Z představení Příběhy nečekaných konců

Z představení Příběhy nečekaných konců | foto: Pavel Nesvadba

RECENZE: Burani dovezli vražednou kýtu i vůni, co násobí sexuální apetit

  • 0
Brněnský Buranteatr přivezl svůj repertoár do pražského Divadla v Celetné. Došlo i na dvě premiéry – dramaturgicky špatně sladěné Příběhy nečekaných konců a rozháraný kus Fernando Krapp mi napsal dopis.

I když může pragocentrickým posměváčkům název brněnského souboru na první pohled hodně padnout do noty, původ jména tkví jinde. „Není nazváno podle vidláka a křupana, jak se obecně myslí, ale silného stepního větru vanoucího si bez ohledu na okolí,“ uvádí Buranteatr. Má prý korespondovat s vůlí dělat věci po svém.

Zdánlivě nesouvislý repertoár brněnského souboru tomu i odpovídá. Vedle starších her Létající dítě a Pán s kaméliemi přivezl do pražského Divadla v Celetné na více než týden i dvě loňské premiéry Příběhy nečekaných konců a Fernando Krapp mi napsal dopis. Poslední kusy spojuje podobný původ, oba vznikly podle literárních předloh.

Příběhy nečekaných konců

Tři příběhy (Skopové na porážku, Čubka a Nyní mne zanechej v pokoji), které na pódium převedl režisér Jakub Nvota, napsal norský mistr krátké prózy a černých point Roald Dahl. Všechny spojuje smysl pro absurditu a bizarní situace. Nejlépe z těch tří vychází první, detektivka o nespokojené manželce (Barbora de Sousa) a vražedné kýtě. Herci do publika suchý situační humor dobře dávkují, z čehož vzniká lehké představení ideální pro letní scénu.

Příběhy nečekaných konců

55 %

Buranteatr

premiéra 28. března 2015

režie: Jakub Nvota

hrají: Kamila Zetelová, Barbora de Sousa, Lukáš Rieger, Petr Tlustý, Pavel Novák

Na té by se neztratil ani druhý příběh o znovuobjevení zapomenuté vůně, která u mužů mohutně násobí sexuální apetit. To, že je rozdělena přestávkou, by vůbec nevadilo, pokud by její závěrečná polovina nepůsobila jako pouhý dovětek.

Třetí, oproti předchozím už ne tolik zajímavý příběh s obrazem pak bohužel humornou laťku první poloviny představení neudrží a jen podtrhuje, že kus složený ze tří příběhů má hodně sestupnou tendenci a hlavně ne úplně zvládnutou dramaturgii. V obráceném pořadí by diváci jistě udrželi pozornost lépe.

Fernando Krapp mi napsal dopis

Mnohem komplexnější dojem přináší hra Michala Zetela, kterou inspirovala novela Miguela de Unamuna.

Tragikomické drama otevírá prostřednictvím ústředních postav, znuděné a nevybité Julie (skvělá Kamila Zetelová) a naoko přezíravého Fernanda (Lukáš Rieger), téma lásky v manželství a obecně ve vztahu mezi mužem a ženou.

Julie je „nejkrásnější žena ve městě“, která nechápe, proč si jí i přes trucovité pletky s neduživým hrabětem (Lukáš Černoch) její bohatý manžel Fernando Krapp nevšímá. Ten svou neúčast dovede až tak daleko, že ženu dotlačí na pokraj psychického vyčerpání.

Fernando Krapp mi napsal dopis

75 %

Buranteatr

premiéra 3. října 2014

režie: Michal Zetel

hrají: Kamila Zetelová, Lukáš Rieger, Lukáš Černoch, Petr Tlustý, Pavel Novák

Stejně jako režie skáče mezi dramatem a rodinnou komedií, mění se i hudba Vojtěcha Dlaska. Život smetánky připomíná hoboj a fagot jak z televizních pohádek 80. let, aby ho pak ve scéně s psychiatry přehlušilo laciné techno. Za pozornost stojí i scéna, jejímž středobodem je kuchyňský sporák.

Zajímavý kus svou rozháraností asi nenadchne každého, tvůrcům se však povedlo ústřední téma vyjádřit všemi prostředky.


Článek se mi líbí
Témata: premiér