Internet, počítač, kancelář, business

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Češi objevují filmy na internetu

  • 28
Příští obraz rodiny může vypadat následovně: babička zůstává u televize, rodiče přešli na DVD a děti si film stahují z internetové půjčovny. Nový typ domácího kina se v Česku teprve rozbíhá, ale zejména mladí už ho objevují.

Výhody "dálkové" nabídky jsou nasnadě. Člověk se nemusí nikam trmácet ani omezovat televizními programy dne. V pohodlí doma u počítače a v kteroukoli dobu si vybere titul, na který má zrovna náladu, stáhne si ho, zaplatí kolem čtyřiceti korun a má film na čtyřiadvacet hodin k dispozici.

Které nejvíce lákají? Záleží na nabídce elektronické půjčovny. Tak třeba Kinomania, která nedávno vstoupila na trh s podporou ministerstva informatiky, uvádí jako nejčastěji přehrávaný film Renčovu romantickou komedii Román pro ženy, následovanou rovněž domácími Příběhy obyčejného šílenství od Petra Zelenky. Teprve další tři místa patří módnímu žánru mládeže, zahraničním hororům Bazén, 23:14 a Kostka.

Lákají i menšinové filmy
Kinomania však zahrnuje i snímky menšinové, počínaje dvoudílným přepisem operního Dalibora v režii Václava Kršky přes dokumenty Olympiáda nebo Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský po Brabcova Krysaře či Gedeonovo Indiánské léto. Objevily se dokonce zvěsti, že na podzim se kolekce rozroste o Rafťáky, jejich režisér Karel Janák však o tom neví.

"Slyším to poprvé, chtěli jsme dát na internet jen nepoužité scény, které se nevešly na DVD, jež vyjde na podzim," říká Janák. Ani osobně nepatří k divákům, kterým by film stačil na počítači. "Není to ono, zážitek je ve srovnání s kinem poloviční," míní tvůrce dnešních teenagerovských hitů.

Stejný názor má generační příslušník slavné vlny 60. let Jan Němec – přestože nadšeně objevuje nové technologie a premiéru svého díla Noční hovory s matkou uskutečnil právě na internetu. "To byla čistě jednorázová záležitost, ale jinak jsem své filmy elektronickým půjčovnám neposkytl a ani o tom neuvažuju. Proč? Kvůli neodpovídající kvalitě," vysvětluje Němec.

Do třetice se s kolegy shoduje Filip Renč, který vůbec netušil,  že se dá jeho Román pro ženy stáhnout z internetu. "Sám jsem to nikdy neudělal, nesnáším to. Na filmy chodím do kina," tvrdí.

Nicméně producenti nejsou tak úzkostliví jako tvůrci, alespoň soudě podle narůstajícího počtu děl, která půjčovnám poskytují. Jestliže Kinemania žádá za "kus a den" 45 korun, konkurenční StarZone, která působí na trhu déle, už šla na 44 korun. Navíc jednotlivé epizody animovaných seriálů Bob a Bobek či Pat a Mat, které vedou její divácký top ten, přijdou na desetikorunu. Pouze výjimečné tituly jako Svěrákův Tmavomodrý svět stojí 49 korun.

Ochrana před piráty
Dva hráči závody rozběhli, ale už zdaleka nejsou sami. Na trhu se v červnu objevil Topfun, který nabízí také pamětnické české komedie a jehož jednatel Radek Přikryl tvrdí: "Předpokládáme, že do konce roku budeme mít dva a půl tisíce snímků a půl milionu písniček. V říjnu spustíme první digitální prodej hudby."

Ovšem ve srovnání se zámořím zůstávají zdejší internetové videopůjčovny v plenkách, a nejen proto, že rychlost stahování či způsob platby jsou u nás omezenější. Hlavně dlouho trvá, než se vedle "béčkových" titulů dostanou na síť i hity. Kdežto ve Státech byl závěrečný díl Hvězdných válek k dispozici ke stažení už ve chvíli, kdy měl premiéru na plátně. Firmy se totiž okamžitou legální nabídkou chrání před internetovým pirátstvím.

,