Bylo jich pět a přinesli šťastný seriál

  • 21
Ze tří částí sedmidílného seriálu, které měla MF DNES možnost vidět předem, už lze odhadnout celek. A je radostí sdělit, že navenek nenápadný Josef a Ly se povedl. Po letech se konečně vrátil pravý příběh pro celou rodinu, který dětem neublíží a dospělé neurazí.

Jde o příběh napsaný docela úsměvně a natočený s péčí, již umožňuje klasické filmové vyprávění. Působí, jako by Anna Vovsová a Zuzana Zemanová, spojované dosud s intelektuálně výlučnými či feministicky zabarvenými látkami, náhle objevily nenápadný půvab obyčejného života.

Dokonce i na tenký led, jejž představují Vietnamci v Česku, vstoupily přirozeně, bez plakátů a frází.

Rasismus či stín zvědavé vyčkávavé nedůvěry se tu promítá v holčičí žárlivosti a brumlání domovnice, tedy do obrazů podobné samozřejmosti, jakou vyzařují rodinné rituály v české rodině: holčičí hry s róbami a líčidly, klukovská oddanost hasičům, lamentace u věčně vyjedené ledničky. A pod vlídností každodennosti se přelévají vlny smutků a strachů postihující v náznaku, že děti vědí vždy víc, než si myslíme.

Na obrazovku se zkrátka vrací taková normální rodinka - žádná exkluzivní povolání ani politické burcování, žádná okázale drsná melodramata, žádné velké vášně, štvanice ani miliony tu netrčí. Seriál Josef a Ly připomíná Pány kluky či Bylo nás pět - ostatně i tady před příchodem malé Vietnamky tvoří partu pět dětí. Ovšem nepomáhá si retrostylem. Je nevtíravě současný, tudíž nadčasový.

Dětské zásnuby, z nichž by otrávený kluk brzy rád vycouval, pád  přátelství kvůli třídní krásce, pokusy shánět nápadníky dospělým na inzerát, to jsou vděčné situace účinkující v každém prostoru i času. Ženský pohled možná činí klukovské hrdiny o něco mladší a nevinnější než ve skutečnosti, mírné klišé provází dívku typu "bohatá, leč osamělá", ale na druhou stranu dovede scénář sdělit sociální rozdíly nenápadně, třeba větou "my se doma nezouváme".

Půdorys pražského činžáku zjevně svědčí i dospělým hercům. Oldřich Kaiser v roli otce s gustem pokouší druhou mízu, Tatiana Vilhelmová coby svůdná sestřenka je dojemně potrhlá a Simona Stašová, jejíž postava matky se snaží zachovávat klid, je lepší s každou další šancí. Čas velké herečky konečně nastává.

Důvěrně známé záchytné body nabízejí i vietnamské prvky seriálu, ať už jde o sladké kýče z asijských tržišť, kde nakupoval každý Čech, nebo bojová umění, s jejichž módou už děti vyrůstají. A když se přidají mírně praštěné učitelky, záplava zvířátek a pár vánočních rekvizit, je šťastný divácký dárek pohromadě. Možná vypravěčsky pomalejší a s dějem méně nabitým, než diktuje doba - ale jasně přiznaný, zábavně a nezáludně adventní seriál.

,