Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Buditelé nevymřeli, jeden žije v Lounech

  18:00
Šedivý, betonový styl vzor "socialistická architektura 70. let" neslibuje, že by se v útrobách kulturního domu v Lounech mohlo skrývat cokoli pozoruhodného. A přece: "To je originální šlapací vrtačka ze zubní ordinace Konstantina Biebla," ukazuje menší muž s jiskrou nadšení v oku k přístroji podoby kolovrátku. Na dveřích své kanceláře v městské knihovně v Lounech žádné označení nemá. Na jeho vizitkách ovšem stojí: "Ivo Markvart, Toho času ředitel".

Stěny kanceláře jsou pokryty mozaikou z fotek (tu shlíží z portrétu Franz Kafka, tam zase Václav Havel), dětských kreseb, říkanek, divadelních plakátů. Z polic vystupují hřbety knih, na stolku dlí psací stroj Robotron, ale cosi zde fatálně chybí. Ano, v pracovně ředitele není počítač! "Těch čtyřicet tisíc dám vždy raději na knihy. A všude tam, kde počítače opravdu potřebujeme, v knižním i hudebním oddělení, tam je máme," říká Ivo Markvart, který na začátku osmdesátých letech vystudoval knihovnictví, ale k profesi se dostal až po listopadu, kdy prý již nikomu nepřekážel jeho "kulacký původ synka sedláka z Peruce". Rodný kraj si jej přitáhl zpět, od roku 1990 vede městskou knihovnu v Lounech.

Mezi jejími regály se v dopolední čas líného prázdninového dne potlouká na dva tucty čtenářů a mezi nimi překvapivě hodně dětí. Podlahu kryje koberec. "Nezbytnost, aby se děti mohly s knížkou sednout, lehnout, usnout...," vysvětluje Markvart. Bude prý spokojen, až se mezi omladinou v Lounech vžije: "Takže jo, sejdeme se v knihovně." A Markvart a jeho spolupracovnice z knihovny mládež lákají na různé způsoby. Klasicky: na bohatý knižní fond, který "díky předchozím ředitelům přežil bez vážných ztrát různé vivisekce" a který teď sám Markvart dále doplňuje o kvalitní literaturu. I moderně: například na filmové DVD disky, jež knihovna před pár měsíci zavedla do své vypůjční nabídky.

Čtyřiačtyřicetiletý knihovník - který v jinošských letech uváděl komise různých recitačních soutěží v nervózní úžas přednesem textů Charmse, Morgensterna, Pessoy - ovšem dobře ví, že zálibám se vůbec nejlépe daří tam, kde se z pasivního zájmu stává aktivní účast. V jeho případě ze čtenářů spisovatelé. Ivo Markvartovi stačilo jen přejít ulici, od lounské knihovny k Základní škole J. A. Komenského, aby našel, co hledal. Tamní malé autory a ředitele Jaroslava Dostála, s nímž si padli do oka.

První knihu dětských prací škola vydala pod názvem Kouzelné příběhy na dobrou noc v roce 1996. Tehdy dvanáctileté spolužačky Markéta Rabasová a Veronika Štefanová začaly psát a kreslit již někdy v sedmi letech (vůbec první příběh se jmenoval O babičce Kawasaki) a Markvart v roli redaktora do Kouzelných příběhů již jen sebral to nejlepší z tvorby osvědčeného dua. Nerozlučných kamarádek, které mají skoro pořád dobrou náladu, jak Markvart kromě jiného píše v redakční knižní poznámce, v jejímž závěru již zároveň naznačil věci příští: "Milí čtenáři, spisovateli se můžete stát i vy. Stačí jen zapnout fantazii (musí přitom být vypnuta televize)."

