Brzdové tabulky opěvují Pálavu

S albem opěvujícím jihomoravskou Pálavu přišlo alternativní hudební uskupení Majerovy brzdové tabulky. Hlavní autor a lídr kapely Petr Linhart se svými kolegy v třinácti písních nahrávky vydané firmou Indies Records definuje hudební styl "folktronic".

"Když spojíte akustické nástroje a elektroniku do písňové formy, vznikne prý folktronic. Nebo taky Pálava. Zde je ovšem ještě druhá možnost - zkřížit Tramín a Müller-Thurgau," vtipkuje kytarista a zpěvák Petr Linhart.

S humorem také popisuje, jak vznikaly písně pro nové album. "Nejprve jsem takovou anténkou, která tvarem hodně připomíná onu železnou věž na Pálavě, vylovil z virtuálního vsemíru všelijaké smyčky, zvuky a ruchy. Pak přicházely melodie a texty," usmívá se.

Linhart s výjimkou tří písní složil veškerou hudbu i texty. Inspiraci společně s Andreou Landovskou (zpěv), Vítem Kahlem (zpěv, saxofon, klarinet) a Antonínem Bernardem (baskytara, violoncello) čerpal kde jinde než na jižní Moravě.

"Pod skutečnou Pálavou jsme strávili pěkných pár chvil, dílem nad novými písněmi, dílem pak nad stejnojmenným silným vínem pana Kopeckého," říká Vít Kahle, který na nové album přispěl dvěma skladbami Den svaté Anny a Sangria.

Titulní Pálava je Linhartovým dílem. "Pálava je symbol ohně a vyprahlé krajiny rozpálené poledním sluncem, je to druhé jméno Pavlovských vrchů nad Mikulovem. Pálava je královna svůdkyň a příběhů, silné víno, démon poledního času," říká autor.

V duchu ohnivé inspirace se nese i booklet cédéčka vycházejícího u firmy Indies Records. Renomovaní výtvarníci Karel Haloun a Luděk Kubík se rozhodli pro kombinaci barev oranžová, černá, bílá a fotografie Karla Cudlína.

Na nahrávání Pálavy se podílel kromě stabilních členů "Majerovek" i stálý host bubeník Tomáš Makovský z kapely Žáha a Marek Štifter, který je pod albem podepsán i jako producent společně s Petrem Linhartem.

"S Markem jsem ve studiu Lineart strávil celý týden. Vymýšlel, míchal, stříhal a místy dohrával, já s ním dával hlavu dohromady a vařil kafe. Nakonec dílo uchopil Michal Pekárek, muž nad jiné slyšící a zvuk nahrávek doladil masteringem," popisuje Linhart.

Výsledkem je celistvé album plné silných hudebních nápadů hraných na klasické nástroje, ovšem zabalených v moderně znějícím zvukovém hábitu s různými smyčkami a loopy. V textech pak kapela zaklíná plynoucí čas či vypráví různé příběhy.

"Třeba Perychta je balada sepsaná na základě pověsti z Hořovicka, vyprávějící o setkání masopustního průvodu masek s přízrakem. Hvězdopanna je zase tušený příběh o návratech a o naději, který mne potkal při návštěvě jistého kamenného uskupení na Petrovicku. Taková soukromá téměř mariánská píseň," říká Linhart.

A které písně lze pokládat za typické představitele zmíňovaného folktronicu? "Třeba Digital Country, což je country hraná počítačem s digitální přesností, nedostižný sen každého pravověrného bluegrassového inženýra. Ale skoro všechny skladby na Pálavě jsou nějakým způsobem folktronic," říká lídr Majerových brzdových tabulek.

ALternativní hudební formace Majerovy brzdové tabulky