Josef Čapek - Koupel nohou

Josef Čapek - Koupel nohou | foto: Galerie Art

Čapkův obraz vynesl rekordních 10 milionů

Obraz Josefa Čapka Koupel nohou byl v sobotu vydražen za rekordních 9,3 milionu korun. S přičtením aukčních poplatků tak celkovou cenou 10,8 milionu pokořil magickou desetimilionovou hranici.

O novou vlnu rekordů se zasloužila pořádající pražská Galerie Art Praha - stejně jako na jaře. Koncem dubna byl prostřednictvím její aukce vydražen obraz Jindřicha Štyrského Cirkus Simonette za 8,6 milionu korun a stal se na pár měsíců nejdražším dílem na českém aukčním trhu.

Čapkova působivá olejomalba z roku 1921, která pochází dokonce ze stejné známé kolekce sběratele Jaroslava Borovičky jako Cirkus Simonette, však všechny dosavadní rekordy překonala. Přitom její vyvolávací cena byla skoro desetkrát nižší - 950 tisíc korun.

„Máme ohromné štěstí,“ podotýká majitel Galerie Art Praha Vladimír Neubert, „Takový výsledek jsme nečekali. V těch nejoptimističtějších představách jsem uvažoval o pěti šesti milionech.“

O Čapkův obraz, který byl označován už v aukčním katalogu za mimořádnou nabídku, se utkalo patnáct zájemců, z toho jedenáct „inkognito“ po telefonu. „Byli to všichni velcí hráči, sběratelé umění, kteří se aukcí tradičně účastní,“ podotýká Neubert.

Tentokrát se nedal
Obraz nakonec získal stálý zákazník, který si odnedávna buduje sbírku ryze českého umění. V té má zatím necelou desítku obrazů.

A jako zajímavost je nutno dodat, že právě tentýž český sběratel měl velký zájem i o dílo Jindřicha Štyrského v dubnu. To mu však uniklo. Tentokrát už se vyšší nabídkou přebít nenechal. „Myslím, že obraz dosáhl tak vysoké ceny proto, že kubistický Čapek nikdy dosud nebyl dražen,“ dodává Neubert.

Malbu popisuje jako půvabnou kompozici mladé dívky při toaletě, s nádhernými barevnými valéry hnědavé, žlutavé, bílé a modré, a především charakteristické geniálním osobitým Čapkovým zjednodušením. „Šlo prostě o mimořádný malířský skvost,“ shrnuje Neubert.

Rekord za rekordem
Za rekordní by se dala označit i délka dražby. Při aukcích, kdy se nabízené obrazy střídají jako na běžícím pásu a případný zájemce mívá obraz přiklepnut často během několika desítek vteřin, je čtvrthodinový boj o jedno dílo velmi výjimečný. To však není zdaleka všechno. Na aukci v pražském hotelu Hilton licitovalo 374 zájemců, z toho více než 120 po telefonu.

Celkově byly obrazy prodány za 28 milionů korun - tedy za částku, které při aukci v Česku nebylo nikdy dosaženo. Úspěšně bylo prodáno také šest obrazů za více než milion korun, kromě Čapka ještě dva obrazy Karla Černého a po jednom od Jindřicha Průchy, Aloise Wachsmana a Václava Špály.

„Výsledek Špály byl pro nás osobním triumfem. Poslední dobou se na něj zapomínalo a nyní se jeho Kytice prodala za milion tři sta tisíc korun. Navíc se dobře prodali i ostatní Špálové,“ říká majitel Galerie Art Praha.

Kromě Josefa Čapka, Špály či Černého jsou na českých aukcích populární také díla Emila Filly, Františka Kupky, Josefa Šímy, Toyen, Rudolfa Kremličky, Františka Tichého či Jana Zrzavého. Zájem je i o realistické výjevy 19. století a ruské klasiky.