Bohumila Grögerová

Bohumila Grögerová | foto: Pražský divadelní festival německého jazyka © Zdeněk Merta

Cenu PEN klubu dostane literární experimentátorka Grögerová

Spisovatelka Bohumila Grögerová dostane cenu Českého centra Mezinárodního PEN klubu za celoživotní dílo pro rok 2009. Cena bude slavnostně předána v úterý 31. března v Senátu.

Bohumila Grögerová proslula na české literární scéně především jako autorka experimentální poezie, prózy a dramatu. Tomuto záběru odpovídali i autoři, jejichž tvorbu uváděla do Čech jako překladatelka (mj. Christian Morgenstern, Ernst Jandl, Hans Carl Artmann či Eugène Ionesco).

Vlastní cestou

Český PEN klub uděluje od roku 1994 každé dva roky Cenu Karla Čapka za mimořádné literární dílo. Její porota při vybírání tvůrce dbá o to, aby laureát i jeho dílo nějak výrazně a srozumitelně přispěli k prosazování demokratických a humanistických hodnot. Prvními laureáty se stali Günter Grass a Philip Roth při příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Dalšími laureáty jsou Arnošt Lustig, Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský a Václav Havel. V roce 1996 rozhodl výbor PEN klubu, že bude s touto cenou udílet také Cenu PEN klubu za celoživotní dílo. Jako první ji dostal Adolf Branald, o dva roky později Jan Vladislav, poté filozof, geolog, spisovatel a publicista Jiří Krupička. Od roku 2000 cena udělena nebyla. V roce 2008 rozhodl výbor Českého PEN klubu obnovit udělování Ceny PEN klubu s názvem Vlastní cestou v každém lichém roce. Letos tedy cenu spojenou s odměnou 100 tisíc korun dostane Bohumila Grögerová.

Bohumila Grögerová se narodila 7. srpna 1921 v Praze. Od roku 1951 pracovala v nakladatelství Naše vojsko, v roce 1972 přešla do Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací. V roce 1952 se seznámila s Josefem Hiršalem, s nímž přes půl století tvořila překladatelskou a tvůrčí dvojici.

Právě Hiršal o jejich společné tvorbě říkal, že autorská spolupráce muže a ženy jako tvůrčí akt je ve své nejhlubší podstatě aktem lásky. Po Hiršalově smrti v roce 2003 se Grögerová vyrovnává s jeho nepřítomností v knize Čas mezi tehdy a teď.

Textové segmenty se pohybují mezi úvahami, deníkovými záznamy, zápisy snů, vyprávěním a básněmi v próze. Zatím posledním literárním počinem autorky je básnická sbírka Rukopis (2008), kritikou vysoce hodnocená a nominovaná v letošním ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera.

,