Smrtonosná past 4.0 - Bruce Willis - snímek z filmu

Smrtonosná past 4.0 - Bruce Willis - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Bruce Willis s novou Pastí rozdělil Hollywood

  • 17
Před dvaceti lety točil Bruce Willis první Smrtonosnou past, teď uvádí do kin její čtvrtý díl. Dokáže navázat na někdejší úspěch?

Hollywood se rozdělil na dva tábory. Jedni prorokují návratu Smrtonosné pasti stejný pád do propadliště dějin, jakým skončil Stallonův pokus o vzkříšení Rockyho, druzí by naopak vsadili na "černého koně" letní sezony, který může překvapit. Tak či onak hraje Bruce Willis vabank; ví to a na své spanilé jízdě to i přiznává.

Porazila ho žena
Celosvětový start čtvrté Smrtonosné pasti se odehraje až v posledním červnovém týdnu, nicméně Willis už předem objíždí důležité trhy od Japonska po Francii, rozdává podpisy i úsměvy a prohlašuje: "Před rokem, když jsme začínali točit, bylo riziko obrovské, hodně jsme mohli zkazit. Ale všechno dobře dopadlo."

Když herec v roce 1988 představoval první Smrtnosnou past, bylo režisérovi "čtyřky" Lenovi Wisemanovi teprve šestnáct let. Druhý díl se zrodil v roce 1990, třetí roku 1995. Pak přišla pauza. "Vím, je to už dvanáct let," uznává Willis. "Řekl jsem si, že přišel čas dát si od akčních filmů na chvíli pokoj, než jejich žánr najde novou mízu. Ne že bych se zřekl akčních filmů navždy; prostě jsem jen čekal, až půjde kolem opravdu dobrá látka."

Během čekání stihl Willis natočit skvělé filmy jako Šestý smysl i propadáky Slzy slunce nebo 16 bloků - a nakonec se jen vrátil v kruhu k výchozímu bodu, k postavě policejního důstojníka Johna McClanea ze tří Smrtonosných pastí, při nichž stáli za kamerou vesměs jeho vrstevníci. První, nejslavnější díl v režii Johna McTiernana získal čtyři nominace na Oscara, druhý natočil Renny Harlin a třetí opět McTiernan.

Kdežto tvůrce "čtyřky" Wiseman už patří k jiné generaci: točí reklamy a klipy, věhlas získal dvěma díly temného hororu z říše upírů a vlkodlaků Underworld, jehož další pokračování ohlásil. I scenárista Mark Bomback je v týmu Pastí poprvé - a na Willise si uchystal jednu ponižující novinku: nechal jeho hrdinu zmlátit křehkou kráskou. "Bylo to opravdu poprvé, co jsem v souboji se ženou prohrál," potvrdil slavný akční hrdina.

Kaskadér v nemocnici
Jedno se však nemění, policista John McClane zůstává postrachem teroristů. A to přesto, že metody zločinců se modernizují; ve "čtyřce" jde o teror po síti. Právě počítačoví záškodníci stojí v pozadí rafinovaného technologického útoku, který Spojené státy zaskočí při oslavách Dne nezávislosti.

Jejich plánem je zcela rozložit americký systém a uvrhnout zemi do chaosu, ale proti digitální říši duchů nasadí Willis pěsti, ironii a zdravý selský rozum. Tvůrci tedy slibují klasickou akční podívanou s hrdinou ze staré školy, s honičkami, výbuchy, vrtulníky i stíhačkami, s vypjatými scénami na ulicích, dálničních spojkách a v tunelech za běžného provozu a "neuvěřitelnými kaskadérskými kousky".

Willis sice líčí, že mu filmová akce v dvaapadesáti letech dala tvrdě zabrat, ale stěžovat by si mohl spíše jeho dubl Larry Rippenkroeger, jenž za herce zaskakoval v nebezpečných scénách. Při pádu z téměř osmi metrů na dlažbu se zranil, zlomil si kosti v obličeji a obě zápěstí. Natáčení se okamžitě zastavilo, Willis zařídil v hotelu místo pro kaskadérovy rodiče a chodil prý za ním do nemocnice.

Podobné historky či Willisovy debaty s fanoušky na internetu pochopitelně ještě jitří diváckou zvědavost na ony "neuvěřitelné kaskadérské kousky", což producentům dává naději, že by "čtyřka" Smrtonosné pasti mohla v tržbách překonat své předchůdkyně. Jestliže "dvojka" celosvětově utržila skoro 240 milionů dolarů a "trojka" 365 milionů, mohlo by se to podařit. Jednak ceny vstupenek od té doby výrazně stouply, jednak Bruce Willis v roli drsného poldy s měkkým srdcem přece jen patří k legendám.

,