Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi a svět, to jsou nebe a dudy. Proč stále neumíme předávat ceny

  13:27
Sezona cen vrcholí: v sobotu se rozdělovaly filmové sošky Český lev, v noci na pondělí americké Oscary. Naši scénu čekají ještě divadelní Thálie, hudební Andělé, televizní TýTý... Který večer slibuje největší podívanou? Zbytečná otázka – domácí sotva. A nejen kvůli nižším nákladům.
Sponzorské Kolo štěstí na pódiu? To by se v zahraničí opravdu stát nemohlo. Pořadatelé Českých lvů se ovšem skutečně ničeho nebojí. (Na snímku moderátor večera Bolek Polívka a modelka Lucie Křížková Váchová.)

Sponzorské Kolo štěstí na pódiu? To by se v zahraničí opravdu stát nemohlo. Pořadatelé Českých lvů se ovšem skutečně ničeho nebojí. (Na snímku moderátor večera Bolek Polívka a modelka Lucie Křížková Váchová.) | foto: Marek Navrátil

Více peněz, méně ega

Srovnáváme nesrovnatelné, míní televizní režisér Jiří Adamec. "Oscarová show či Grammy jsou určeny nejen Americe, ale celému světu, navíc jde o finále roku v daném průmyslovém oboru, jenž má v Americe obří rozměr.

Naše předávací večery jsou lokální show v tradičních a ještě menších lokálních podmínkách. I vážnost průmyslového odvětví, pro něž značí Andělé či Český lev vrchol roku, je vůči těm, s nimiž maličký český svět srovnáváme, skoro směšná. Takže peníze na prvním místě," tvrdí Adamec.

Anděl 2008 - Toxique

Anděl 2008 - Toxique

Grammy za rok 2009 - Lady Gaga

Grammy za rok 2009 - Lady Gaga

Ano, veškeré debaty na téma, proč naše ceremoniály pořád připomínají okresní estrádu, končí steskem, že tady na pořádnou show zkrátka nejsou peníze. Ale to je pouze půlka pravdy. Celou ji pojmenoval šéf české HBO Ondřej Zach, který českou cestu k ideálu stručně shrnul slovy "Více peněz, méně ega".

Právě HBO vysílá přenosy amerických ceremonií v čele s Oscary; ví tedy, co obnášejí kromě dolarů. Například scénář objemnější a podrobnější než Zlaté stránky, v němž má každičké slovo, záběr i reklamní předěl svou přesnou podobu a časový limit. Kdyby nebyl tajný, na FAMU by se podle něj mělo učit. Program Oscarů se navíc pečlivě zkouší, klidně šestkrát; teprve v rámci pevně daného a secvičeného rámce se může improvizovat; kromě toho jsou k dispozici "neviditelná" čtecí zařízení.

Vítězové Oscarů 2008

Vítězové Oscarů 2008

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

Kdo někdy pronikl do zákulisí českých ceremoniálů, zažil útlé bodové scénáře proškrtané chvatnými změnami a pár "přibližných" zkoušek, na nichž se občas zaskakuje za nepřítomné hvězdy. Že i čas znamená peníze? Dobrá, nemusíme se hned poměřovat s Oscary, které se vysílají do celého světa.

Ceny Britské filmové akademie často uvádí jediný důstojný pán ve smokinku, zpravidla herec nadaný inteligentním ostrovním vtipem. Stačí to: baví bez tanečků, ohňostrojů, žonglérů.

Naše ceremoniály trpí utkvělou představou, že musí předvést "od každého něco", takže televizní ceny předávají bůhvíproč královny krásy nebo atleti, na filmových se bubnuje či zpívá čínská opera a ty hudební věčně řeší, jestli pozvat "ulici" a hrát naživo.

Zahraniční pocty se naopak drží daného oboru a účelu. Netahají na pódium politiky, neřkuli sponzory. Neprovozují záměrné chyby, trapasy, "statečné" výpady. A na Oscarech i Grammy se vzdává sestřihem a potleskem hold zemřelým kolegům. Ano, mají na to peníze. Ale hlavně to umějí. Proč?

Pět rozdílů

Zaprvé, hlavní roli hraje tradice. Třeba Oscary letos slaví 82. ročník, Český lev teprve sedmnáctý.

Zadruhé, s tradicí souvisí řemeslo. Zvláště Amerika má v oboru jevištní i televizní zábavy nejvíce profesionálů.

Zatřetí, v cizině berou ceny vážně. Necítí potřebu je zlehčovat, zpochybňovat, relativizovat a obracet ve shazující recesi.

