Záběr ze zahajovacího filmu festivalu Jeden svět - Zpět na Tahrír

Záběr ze zahajovacího filmu festivalu Jeden svět - Zpět na Tahrír | foto: Jeden světProfimedia.cz

Cenu z Jednoho světa si odvážejí syrští lékaři a zdravotníci

  • 0
Udílením cen Homo Homini začal v úterý večer v Pražské křižovatce 14. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Společnost Člověk v tísni ji letos přiřkla podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků známé jako Doctors Coordinate of Damascus.

Ocenění převzal jeden z koordinátorů syrských lékařů Muhammad Abdal Hádí.

Tématem letošního ročníku jsou protesty, nepokoje a revolty v různých částech světa. Ty se objevily v loňském roce hlavně v severní Africe a na Blízkém východě. Arabské jaro různou intenzitou zasáhlo přes 15 arabských zemí a vyžádalo si desítky tisíc obětí. V Sýrii režim Bašára Asada demonstrace stále krvavě potlačuje, už zde zahynulo přes 7 500 lidí.

Jeden svět 2012

Z filmu Punk v Africe

Jeden svět láká na protesty, nepokoje a žluťoučké tupé Donalda Trumpa

"Pomoc, kterou syrští lékaři a zdravotníci z Doctors Coordinate of Damascus poskytují ve skrytu, riskujíce vlastní svobodu a životy, je mimořádně důležitá," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Zvláštní složky represivního aparátu Asadova režimu totiž systematicky pátrají v nemocnicích a raněné z demonstrací odvážejí, vězní, nezřídka mučí či popravují, dodal Pánek. Loni získal ocenění kyrgyzský aktivista a obhájce lidských práv Azimžan Askarov, který byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Jeden svět zamíří z Prahy do 40 dalších měst

Novinkou letošního ročníku byla literární soutěž Normální normalizace, do které se mohli přihlásit žáci či studenti ve věku od 15 do 20 let se zpracováním tématu jednoho dne v normalizačním Československu. Vítězkou soutěže se stala devatenáctiletá studentka Barbora Černochová z Prahy. Její příspěvek s názvem Normalizace vsedě zachycuje rozhovor s paní Ivanou Marešovou, která je od narození upoutána na invalidní vozík a období normalizace tak prožila jako člověk s handicapem.

Filmy Jednoho světa

Festival letos uvede 106 dokumentů z produkce 44 zemí a kromě Prahy se uskuteční v dalších 40 městech po celé České republice. "Očekáváme, že festival navštíví stejně jako v minulých letech více než 100 tisícdiváků," uvedl mediální koordinátor festivalu Filip Šebek.

Zahajovací projekce v pražských kinech Světozor a Lucerna nabídla kanadsko-norský dokument Zpět na Tahrír o charakteru a hloubce revolučních změn v Egyptě. Ve světové premiéře bude na festivalu uveden snímek nizozemské dokumentaristky ruského původu Mashi Novikové Sladká vůně domoviny vyprávějící životní příběhy tří lidí z různých částí Evropy, kolem kterých se v odlišných podobách přehnalo válečné běsnění minulého století.

Dalšími světovými premiérami budou filmy Ti druzí o kulturním střetu turistických skupin s obyvateli tradičního kmene v Etiopii a snímek Důstojnost nemá hranic o událostech jednoho významného dne v počátcích revoluce v Jemenu.

,