Dirigent Jiří Bělohlávek v čele České filharmonie

Dirigent Jiří Bělohlávek v čele České filharmonie | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Česká filharmonie nahraje kompletního Dvořáka

  • 2
Rýsuje se nejvýznamnější nahrávací projekt České filharmonie v posledních letech a jeden z viditelných přínosů reformy tohoto orchestru. Od loňského podzimu vzniká kompletní nahrávka devíti symfonií Antonína Dvořáka pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, a to pro renomovanou světovou firmu Decca Classics.

Všech devět symfonií natočí orchestr v této a následující sezoně živě během abonentních koncertů. První CD by mělo vyjít letos v březnu, kompletní box v září 2014, u příležitosti 110. výročí Dvořákovy smrti. Dosud poslední soubor všech skladatelových symfonií nahrávala Česká filharmonie už před pětadvaceti lety s Václavem Neumannem pro Supraphon.

Česká filharmonie v budově pražského Rudolfina (archivní snímek)

Podle Bělohlávka je příprava náročná také s ohledem na méně časté uvádění některých Dvořákových symfonií. "Rané se prakticky nehrají, proto je třeba je pečlivě nazkoušet, sžít se s nimi," zdůrazňuje. Velkým přínosem pro celý projekt by měla být také osoba hudebního režiséra Arenda Prohmanna, který je podepsán pod řadou nahrávek Berlínských nebo Vídeňských filharmoniků. Symfonie doplní ještě studiové nahrávky Dvořákových koncertů pro sólové nástroje a orchestr. Jejich sólisty budou violoncellistka Alisa Weilersteinová, klavírista Garrick Ohlsson a houslista Frank Peter Zimmermann. Kromě mikrofonů budou navíc přítomny i kamery České televize, která v režii Adama Rezka natočí vždy generální zkoušku a všechny tři koncerty. Celkem vyrobí devět padesátiminutových pořadů, k nimž přidá desetiminutové publicistické vstupy. Odvysílat by je měla roku 2014. Později se počítá s vydáním zaznamenaných koncertů na DVD.

Vznikne dokument

Česká televize také spolupracuje na dalších pořadech, které se k projektu vztahují. V koprodukci s kanadskou společností Rhombus Media vzniká časosběrný dokument, jehož režisérkou je Barbara Willis Sweeteová.
Kanaďanka, která byla několikrát nominovaná na Grammy a jíž Metropolitní opera svěřuje režii přímých přenosů svých představení do kin, bude po dvě koncertní sezony sledovat nahrávání, proměnu orchestru a vývoj jeho vztahů s šéfdirigentem. I tento dokument odvysílá příští rok Česká televize a počítá se i s jeho distribucí do zahraničí.