V porotě Cannes se sešli herci Jessica Chastainová a Will Smith, předsedá jim režisér Pedro Almodovar | foto: AP

Netflix pobouřil Cannes. Dal své obří prase do soutěže, ale ne do kin

  • 7
Na festivalu v Cannes vypukla válka. Po pěti minutách museli dočasně pozastavil projekci snímku Okja, protože z publika se neustále ozývaly protestní výkřiky. Ne proti hrdinovi díla, zvířeti v podobě obřího prasete, nýbrž proti Netflixu, který svůj film sice poslal do soutěže, ale odmítá jej uvést do kin včetně francouzských.

Americká internetová služba Netflix, která se rychle prosazuje i mezi filmovými producenty a v Cannes má dokonce dvě své novinky, tak ohrozila své šance. Sám předseda poroty, španělský režisér Pedro Almodóvar, totiž prohlásil: „Neumím si představit, že by Zlatou palmu vyhrál film, který diváci nemohou vidět na velkém plátně.“

Naopak herec Will Smith, který je členem poroty, se Netflixu zastal. „Moje děti sledují doma Netflix a přitom chodí do kina několikrát týdně. Nevidím v tom rozpor. Jde o dvě různé formy zábavy. Netflix neudělal nic jiného, než že rozšířil globální filmové chápání mých dětí,“ prohlásil herec.

Zahrnutí Netflixu do tradiční sestavy účastníků Cannes budí emoce již od chvíle, kdy své rozhodnutí organizátoři festivalu oznámili a pak těsně před startem festivalu pod tlakem kritiky přišli s novým požadavkem: soutěžní filmy se musí zavázat ke klasické distribuci v kinech, pokud se ucházejí o výběr pro Cannes. Ředitel Netflixu Reed Hastings reagoval na Facebooku: „Opevňují se proti nám.“

Almodóvar v obecné rovině sice nástup nových cest uvítal, ale dodal, že by neměly nahradit stávající formy včetně kin a měnit nabídku pro diváky. „Jediné řešení je, ať nové platformy akceptují a dodržují stávající pravidla, která stávající sítě již přijaly a respektovaly,“ míní.

Smith, jenž se za Netflix postavil, hraje v hlavní roli v chystaném projektu této firmy, ve sci-fi Bright, jež má premiéru letos v prosinci - na internetu. Podobně oba canneské příspěvky Netflixu zatím zveřejnily jen festivalové a internetové premiéry.

Okja líčí přátelství asijské holčičky se zvířetem, The Meyerowitz Stories popisuje setkání rodiny na newyorské poctě otcově uměleckému dílu.