Brad Pitt (Cannes 2012)

Brad Pitt (Cannes 2012) | foto: Reuters

Glosa: Co nás učí festival snobismu v Cannes

  • 5
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - Filmová přehlídka odtržená od vkusu běžného diváka. Pompézní a zbytečné dostaveníčko hvězd, které se jednou ročně sejdou na červeném tepichu, aby se spokojeně poplácaly po zádech a následně se pustily do víru prostopášností na jedné z miliardářských jachet nedaleko Palais des Festivals.

Takhle vidí nejprestižnější svátek kinematografie část české veřejnosti. Samozřejmě že nelze dělat závěry z několika málo výkřiků na internetu. Podle nezájmu o nedělní vyhlášení vítěze Zlaté palmy v Cannes se ale dá odhadnout, že je Čechům dění v Cannes více méně ukradené.

Červený běhoun, na kterém se dvakrát denně promenují filmaři, je vlastně ta méně významná část, která Cannes dodává třpyt. Ač to zní banálně, pořád se bavíme o festivalu, kde jsou tím hlavním filmy. Nejpatrnější je to na filmovém trhu v přízemí Palais des Festivals, kde se nabízí tisíce nových snímků z celého světa.

Baťůžkáře jako ve Varech ve frontách na soutěžní snímky nepotkáte, jsou tu hlavně novináři. I ti jsou ale zarytí filmoví fandové, kteří mezi sebou živě diskutují a těší se na to, s čím novým ti nejbáječnější muži s klikou přijdou.

Dočkali se hned na začátku. O vítězné Lásce rakouského režiséra Michaela Hanekeho se začalo okamžitě mluvit jako o favoritovi. Někteří diváci se po projekci nechali slyšet, že je překvapilo, jak málo lidí během promítání odešlo. Haneke se s divákem vůbec nemazlí. Příběh učitele hudby Georgese a jeho ženy Anne, která se z okouzlující ženy mění v bezmocný uzlíček, je otřesným připomenutím smrti i nádherným vyprávěním o lásce.

Mads Mikkelsen (uprostřed) ve filmu Jagten (Lov) režiséra Thomase Vintenberga

Ať se budeme ošívat, jak chceme, morální imperativ oslovil porotu i v případě filmu o nespravedlivě očerněném učiteli s názvem Lov (Jagten). Jak rychle se šíří pomluva a jakou má moc? Dá se vůbec vzdorovat obvinění ze sexuálního zneužívání dítěte? Porotou oceněný za hlavní roli Mads Mikkelsen prohlásil, že pokud by se dostal do totožné situace, opustil by město během deseti minut. Postava, kterou ztvárnil, ale tvrdošíjně trvá na svém postoji a odmítá vinu, i když kvůli tomu krvácí.

O morálce je i film Mattea Garroneho o neapolském prodavači ryb, který se tak upne na svět reality show, až ztratí kontakt se skutečností. Za zobrazení šíleného světa masmédií, která vytvářejí falešný obraz reality, dostal snímek Reality Velkou cenu.  Ocenění za ženský herecký výkon si odnesly hned dvě herečky za výkon ve filmu Za kopci. Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová ohromily porotu ve filmu o střetu lásky a víry, které inspirovala skutečná událost v rumunském klášteře. V roce 2005 při vymítání ďábla zahynula mladá dívka.

Z filmu După Dealuri (Za kopci)

Vavříny získaly také filmy Andělský podíl (The Angels' Share), Po Lucii (Después de Lucia) a hodně se mluvilo o snímcích Holy Motors, Killing Them Softly, Lawless nebo Moonrise Kingdom.

To nejsou díla pro prominentní smetánku, ale skvělé snímky se silným příběhem, které mohou oslovit jak filmovou primadonu, tak průměrného diváka, pokud si na ně udělá čas. Řada lahůdek z letošní přehlídky dorazí v průběhu letošního roku do Česka, byla by velká škoda toto pozvání na červený koberec světového filmu odmítnout.