František Černý (Čechomor)

František Černý (Čechomor)

Čechomor se vrací na hrady a chystá vánoční album

Čtyřmi akcemi v historických lokalitách, na které si pozve hosty z Japonska a kapelu Votchi, vyvrcholí koncertní sezona Čechomoru. Během podzimu pak chtějí houslista Karel Holas a kytarista a zpěvák František Černý natočit album vánočních písní.

Dnes vystoupí skupina ve Strakonicích na nádvoří tamějšího hradu, zítra zahrají v zámeckém parku v Chýši. Pak čeká Čechomor Znojmo a 31. srpna se hudebníci objeví na zámku Slavkov u Brna.

Byla to vlastně skupina Čechomor, která před lety uspořádala turné na hradech. Nápad se zalíbil i Jaromíru Nohavicovi, zároveň vznikla série putovních festivalů České hrady.cz, která je už pevnou částí letní sezony a jež letos přilákala tisíce návštěvníků.

„Prostředí ovlivňuje atmosféru koncertu. Člověk si to uvědomí hlavně v podhradí nebo na nádvoří zámků, které vytvářejí i působivé stylové kulisy. Jsem přesvědčený, že takové koncerty si publikum zvlášť dobře zapamatuje,“ říká Černý.

„Nám se hraje v historických lokalitách dobře. Lidové písně mají často kořeny, které sahají několik století nazpět,“ dodává Holas. Je zvědavý, jak v historickém prostředí vyzní japonské bubny taiko. Kapela si totiž pozvala na turné hosta.

Japonský bubeník Joji Hirota hrál na předchozí desce Čechomoru Co sa stalo nové. Letos natáčel vlastní album a Holas mu dělal producenta. „Bylo to zajímavé. Čeští muzikanti a český producent nahrávali s Hirotou desku japonské lidové hudby. Uvidíme, co tomu Japonci řeknou,“ směje se Holas.

Na turné bude Hirota jednak jako host a pak se jeho soubor bubeníků, který si říká Taiko Drummers, přidá k Čechomoru v některých písních. „Japonci mají bubny různých velikostí, jejich zvuk je impozantní. Rádi se necháme překvapit,“ říká Černý. S pomocí takových hostů se chce kapela vyhnout stereotypům.

„Stále zkoušíme a hledáme nový přístup k muzice. Máme takový rok hledání. Přemýšlíme a ověřujeme, kam bychom se mohli vydat,“ vysvětluje Holas.

V létě Čechomor vystupoval s Cimbálovou kapelou Martina Hrbáče. Společně se objevili i na folklorních slavnostech ve Velké nad Veličkou, což je Mekka moravské lidové hudby.

„Jsme rádi, že nás přijali muzikanti, kteří se celý život věnují ryze lidovým písním. Než k tomu došlo, uplynulo pět let. Jsme na stejné vlně, ale každý má jiný přístup. Oťukávali jsme se. Tyhle písně jsou křehké, člověk k nim musí přistupovat s velkým citem. Měli jsme radost, když jsme si mohli zahrát s těmi skvělými muzikanty. Vystoupení ve Velké nad Veličkou nebo na festivalu v Krumlově se líbilo lidem i nám,“ říká Černý.

Nyní má Čechomor před sebou natáčení nového alba vánočních písní, které chce kapela vydat do konce letošního roku. „Rozhodli jsme se, že vynecháme nejznámější melodie. Nebudeme zpívat Půjdem spolu do Betléma či Pásli ovce Valaši. Vánoční písně z Česka a Slovenska chceme obohatit také svátečními skladbami z Polska,“ dodává Holas.
 
Ani čtyři koncerty po historických lokalitách však neznamenají, že se Čechomor stáhne do studií. Kapela bude dál koncertovat ve větších či menších prostorách.