Carmina Burana jako velká ohnivá show

  • 1
Na tři stovky opulentních kostýmů a čtyři stovky pyrotechnických efektů uvidí publikum při čtvrteční české premiéře představení Carmina Burana Monumental Opera, které se uskuteční v Sazka Areně. Bude to zároveň poprvé, co se v prostorách nové víceúčelové haly rozezní klasická hudba.

Iniciátorem, autorem, režisérem i dirigentem celého projektu je Walter Haupt, dlouholetý přítel a žák skladatele a pedagoga Carla Orffa, jehož nejslavnější skladbou je právě scénická kantáta Carmina Burana.

Jde vlastně o zhudebněný soubor středověkých písňových textů, které byly nalezeny v klášteře de Beurum v Německu. Opěvují lásku stejně jako dobrou krmi a víno. Skladba postupem času nabyla na obrovské popularitě napříč všemi žánry. Často ji využívají filmaři.

Představení, které uvidí pražští diváci, bylo poprvé uvedeno roku 1995 ke stému výročí Orffova narození. Od té doby každý rok vyjíždí na světové turné. "Nepřistupoval jsem k inscenaci jako operní režisér, nýbrž jako filmový. Uskutečněním tohoto projektu jsem splnil Orffovo přání," zdůrazňuje v Mnichově narozený a vystudovaný Haupt, který už má s vizuálně-hudebními představeními četné zkušenosti.

Vymyslel například podívanou s názvem Multimediální zvukový oblak, vytvořenou z ohně, vody, laseru, světla a hudby uprostřed krajiny, kterou zhlédlo přes pět milionů diváků po celé Evropě. Jeden ze svých prvních projektů realizoval při zahájení olympijských her v Mnichově. Následovala i další díla zkoumající možnosti světla a prostoru. Haupt, který v letech 1969 až 1986 vedl experimentální scénu Národního divadla v Mnichově, je také autorem osmnácti baletů a dvou oper.

Představení Carmina Burana se odehrává na monumentální scéně, jejíž dominantou je 13 a půl metru vysoká věž znázorňující svou babylonskou předchůdkyni. Jejím autorem je Mihail Tchernaev, který v minulosti navrhl scénografii k české verzi muzikálu Jesus Christ Superstar. Hned na začátku se diváci mohou těšit na roztočení ohnivého kola osudu, skrytého uvnitř věže. Oheň jako symbol života ostatně hraje důležitou roli po celý večer.

Tyto efekty byly navrženy stejnou autorskou skupinou, která vytvořila show pro turné skupiny Pink Floyd. Kromě toho pořadatelé slibují i živé loutky, akrobaty na chůdách anebo středověkou lázeň s nahými dívkami. Celá produkce je náročná i na přepravu. Jenom sama věž je složena ve dvou kamionech, zvukový a světelný park povezou tři kamiony, po jednom kamionu zaberou kostýmy a pyrotechnika.

Hudební doprovod k celému večeru obstará Severočeská filharmonie Teplice. Sólové party přednesou sopranistka Ramona Eremia, tenorista Nikolaj Višnjakov a barytonista Jiří Kubík. Spoluúčinkovat bude šedesátičlenný Pražský komorní sbor. Na grandiózní představení si nicméně diváci budou muset počkat do druhé půlky večera. Tu první vyplní sám orchestr, který zahraje slavná čísla z oper Giuseppe Verdiho. Vstupenky v pěti cenových kategoriích jsou stále v prodeji na on-line terminálech Sazky i na internetovém portálu www.sazkaticket.cz.

Kolo osudu aneb velkolepá "ohnivá" show v představení Carmina Burana, projektu Waltera Haupta

,