Barbora Kleinhamplová na předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého v Brně (20. listopadu 2015) | foto: ČTK

Cenu Chalupeckého vyhrála Kleinhamplová. Uspěla s virtuálním tělem

  • 4
Cenu Jindřicha Chalupeckého za rok 2015 získala Barbora Kleinhamplová. Z pěti výtvarníků mladších 35 let ji vybrala mezinárodní porota. Ve finálové výstavě měla videoinstalaci složenou z digitalizovaných částí lidského těla a další video z lekce jógy smíchu.

„Ve své tvorbě reflektuje skupinové chování a vyjadřuje psychologickou kritiku sociálního prostoru v kontrastu s prostorem tradičním,“ uvedla o vítězce předsedkyně poroty Holly Blocková. Podle Kleinhamplové (1984), která je loňskou absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, byli finalisté rovnocenní a pro porotu prý muselo být těžké určit vítěze.

„Hledala jsem způsob, jak mluvit o prekarizované společnosti a věcech, které k ní patří: úzkost, strachy, vyhrocené emoce, virtuální prostředí, ve kterém se pohybujeme skoro víc než v realitě. Přirozeně se objevilo téma těla, potažmo virtuálního těla, ve spojení s určitým afektem a terapií, která se taktéž stala součástí našeho světa,“ řekla ke svým vystaveným dílům Kleinhamplová.

S vítězstvím je spojena odměna sto tisíc korun na uspořádání výstavy s katalogem. Vítěz také může vyjet na šestitýdenní stipendijní pobyt do New Yorku.

Finálové práce vystavovala od září Moravská galerie v Pražákově paláci. Finalisté se vyjadřovali rozmanitými formálními prostředky. Cenu diváků dostal Lukáš Karbus, který se jako jediný prezentoval jako malíř. Podle svých slov se snaží subjektivně zobrazovat krajinu, a to zejména v okolí České Lípy, odkud pochází. Jeho akvarely jsou snivé, výrazně barevné. „Malba je práce, která mě vnitřně oslovuje,“ uvedl Karbus.

Finalistku Pavlu Scerankovou inspirovalo k několika dílům reliktní záření, tedy první světlo vyzářené do vesmíru, které vědci dokážou zachytit i dnes. Pavel Sterec vystavil skutečné i fiktivní výsledky geologických sond včetně fosilizovaných „pozůstatků dneška“, které ztvárnil pomocí 3D tisku. Vojtěch Fröhlich nabídl připojení k internetu a odkaz na facebookovou stránku. Vyzval tam návštěvníky, aby jej následovali do reálného světa a třeba s ním vyrazili na výlet. Sceranková a Sterec byli nominovaní už podruhé.

Cena Jindřicha Chalupeckého vznikla v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a výtvarníka Theodora Pištěka. Jubilejním 25. držitelem ceny se loni stal Roman Štětina. V Brně se už v minulosti uskutečnilo několik finále, ovšem letos poprvé poskytla výstavě zázemí Moravská galerie. Ceremoniál se odehrál v Besedním domě, sídle Filharmonie Brno, a provázeli jím herci HaDivadla. Příští finálovou expozici bude znovu hostit Praha.