Koncert (ilustrační foto)

Koncert (ilustrační foto) | foto: freeimages

Neukázněné fotografující a telefonující diváky zaměří v Číně laserem

  • 0
O Číně se hodně debatuje, o její trh se však bojuje. I v klasické hudbě. Přesvědčuje se o tom Česká filharmonie, která se vrátila z turné po čínských městech.

V Číně nebyla poprvé, ale na rozdíl od Japonska je to stále nová destinace. Tentokrát kromě Pekingu a Šanghaje navštívila i města, kde ještě nehrála. „Udivily nás moderní sály s výbornou akustikou,“ přiznává ředitel David Mareček.

Hudební trh se podle něj v Číně teprve tvoří, ovšem rychle. „Pro některé sály to dokonce byla první koncertní sezona. Jezdí sem však velké orchestry z Německa, Rakouska, Velké Británie, Ruska, Izraele, USA a dalších zemí. V nejbližších letech se rozhodne, jaké postavení si v Číně vytvoří,“ vysvětluje.
Publikum je prý k evropské hudbě pozorné. „Z českých skladeb zná Vltavu nebo Novosvětskou, zato Dvořákova Šestá symfonie byla pro něj spíš nová,“ podotýká.

Zahrají pro děti

Čína má i svá specifika. Třeba uvaděče vybavené laserovými ukazovátky, jimiž zaměřují diváky, kteří fotografují nebo jim zvoní mobily.

Nedávná česká „kauza dalajláma“ se prý turné nijak nedotkla, ani se oní moc nemluvilo. „Hovořilo se spíš o spolupráci v oblasti edukačních programů, o které projevili zájem čínští pořadatelé,“ dodává Mareček. Filharmonie je představí nejspíš během příštího zájezdu. Pozvání už dostala.