Markvart fantazii ponoukl anketními otázkami, které pustil mezi žáky vzdělávacího ústavu J. A. Komenského: Co se ti vybaví, když se řekne muzeum? Jak si představuješ muzeum svých snů? Z koláže odpovědí, textových i v kresbě, sestavil druhou knihu s názvem Můůůůůzem dětských múz. Titul zábavný s hláškami typu: ...Nebudeme si nic nalhávat. Jediné, co mě po dva a půl hodině zajímalo, byla moje svačina ... . Publikaci poučnou, zručně obsahově poskládanou, napovídající, že děti nelze jen tak přivést mezi zasklené vitriny a odmumlat výklad. A v podání grafika Jana Jiskry navíc vypravenou tak, že pobrala titul Nejkrásnější kniha roku 1997 a byla přeložena do němčiny.

"Mnozí pohlížejí na dětskou tvorbu, jako na nějakou roztomilost, ale ona přitom může být, a také je zcela rovnocenná tomu, co dělají dospělí," sděluje knihovník, příležitostný knižní redaktor a nakladatel Ivo Markvart své přesvědčení, s nímž sestavil další knihy. Například titul Brzy jazyk neomrzí - příběhy, sny, úvahy (a kresby) dětí z Lounska, který rovněž získal titul Nejkrásnější knihy roku, či svazek Dronte rmutů i vermutů, zahrnující texty generačně starší, totiž studentů lounského Gymnázia Václava Hlavatého, konkrétně 4. A, maturující v roce 1998.

V době, kdy leckteré jiné knihovny ze spravujících obecních zastupitelstev jen těžce loudí peníze na přežívání, má Markvart na lounské radnici slušné zastání. I proto, že díky němu při úřadě působí knihovnická rada (orgán známý z první republiky, nyní je však k nalezení jen výjimečně), která fundovaně posuzuje a dovnitř úřadu tlumočí potřeby knihovny. "O knihovně se musí vědět. Musíme ukázat, že něco umíme a děláme. A když přijdete někam s knížkama, na nichž se knihovna podílela, nebo je i sama vydala, udělá to prostě lepší dojem, než když jen nastavujete ruce," říká Markvart.

Náhled do knih jeho slova potvrzuje. Můůůůzeum dětských múz například vyšlo s grantovou podporou Open Society Fund, titul (Ne)čtou, (Ne)čtou, (Ne)čtou, jdou cestou klikatou, do něhož Markvart vloni shrnul odezvu dětí na otázku K čemu je nám knihovna?, zase vyšel pod záštitou a s podporou UNESCO.

Ivo Markvart tak trochu koná jako buditel, navenek působí jako pábitel, ale planý snílek není. Jeho slabost pro osobnost Konstantina Biebla, rodáka ze Slavětína u Loun, nemá vyústění jen v oné zubní vrtačce v knihovníkově kanceláři. Před dvěma roky Markvart knižně vydal pod názvem Svou tvář ti skrýti do vlasů (a v pozoruhodné úpravě mladé grafičky Radany Lencové) Bieblovu dosud nepublikovanou milostnou korespondenci. A rovněž svůj místní patriotismus Markvart promítá do knih.

V knižních vzpomínkách svých starších krajanů, například válečného letce Františka Fajtla, či paní Marie Školové ze Zlonic, které připravil k vydání, zachycuje paměť Lounska z dob, kdy dnes osmaosmdesátiletý generálmajor Fajtl začal v rodném Doníně chodit do školy a "rodiče měli radost, že se už nemusím učit zpívat starou rakouskou hymnu Zachovej nám, Hospodine, císaře a jeho zem, ale novou vlasteneckou Kde domov můj. Zalíbila se nám a cvičili jsme ji s maminkou i doma".

Dronte rmutů i vermuthů - texty a kresby z dějin 4.A.

Můůůůůzeum dětských múz (Úvahy a kresby dětí na téma muzeum).

Z knihy Můůůůůzeum dětských múz.

Z knihy Můůůůůzeum dětských múz.

Kniha Z Donína do oblak - vzpomínky válečného letce na dětství a mládí.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...