Čeká se na druhého Shreka. A na vítěze

  • 1
Po noci zločinu, jak se přezdívá černé sérii krádeží ve stanovém městečku korunované loupežným přepadením hotelové recepce, má za sebou festival i noc živlů. Průtrž mračen spláchla několik večírků a odstavila na čas z provozu venkovní pokladny, kancelář Film Industry i další prostory Thermalu.

Štáb všechno vysušil a uvedl rychle do chodu, nicméně někteří hoteloví hosté našli vodu i ve skříních, čímž se sblížili s promoklými batůžkáři nocujícími ve stanech.

Naopak v kinosálech se velká dramata nekonají, alespoň pokud jde o hlavní soutěž, jejíž vítěz bude v sobotu večer vyhlášen v přímém přenosu České televize. Naprosto výjimečný film z rodu zázraků se nedostavil, dokonce se objevují hlasy, že místo „zlata" by se mělo udělit několik „stříbrných" trofejí.

A komu? Snad dánskému filmu o manželské krizi Nechte maličkých, možná ruskému příběhu o příchodu netušeného syna do šokované rodiny Můj nevlastní bratr Frankenstein, nebo Fridrikssonově groteskní pohádce ze skládky Niceland, či německému příběhu z elitní nacistické školy Napola.

Nově do hry vešly ještě dva zajímavé příspěvky - japonský Pryč z toho světa, kde v poválečné době přejímají poražení od vítězů smiřující lásku k jazzu, a italský Takové děti, svědectví o chlapcích z chudé čtvrti předurčených ke dráze zločinu.

„Hrají je vesměs skutečné děti ulice, pro něž je jejich drsná každodennost samozřejmá - až při natáčení, když poznaly jiný svět, si uvědomily, v čem žijí. A v tom vidíme naději," věří tvůrci filmu bratři-dvojčata Andrea a Anonio Frazziovi.

Čeští Mistři měli v hledišti velkou odezvu, ale porota, hlavně její mužská část, nedává ani hnutím brvy najevo, co si myslí.

Nicméně pár cen už je známých. Vedle Nezávislé kamery pro americký snímek Pampeliška, jejž by chtěla ČT uvést ve svém příštím cyklu Americké nezávislé léto, byl včera cenou Philip Morris v sekci Na východ od západu vyznamenán příběh Vinka Brešana z balkánské války Svědkové.

Do bývalé Jugoslávie putuje i cena mezinárodní scenáristické soutěže Hartley-Merrill Prize, již získala za scénář opět inspirovaný boji na Balkáně Chorvatka Iva Kapetanovičová.¨

Došlo i na čestné trofeje: po ceně Karlovarského kraje prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi následovala plaketa pro programovou ředitelku festivalu Evu Zaoralovou, kterou převzala při setkání s ekumenickou porotou.

V předvečer závěru filmového svátku si festival prožil ještě jednu bitvu o vstupenky na Mooreův protibushovský dokument Fahrenheit 9/11, kam se chystal i prezident Václav Klaus, a také kuriozní souběh dvou „symbolických prvních klapek".

Přímo ve Varech totiž včera zahájili natáčení režiséři Dan Svátek, jehož česko-švédský snímek Blízko nebe odehrávající se v hotelu plném cizinců našel vhodný objekt právě v lázních, a Viktor Polesný, který převádí na plátno román Vladimíra Párala Milenci a vrazi. „Ale já v tom hrát nebudu," sliboval s úsměvem spisovatel.

V poslední den přehlídky zaměstnávají její hosty hlavně tři otázky. Zaprvé, kdo a kdy koupí do kin Fahrenheita 9/11 - špitá se totiž, že původní cena 40 tisíc dolarů se oklikou přes německé distributory zmenšila na polovinu, ovšem to má být prý pouze výchozí suma pro licitování českých zájemců.

Zadruhé, které hvězdy předají při slavnostním ceremoniálu trofeje vítězům. S jistotou se mluví o topmodelce Karolině Kurkové, s nadějemi o režiséru Romanu Polanském, který by mohl přijet z pražského natáčení Olivera Twista.

A zatřetí, jaký bude Shrek 2, jehož nesoutěžní projekce dnes večer festivalový maraton uzavře. Pro mnohé ctitele zeleného animovaného obra je však právě on už předem nekorunovaným králem celé letošní přehlídky.

Americký režisér Mark Milgart na setkání zástupců České televize s novináři a filmovými producenty, které se uskutečnilo 8. července 2004 v Zanderově sále bývalých Císařských lázních v Karlových Varech v rámci Mezinárodního filmového festivalu. Milgart zde obdržel Cenu České televize za snímek Pampeliška.

,