Alois Švehlík a Oldřich Vlach se stali nositeli cen Františka Filipovského za...

Alois Švehlík a Oldřich Vlach se stali nositeli cen Františka Filipovského za dabing. | foto: ČTK

GLOSA: Dabing dal ceny rebelům, Dexterovi i Teorii velkého třesku

  • 3
Dvacátý ročník dabingových cen Františka Filipovského se místo oslav potkal s rokem, kdy dabéři začali boj proti levným rychlým továrnám na české znění. Za vstup do společné agentury byli leckdy trestáni tím, že o práci přišli. Ale v sobotu si zrovna rebelové často chodili pro ceny.

Ať žijí paradoxy. Na seznamu „nepohodlných“ dabérů, tedy herců, za které důstojné podmínky vyjednává agentura, je třeba Oldřich Vlach. Letos vyhrál cenu Filipovského díky svému výkonu v české verzi příběhu Soudce a vrah.

Také Saša Rašilov figuruje na černé listině, slyšel proto i varování, že v poslední řadě seriálu Dexter mu titulní roli vezmou. Neustoupil a zvítězil, dokonce dvakrát: Dextera bude dabovat dál a teď za něj dostal i cenu diváků.

Seriál Teorie velkého třesku zažil křik fanoušků, když v létě uprostřed série vyměnil odbojné herečky. Televize tehdy podcenila kult pořadu, který pár týdnů poté získal cenu za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy.

Jsou to paradoxy, které mají svou logiku. Na slavnosti, kde za celoživotní mistrovství v dabingu sklízejí pocty legendy jako Alois Švehlík, nelze asi zároveň vyznamenat laciné rekordmany v nejrychlejším odříkávání textu za minutu.

„Marcello Mastroianni je pro nás Václav Voska a Vladimír Brabec, Pierre Richard Petr Oliva, Anni Girardotová Věra Galatíková. Vidíme Harrisona Forda, ale slyšíme Jiřího Štěpničku," shrnul sílu dabingu průvodce cen Ondřej Kepka.

Mimochodem i Kepku zastupuje agentura. Stejně jako členku poroty Martinu Hudečkovou či řadu nominovaných. A cena za dabing animovaného díla Já, padouch 2 zamířila do Virtualu, prvního studia, jež vyšlo nárokům dabérů vstříc.

Jestli rebelanti tvrdící, že níž už se klesnout nedá, nebudou mít nakonec pravdu. Přestože některá studia snižující laťku profese zakládali v době boomu právě herci. A třebaže dnes jim solidní práci nezaručí ani nejvyšší trofej, ani nové gesto.

Zástupci Herecké asociace totiž v závěru oznámili, že z poroty dabingových cen odstupují, neboť v ní sedí většinou lidé ze studií, která odmítají přijmout dohodu. „Ač ze 185 herců, za něž jedná agentura, mnozí už cenu vyhráli, půl roku nejsou obsazováni či jsou přeobsazováni,“ tvrdí asociace.