Božský Evan

Božský Evan - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Černý Bůh Morgan a jeho novodobý Noe

V komedii Božský Evan, která přichází do českých kin, se vrací "božský" Morgan Freeman. A má úkol pro Steva Carella - postavit archu.

Před čtyřmi lety v komedii Božský Bruce se afroamerický herec Morgan Freeman poprvé představil v roli Všemohoucího. Tehdy byl jeho protihráčem Jim Carrey.

Ve volném pokračování Božský Evan, vystupuje do popředí Steve Carell coby televizní reportér, kterého Bůh pověří stavbou biblické archy.

Noe a jeho sen
První film vydělal ve světě takřka půl miliardy dolarů, nicméně režisér a producent Tom Shadyac uvádí jiný důvod, proč porušil svou zásadu netočit "dvojky" a "trojky" hitů: "Nejde totiž o klasické pokračování, stavíme nový příběh na jiné postavě." Vysvětlil, že mu připadá zábavnější točit různé kapitoly "božské" série než navazovat na minulý děj.

Titulním hrdinou se nyní stal muž propadlý chorobným ambicím a pocitu vlastní důležitosti. "Vzali jsme americký sen a zveličili ho tak absurdním způsobem, že má katastrofální důsledky," naznačuje režisér. "Evan touží po nejlepším domě, autě, zaměstnání – všechno chce mít co největší a nejlepší."

TRAILER K FILMU BOŽSKÝ EVAN

Steve Carell podotýká, že komedie líčí také hrdinovu trnitou cestu za sebepoznáním. "Jeho předvolební hesla slibují změny, ale ve skutečnosti jde o prázdné fráze. Až postupně si to uvědomí," vykládá herec.

Tím, kdo tahá za nitky, je samozřejmě Bůh. Už při vzniku filmu Božský Bruce trval Shadyac výhradně na Freemanovi, na němž závisel rovněž osud druhého snímku. Freeman se k postavě vrátil, ačkoli tvrdí, že veselohry nejsou jeho parketou. "Nejsem komik. Ale zahraju, co mám na papíře. Je to jednoduché: naučíte se text, říkáte jej co možná věrohodně, a pokud je předloha vtipná a režisér má cit pro načasování, bude zábavný i výsledek," shrnuje Freeman celé tajemství.

Pozor na vlky a ovce
Podle Bible přicházela zvířata do Noemovy archy vedena instinktem a v párech. Filmaři museli využít specialistu Marka Forbese, který měl na starosti výběr, trénink a péči o 177 druhů zvířat. Před kamerou se objevili lvi, tygři, pelikáni, leopardi, žirafy, sloni, medvědi, paviáni, zebry, sobi, velbloudi, mývalové, kočky, dikobrazi, psi, bizoni či hadi.

A nešlo jen o přehlídku živočišných druhů. Aby se přiblížil legendě, požadoval režisér od zvířat "práci" – pomáhají se stavbou obří lodi, jež je zachrání před potopou. Režisér si přál, aby podával slon Carellovi chobotem prkna nebo vrána zobákem hřebíky. "Pro ně to bylo zjevně snazší než pro mě naučit se text," žertuje herec.

Natáčení ztěžovalo vzájemné postavení zvířat v potravním řetězci. "Nemohl jsem mít vlka vedle ovce a být v klidu. A některá zvířata jsme museli točit odděleně i kvůli bezpečí herců," říká Forbes. Naopak přívaly vody, jež zaplaví nic netušící město, nikoho neohrozily. Vznikaly více než rok na počítačích pod vedením mistra speciálních efektů Douglase Smithe, který se podílel třeba na  Hvězdných válkách.

,