Michael Brecker | foto: archiv

Brecker a Coltraneová - dvě ztráty jazzu

  • 1
Jazzová a spřízněná hudba zaznamenala v posledních desítkách hodin dvě významné ztráty. V pátek zemřela pianistka Alice Coltraneová, o den později podlehl nemoci tenorsaxofonista Michael Brecker.

Alice ColtraneováNa první pohled by se mohlo zdát, že hlavní význam Alice Coltraneové byl v tom, že se dokázala v roce 1966 dobře vdát - za saxofonového génia Johna Coltranea. Byť její manžel po roce zemřel, stačila s ním ještě mít tři děti, mimo jiné dnes známého saxofonistu Raviho.

Hovořit o Coltraneové pouze v této souvislosti by ale bylo zjednodušení. Vystudovala klasickou hudbu, od začátku šedesátých let hrála na piano jazz. John Coltrane si ji jako muzikantku vyhlédl už před polovinou téže dekády, roku 1965 nastoupila do jeho kvartetu.

Po Coltraneově smrti pokračovala v hudební kariéře, v níž se stále silněji nechávala ovlivňovat východními náboženstvími. K určitému mystičnu její tvorby přispíval i fakt, že kromě klávesových nástrojů ovládala harfu a byla jednou z prvních umělkyň, které tento nástroj využily na poli jazzu.

Coltraneová, jež pod vlivem hinduismu přijala jméno Swamini Turiyasangitananda, natočila bezmála dvacet sólových alb a spolupracovala s řadou významných umělců, například kytaristou Carlosem Santanou.

Poslední album Translinear Light nahrála společně se synem Ravim, hrajícím stejně jako jeho otec na tenorsaxofon. Zemřela ve věku 69 let v Los Angeles na selhání plic.

Saxofonista všech barev

Držitel jedenácti cen Grammy Michael BreckerMichael Brecker, jehož k jménu Coltrane pojil celoživotní obdiv, zemřel v sobotu v New Yorku v 57 letech na akutní leukémii.

Hudbě se Brecker věnoval od mládí, na začátku 70. let hrál spolu s bratrem Randym, později slavným trumpetistou, a neméně významným bubeníkem Billym Cobhamem v jazzrockové kapele Dreams.

Ta se později přerodila v kapelu výmluvného názvu Brecker Brothers Band a v letech 1975 - 82 rozvíjela práci mistrů fusion hudby typu Milese Davise či Weather Report.

Od druhé poloviny 80. let stál Michael Brecker převážně na vlastních nohou a točil alba, jež měla někdy blíže k akustickému modernímu jazzu, jindy k "elektřinou přiživené" fúzi, se kterou začínal, a v níž používal kromě saxofonu také dechový syntezátor EWI.

Michael Brecker se ovšem nikdy neomezoval pouze na jazzovou nebo jazzrockovou hudbu. Jako spolehlivého a osobitého hráče si jej na svá alba či do koncertních bandů zvali  umělci typu a kalibru Jamese Taylora, Joni Mitchellové, Steely Dan či Paula Simona. S tím také před lety vystoupil v Praze.

Saxofonista v posledních letech trpěl rakovinnou poruchou krvetvorby v kostní dřeni a postoupil její transplantaci. Léčení se zdálo účinné a vloni v červnu se Brecker vrátil na pódium na společném koncertě s Herbiem Hancockem v newyorské Carnegie Hall. Budoucnost bohužel ukázala, že radost z návratu byla předčasná.