Ilustrační záběr laserové show

Ilustrační záběr laserové show | foto: Shutterstock

Carmina burana pro 21. století: novoroční lasery a 160 účinkujících

  • 0
Letošní Silvestr se nepatrně protáhne. Nasvědčuje tomu výpravná show, která se ve dvou reprízách koná 5. ledna ve velkém sále pražského Kongresového centra. Ve velkém obsazení v doprovodu laserové show a pyrotechnických efektů zazní proslulá kantáta Carla Orffa Carmina burana.

"Pod hlavičkou operní produkce Klasika pod hvězdami vystoupí šedesátičlenný orchestr, špičkoví sólisté a mohutné sbory," uvedl za organizátory Pavel Košatka. Koncerty, které se uskuteční od 14 a 19 hodin, se skládají ze dvou částí. V první polovině večera zazní české a světové operní árie a sborové scény, mimo jiné Óda na radost od Ludwiga van Beethovena. Po přestávce bude uvedena kompletní kantáta Carmina burana.

Populární Carmina burana

Hudba kantáty je pro svoji dramatičnost často používána jako hudba filmová, například ve snímku Excalibur britského režiséra Johna Boormana. V úvodu svých koncertů ji využíval také "král popu" Michael Jackson.

Předprodej vstupenek v cenách od 590 korun do 1 490 korun byl zahájen v síti Ticket Art.

Kantátu německý skladatel Carl Orff složil na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, milostných, pijáckých a jiných básní a písní. Ze středověkého rukopisu, objeveného roku 1934, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů písní, které zhudebnil. Původní texty jsou psány v různých jazycích: staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky. Forma skladby nejvíce odpovídá kantátě, cyklické skladbě pro sólové hlasy, sbor, dětský sbor a orchestr.

Dělí se do šesti tematických celků. Provedení si žádá nadstandardní obsazení v sekci bicích nástrojů. Většinou bývá prováděna koncertně, známá jsou však i provedení scénická, například v divadle s baletním souborem, častěji v netradičních prostorách nádvoří a přírodních amfiteátrů s choreografiemi spíše muzikálovými.

,