Začtvrté, myslí na diváky. Potřebují sledovanost, která dosáhla nejvýše před dvanácti lety díky Titaniku. Tudíž budují pořad co možná napínavě a srozumitelně – na rozdíl od českých salonních večírků pro pár spiklenců v sále spřízněných výlučným vkusem. Proto loni Oscary okouzlovaly muzikálovým číslem Hugha Jackmana a letos vedle stálic Seana Penna, Kate Winsletové či Penelope Cruzové předají ceny i herecké idoly nejmladší generace jako Zac Efron z Muzikálu ze střední či hvězdy hororové série Stmívání Kristen Stewartová a Taylor Lautner. Naopak večer vynechá vše, co z pohledu obrazovky zdržuje: nominované písně nezazní naživo, nýbrž z klipů, a děkovné projevy na scéně se zkrátí s tím, že více se mohou vítězové rozpovídat v zákulisí, odkud jejich druhé vystoupení poputuje na web. Producent Bill Mechanic považuje dlouhé děkovné seznamy za "nejnenáviděnější prvek celé show" a jeho kolega Adam Shankman slibuje, že je letos nahradí svěží taneční choreografií.

Vanessa Hudgensová a Zac Efron na přehlídce Frederick's

Vanessa Hudgensová a Zac Efron na přehlídce Frederick's

Z filmu Stmívání - Kristen Stewartová

Z filmu Stmívání - Kristen Stewartová

Zapáté, zahraniční ceremoniály si vychovaly vysoce profesionální publikum. "Každý rok se snažíme, jenže bavit lidi z branže je nejtěžší," tvrdí pořadatel Českých lvů Petr Vachler. Má pravdu, ale na Oscarech právě lidé z branže pláčí, jásají, tleskají, reagují na každé slovo; zkrátka "hrají" podle pravidel showbyznysu, k němuž patří. Zatímco kamenné české tváře někdy jako by ceremoniálem až ostentativně pohrdaly.

Věčné kompromisy

O změny se několikrát alespoň pokusili pořadatelé hudebních Andělů, když předávací večer otevřeli "živému" publiku z ulice, které mělo vytvořit atmosféru koncertu. Ale ani to až na výjimečné momenty nikdy nefungovalo. Další z odpovědí na otázku, proč to nejde, by alespoň v případě hudebních cen totiž mohla znít: snaha vyhovět všem.

Všechny velké plány na důstojnou slavnostní show, která bude mít energii, rytmus a spád, spolehlivě rozmetá nezakrývaná snaha prodat každou vteřinu a neznámí, nezajímaví zástupci sponzorů na scéně.

Nejlépe když na pódium dorazí v kostýmku z 80. let, pokusí se o vtip a pak ve své předlouhé minutě slávy dokážou, že bez zakoktání nepřečtou ani jméno z papírku a dost možná u toho ještě zlomí rekord v počtu přepnutých televizních programů.

Problémem je také tlak hudebních nakladatelů a samotných pořadatelů, kterým je jasné, že přímý televizní přenos může dobře posloužit jako marketingový nástroj. Výsledkem je neprůhledná dramaturgie, která místo jasného názoru, jenž by s ohledem na široké televizní publikum vypíchl, roce za pozornost, zůstává ve vleku něčích přání.

Nominace na ceny Anděl - Richard Krajčo a Petr Šiška

V tomto směru svým ceremoniálům příliš nepomohli ani ostravští draci Petr Šiška a Lešek Wronka, v jejichž režii Andělé v posledních letech probíhají. Pro ilustraci: Šiška třeba začal udílet "cenu prezidenta Akademie populární hudby" a vyhrál ji projekt, který produkovala jeho vlastní agentura Petarda. Předávání zahajovala podivná formace Lewron orchestra, za kterou umělecky stojí Wronka. Velký prostor dostávali i jejich, jinak padlí svěřenci – třeba kapela Kreyson.

Důvěryhodnosti cen nepřidalo ani loňské fiasko, kdy je moderoval jeden z jejich největších favoritů – Richard Krajčo. "Jak budou vypadat Andělé, to záleží hlavně na lidech, kteří přijdou. Jestli se jako moderátoři budeme dívat do ‚zkvašenejch ksichtů‘, nebo jestli přijdou na večírek, kde se oslavuje hudba a předávají ceny," říkal tehdy Krajčo před přenosem.

Jenomže jak se tvářit, když má v roli zahraničního hudebního hosta dodat ceremoniálu luxus německá teenagerská kapela Aloha From Hell, již u nás téměř nikdo nezná, s písničkou z playbacku, která se ve vztahu k českému rozhlasovému éteru může poprávu cítit jako panna? A když se část nominovaných ze studu na předávání ani neobjeví?

Hledání důvěry

Možná největší problém tuzemských cen je, že jim věří jen málokdo – z diváků, branže a často i porotců. A mohou si za to sami organizátoři. Těžko chtít po někom veselí, když historie udílení je protkána řadou trapných momentů, rozporuplných a nevysvětlených kroků.

