Vítězka Man Bookerovy ceny Eleanor Cattonová s románem Velikáni | foto: Reuters

Man Bookerovu cenu dostala nejmladší autorka za zatím nejdelší román

  • 0
Prestižní literární Man Bookerovu cenu dostala osmadvacetiletá Novozélanďanka Eleanor Cattonová za román The Luminaries (Velikáni) a stala se nejmladší držitelkou tohoto ocenění. V úterý to oznámila porota v Londýně.

Historický epos The Luminaires o 850 stranách, který kritikové označují za mistrovské dílo, dokazuje, že "všechno se vším souvisí, ale nic není tak, jak se na první pohled zdá". Vypráví příběh o zločinu v městečku na Novém Zélandu v druhé polovině devatenáctého století.

Man Bookerova cena

Man Bookerova cena je pro anglicky píšící autory jedním z nejprestižnějších ocenění. Vítěze kromě prémie 50 tisíc liber (1,5 milionu korun) čeká i výrazné zvýšení prodeje knih. Do 2002 tzv. Bookerova cena se uděluje od roku 1969.

Autorce u nás už před dvěma lety vyšla kniha Na scéně. Jde v ní o sexuální obtěžování studentky, které se začne řešit teprve ve chvíli, kdy se stane námětem pro ročníkové představení studentů konzervatoře. Vydala ji Kniha Zlín.

Cattonová je neopakovatelný talent. Začala psát, když jí bylo pětadvacet a dnes je jen o tři roky starší.

Souboj byl letos nesmírně vyrovnaný. Šance měla i NoViolet Bulawayová ze Zimbabwe s autobiografickým románem We Need New Names, který vypráví o cestě z Afriky do Spojených států, nebo ostřílený Jim Crace, který píše od sedmdesátých let a byl v užších nominacích už podruhé.

Mezi čtenáři měla velký úspěch i kniha Ruth Ozekiové, která napsala příběh o tom, co se stane, když Tichý oceán vyplaví v Americe svačinovou krabičku s motivem Hello Kitty, co spláchla tsunami v Japonsku. Kritiky také nadchla i pobouřila zpověď The Testament Of Mary. Irský autor Colm Toibin napsal odvážnou prózu o tom, jak Marie vnímá Ježíšovu smrt jako matka. Je vylíčena jako velmi lidská a také velmi zatrpklá žena. Poslední nominovanou byla Indka Jhumpa Lahiriová, žijící ve Spojených státech.

Vítězka Man Bookerovy ceny, Novozélanďanka Eleanor Cattonová (uprostřed) s vévodkyní z Cornwallu Camillou a šéfem poroty Robertem Macfarlanem

Man Bookerova cena přitom letos prošla zásadní změnou, kterou ne všichni považují za pozitivní. Na stranu kritiků se postavil třeba i slavný držitel této ceny Julian Barnes.

Po desetiletích přísných pravidel se totiž od příštího roku mohou do výběru dostat i američtí autoři. Zatímco dříve šlo o kohokoli ze zemí bývalého Commonwealthu, dnes může postoupit i dílo napsané Američanem, či Američankou.

Minimálně tři ze šesti spisovatelů v nejužší nominaci jsou letos s Amerikou nějakým způsobem spojení. Právě poslední jmenovaná Lahiriová (která má dvojí občanství) je už držitelkou Pulitzerovy ceny. Tu mimochodem mohou dostávat pouze Američané a nikoli Britové a právě existence Pulitzerovy ceny byla v minulosti jedním z argumentů proti současnému otevření pravidel Man Bookerovy ceny.