografii i o společenských proměnách po roce 1989. A erós – milostný vztah mezi Martou a potomkem odsunutých sudetských Němců.
Libuše Moníková (1945 - 1998) - významná česká německy píšící autorka, držitelka řady mezinárodních ocenění. Jejím nejvýznamnějším dílem je Fasáda (1987, česky 2004). V roce 1997 spisovatelce udělil prezident Václav Havel medaili Za zásluhy.

DANIELA KAPITÁŇOVÁ: Vražda ve Slopákově (Host)
Slopákov je nenápadné, zastrčené slovenské městečko, a přece se v něm sejdou nejbystřejší mozky světové detektivní literatury. Nechybí slečna Marplová, věčně pletoucí něco růžového, Sherlock Holmes, komisař Maigret, poručík Columbo, Mulder a Scullyová, Hercule Poirot, major Zeman či Dempsey a Makepeaceová. Zavede je sem záhadami obestřený případ vraždy významného slovenského spisovatele Pravdy.
Daniela Kapitáňová (1956) - narozena v Komárně, vystudovala režii na pražské FAMU. Debut Samko Tále: Kniha o cintoríne (2000) vyšel v několika evropských zemích. Zabývá se teorií detektivního žánru, věnuje se scenáristice.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Fredrik Backman
Píše jako Fulghum, ale je ze Švédska. Synovi se omlouvá za budoucí trapasy

Nakladatelství Host přivezlo před třemi lety do Česka úspěšného švédského spisovatele, sloupkaře a blogera Fredrika Backmana. Čtenáře si tehdy získal románem...  celý článek

Obálky knihy Animalium
Půvabně ilustrované Animalium by mohl ocenit i Harry Potter

Nakladatelství Albatros vydává knihu Animalium, která je nebývale půvabnou poctou světu zvířat. „Tohle muzeum je úplně jiné než jakékoliv, které znáš. Má...  celý článek

Kunal Nayyar na Emmy Awards (Los Angeles, 22. září 2013)
Manželka si myslela, že Teorie velkého třesku je porno, líčí herec

Kunal Nayyar patří mezi nejlépe placené televizní herce světa. Už deset let září v oblíbeném sitcomu o partě kalifornských podivínů Teorie velkého třesku jako...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.