Z obálky komiksu Mike’s Place

Z obálky komiksu Mike’s Place | foto: Aligier

Černobílý komiks o sebevražedném útoku nevidí islám černobíle

  • 7
Grafický román Mike’s Place vypráví o atentátu v baru v Tel Avivu. O tom, co mu předcházelo a jaké měl důsledky. Ovšem má i jasně čitelný obecný podtext.

Autory komiksu jsou americký novinář a filmař Jack Baxter, izraelský dokumentarista a mimochodem absolvent pražské FAMU Joshua Fadem a původem izraelský, v Americe žijící kreslíř Koren Shadmi.

Černobílý komiks, pouze s barevnou obálkou, vypráví autentický příběh, jehož napsání bylo pro autory scénáře vlastně terapií. Víceméně shodou náhod se rozhodl Baxter natočit dokumentární film o hudebním klubu v Tel Avivu.

V něm se svorně jaksi skrývali před realitou nekonečného blízkovýchodního válečného konfliktu hosté všemožných sociálních vrstev i přesvědčení. „V Mike’s Place platí jedno pravidlo: za žádných okolností nemluvit ani o politice, ani o náboženství,“ praví se v knize.

Natáčeli všechno

Z komiksu Mike’s Place

I když zpočátku hrají v příběhu roli hlavně běžné mezilidské vztahy, jsou zatíženy jakýmsi poklopem nestandardní situace. Zlomem je 30. duben 2003, kdy se před barem, naštěstí nevpuštěn vyhazovačem dovnitř, odpálil sebevražedný atentátník z hnutí Hamas.

Přestože je Koren Shadmi kreslířem spíše introvertního typu, právě tato pasáž, tedy napětí těsně před explozí, sám útok a minuty po něm, je zachycena s mimořádnou působivostí.

Při výbuchu zahynuli tři lidé a další řada byla vážně zraněna. Oba scenáristé pak, stejně jako ve svém filmu Blues by the Beach, vyprávějí o tom, jak kterého z účastníků zážitek atentátu poznamenal.

Korán k násilí nevyzývá

V době, kdy na jedné straně znějí i u nás reálné obavy z nebezpečí, které je na Blízkém východě denním chlebem, a na druhé straně se mnohé debaty uzavírají šmahem a volá se po zjednodušujících řešeních vyplývajících z neznalostí, je vydání tohoto grafického románu velmi vítané.

Každou ze šesti kapitol uvozuje citát z Koránu (vybral je mimochodem na přání autorů osobně muslimský duchovní), který jasně dokládá, že – v rozporu s obecným přesvědčením – nejde o text vyzývající k násilí nebo náboženské nesnášenlivosti. Záleží pouze na tom, jak kdo s jeho poselstvím naloží. Bible je ostatně stejný případ.

Rozhodně je velmi cenné, byť pro někoho možná paradoxní, že autoři, kteří osobně utekli při teroristickém útoku muslimského fanatika hrobníkovi z lopaty, uvádějí ve své knize takové citace jako třeba: „Lidé, věru jsme vás stvořili z muže a ženy a učinili jsme z vás národy a kmeny, abyste se vzájemně poznali,“ anebo „Nebudiž žádného donucování v náboženství!“. V tom je největší význam tohoto komiksu.