A třeba u Andělů samotné Akademii, která o výsledcích rozhoduje, zoufale chybějí respektované osobnosti. Z poroty se během let postupně ztratily a nakonec loni mezi rozhodujícími početně převážili zástupci obchodníků. Přes všechny snahy o inovace, o nichž pořadatelé mluví každý rok, si ani jednou nenašli čas, aby s akademiky o cenách jednali jinak, než že jim jednou ročně pošlou dopis, aby hlasovali.

Pro koho jsou ceny?

"Dokud budou ceny jen podnikatelským záměrem, nebudou nikomu ku prospěchu," shrnul to před rokem Michal Horáček, který sám Akademii populární hudby několik let šéfoval

Není si třeba dělat iluze – s kritikou za pompéznost a předpojatost prakticky ze všech stran se i ve světě potýkají všechny velké ceny. Ale když se loni proti podobě andělského ceremoniálu ozvali Tata Bojs, tedy přímo jedna z nominovaných kapel, a svou účast odmítli, dočkali se od pořadatelů místo pokusu o smířlivý dialog jen hysterické a ublížené reakce. Že prý při jejich písni v minulých ročnících klesla sledovanost... Když ceny neberou vážně akademici ani hudebníci, těžko očekávat, že je bude z obrazovky nebo v sále někdo hltat.

"Dokud budou ceny jen podnikatelským záměrem, nebudou nikomu ku prospěchu," shrnul to před rokem Michal Horáček, který sám Akademii populární hudby několik let šéfoval. Bez podobně silné osobnosti, která dokáže vybalancovat tlaky ze všech směrů a udržet příměří mezi nesmiřitelnými tábory profesionálů, umělců a obchodníků, se situace jen těžko změní.

Pocit události

Tuzemská ocenění a jejich ceremoniály jen málokdo bere s pocitem výjimečnosti události. Poznáte to i v nenápadných detailech. Ať už publikum tvoří lidé z ulice nebo jenom hvězdy, nikdo ve světě by si tak jako u nás nedovolil přijít ve vytahaném svetru, s umaštěnými vlasy nebo třeba přebírat cenu v teplákové bundě. A chybějí také památné momenty, něco, z čeho by pořadatelé tvořili mytologii a historii cen.

Hudební Brit Awards snad ani nepamatují ročník bez divácky vděčného skandálu typu frontmana kapely Pupl vystrkujícího zadek na Michaela Jacksona během písně Earth Song. Vzpomenete si snad bez většího přemýšlení na něco z historie českých cen? Na dechberoucí hudební výkon toho typu, jaký předvedla Beyoncé na letošních Grammy? Když svá hudební a filmová ocenění předává hudební stanice MTV, je toho její program plný dny a možná i týdny předtím i poté. Znovu připomínají nejlepší nebo nejhorší hudební výkony, památné reakce umělců, scénky ze zákulisí.

Zkrátka vytvářejí dojem skutečné události, na které chcete být jako divák alespoň prostřednictvím obrazovky. A soustředí se, aby v programu nechyběly momenty, které v paměti zůstanou déle než do příštího víkendu a své diváky si najdou i zpětně třeba na internetu. Protože i tak ceny získávají respekt a sledovanost.

Schválně si vyhledejte weby Českého lva, Slavíka, Thálií, Andělů, TýTý nebo Magnesie Litery. V lepším případě vás uvítá grafika a stavba stránek jako z druhé půlky 90. let. Přesně tam jako by se přemýšlení tvůrců zaseklo. Na nedostatek peněz se neschopnost využít k vytváření aury cen i tak prosté nástroje, jako je Facebook, Twitter nebo alespoň YouTube, svádět nedá.

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Nemusím hned všechno lámat na dvě půlky chleba, říká Mefisto Mikluš

18. dubna 2024

Dnešní doba nás neustále nutí mít vyhraněný názor a stavět se na jednu stranu, přemýšlí v rozhovoru...

Výstava Tima Burtona se po více než deseti letech znovu vrací do Prahy

17. dubna 2024  18:10

Známý americký režisér, producent, scenárista, básník, loutkář, Tim Burton se znovu vrací do Prahy....

RECENZE: Také na Švihově je pohodová osada. A ještě jalovější než v ČT

17. dubna 2024

Premium Víkendoví domorodci míří na schůzi v hospodě, kde mají hlasovat o nákupu sekaček. Tak na Prima+...

RECENZE: Hanuš s Donutilem předvedli hospodské drama z divokého východu

17. dubna 2024  11:15

Šmírování, stalking, elektronická stopa. Ale i generační střet mezi obyvateli bývalé NDR. To...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...