Ken Loach v Uherském Hradišti | foto: ČTK

Britský režisér Loach dostal v Hradišti cenu, předal mu ji sporťák Polák

  • 2
Legendární britský filmový režisér Ken Loach převzal dnes v Uherském Hradišti od slavného slovenského sportovního komentátora Karla Poláka Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Loach do města přijel na Letní filmovou školu, kde uvedl několik svých snímků a o své tvorbě besedoval s návštěvníky festivalu.

Loach často cestuje na velké festivaly, například v Cannes získal v roce 2006 Zlatou palmu. Menší akce, jakou je bezesporu i Letní filmová škola, bere jako výhodu.

"Jsou tady různé diskuse, ať už o filmu či o čemkoli jiném. Je to mnohem otevřenější. Tady nejde o obchod, ale skutečně o diskusi. Jsem připraven i na to, že lidé budou mít jiné názory než já a že budou proti mým názorům vystupovat," řekl Loach. Dodal, že čím méně úcty vůči filmařům a čím více zdravých názorů, o kterých lze diskutovat, tím lépe.

Ken Loach v Uherském HradištiOcenění Asociace českých filmových klubů si prý velmi váží, i když, jak podotkl, kvůli ocenění nikdy nepracoval. "Ocenění z velkého festivalu má velkou hodnotu pro film jako takový. Poté se snáz umísťuje do kin, distributoři si jej podle toho vybírají. Filmové kluby považuji za nesmírně důležité pro filmovou kulturu jako takovou. V současnosti, kdy je film průmyslem, tak filmové kluby a nezávislá a artová kina jsou ta místa, která udržují při životě další aspekty filmu, které by jinak zašly," dodal.

Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. Tvůrce s výrazně levicovými názory a silným sociálním cítěním ve svých pronikavých tragikomických dramatech představuje postavy ze slabších sociálních vrstev, které při hledání zaměstnání i v lidské důstojnosti leckdy překračují zákony.

Slavného režiséra návštěvníci mohli dnes vidět hned pětkrát, a to když v kině uváděl čtyři své snímky a poté při besedě.

LFŠ 2010 - Uherské Hradišti

"Loachovský" den odstartovalo sociální drama ze Skotska Sladkých šestnáct let. Jeho námět se začal rodit při natáčení filmu Jmenuji se Joe. "V něm vystupuje fotbalové mužstvo složené z kluků z odvykačního centra. Měli jsme pocit, že i jejich příběh stojí za vyprávění," uvedl režisér.

Sladkých šestnáct let se odehrává v menším městě nedaleko Glasgow. "Nejsmutnější na tamní situaci je, že se tam z nejlepších obchodů stala solária. Do nich se totiž dají investovat peníze z drog tak, aniž by je bylo možné vystopovat. Lidi ze severu Británie jsou velmi bledí, ale tady obyvatelé vypadají, jako by se vrátili z Karibiku," popsal.

Letní filmová škola potrvá v Uherském Hradišti do neděle. Na největší nesoutěžní filmovou přehlídku v Česku se zatím akreditovalo na 4900 lidí.

,