Brány Febiofestu se otevírají dnes

Ředitel Febiofestu Fero Fenič tvrdí, že jeho akce je nejsvobodomyslnější přehlídkou a zároveň festivalem národů, a svá slova chce doložit nabídkou letošního osmého ročníku. Ten začíná dnes v Praze premiérou Švankmajerova Otesánka a 1. února pak pokračuje v dalších českých městech. "Tvorba Čadu i Peru, filmy na gayovské a lesbické téma, promítání zdarma v nemocnici i na náměstí, hosté z Izraele nebo Filipín," probírá Fenič program, jenž zahrne 460 snímků ze 44 zemí.

Febiofest si nadále zachovává nesoutěžní půdorys, nicméně pár změn se objeví. K výročním cenám kritiky Kristián pro domácí tvůrce hraných, dokumentárních a animovaných filmů přibude letos poprvé i nositel zahraniční: Kristiána 2000 prý osobně převezme známý polský filmař Krzysztof Zanussi, jehož snímek Život jako smrtelná nemoc přenášená pohlavní cestou také 31. ledna ukončí pražskou část putovní přehlídky. "O ceně pro zahraniční tvůrce by se hlasovalo těžko, laureáta tedy vybírá ředitel festivalu," dodal Fenič.

Tipy z programu

RKO 281
Americký snímek z produkce HBO líčí osud mladého Orsona Wellese, jenž právě natáčí Občana Kanea - tedy slavný film, který se shodou okolností současně vrací do kin v rámci Projektu 100.
NOČNÍ HOVORY S MATKOU
Videofilm Jana Němce, který jako vůbec první v tuzemsku měl premiéru na internetu, se objeví na plátně.
DO CIZÍ NÁRUČE
Americký dokument o transportech židovských dětí, v němž svědčí i zachránce mnoha z nich Nicholas Winton, proslavený u nás hraným snímkem Všichni moji blízcí.
POSLEDNÍ ŠTACE
Proslulý němý film režiséra F. W. Murnaua o konci kariéry hotelového vrátného, převeleného ve stáří k záchodkům.
DRSŇÁCI NETANČÍ
Autorský film spisovatele Normana Mailera, prý "na hranici geniality a totálního pominutí smyslů".
TAM NAHOŘE TAM DOLE
Fridrikssonova etuda o milencích - ona v zemi ledu, on na poušti - z cyklu Erotických povídek, do něhož přispěli i Petr Zelenka dílem Powers či Bob Rafelson svým Vlhkým (jsou rovněž na programu).

V ČÍNĚ JEDÍ PSY
Dánská bizarní gangsterka v Tarantinově stylu.

Nová znělka festivalu se inspirovala South Parkem, nové výtvarné řešení zvolili pořadatelé ze studentských návrhů. A o další případné změně přemýšlejí. "S výjimkou pomoci veřejnoprávní České televize a jediné státní instituce, jíž je hlavní město Praha, jsme odkázáni výhradně na soukromé sponzory. Proto zvažujeme, zda i my příští rok nepožádáme - jako festival karlovarský či zlínský - o státní příspěvek," přiznal Fenič.

Podle programové ředitelky Terezy Brdečkové podnikne vytrvalý divák Febiofestu vlastně "cestu kolem světa: od severu na jih, od bohatých k chudým". Unikátní filmové kolekce - a v pražském multiplexu Slovanský dům i své "geografické" sály - budou mít Indie, několik afrických a jihoamerických republik, státy skandinávské i pobaltské. Tradiční součástí festivalu se stanou přírůstky nekomerčního Projektu 100, ukázky původní produkce televize HBO, distribuční předpremiéry či "ulítlé" snímky ze sekce Divné video. Retrospektivy se budou týkat - kromě Zanussiho - například Jerzyho Stuhra, Kiry Muratovové či Marcella Mastroianniho a zvláštní představení Husitské trilogie "pro celé rodiny" připomene devadesáté narozeniny režiséra Otakara Vávry. Vstupné se pohybuje od 30 do 69 korun.

Přehlídku, již Fenič v nadsázce srovnává s někdejším masovým Filmovým festivalem pracujících, přiblíží divákům tříhodinový komponovaný pořad vysílaný 27. ledna na ČT 2. Jakmile Febiofest ukončí pouť Českem, přesune se ještě do sedmi slovenských měst.

Otesánek je první

Osmý ročník mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest zahájí dnes večer nejnovější snímek režiséra, scenáristy a výtvarníka Jana Švankmajera Otesánek. Premiéru tohoto filmu uvidí asi 1850 diváků, protože se uskuteční ve všech deseti sálech pražského Multiplexu Ster Century ve Slovanském domě. Jaký bude osmý ročník Febiofestu? Proběhne ve 12 českých a 7 slovenských městech, to znamená ve 32 kinosálech v Čechách a 11 kinosálech na Slovensku.

Pražská část Febiofestu bude od zítřka "okupovat" 17 kinosálů a nabídne až 70 filmů denně a 472 představení celkem. Centrem dění bude letos poprvé multiplex - ve Slovanském domě. Zahájení i zakončení festivalu bude patřit premiérám, na úvod Otesánkovi. Festival zakončí hned tři premiéry - nejoceňovanější současný polský film režiséra Krzysztofa Zanussiho Život jako smrtelná nemoc přenášená pohlavní cestou, dále americké hudební retro Na pokraji slávy režiséra Camerona Crowea a třetí novinkou bude světově úspěšné britské dobové drama režiséra Stephena Daldryho - Billy Elliot.

Dalšími festivalovými premiérami bude snímek slovenského režiséra Martina Šulíka Krajinka a svůj celovečerní debut Hana a její bratři poprvé v Čechách představí i mladý režisér Vlado Adásek. Premiéru bude mít na festivalu i "filmový klasik" Jan Němec s videosnímkem Noční hovory s matkou. V sekci Novinky světové kinematografie jsou i jména úspěšné dvojice - Joela a Ethana Coenových, režiséra Anga Lee, divák zde najde i skandální snímek Frédérika Fonteyna Pornografický vztah. Každý z deseti sálů multiplexu Slovanský dům bude jasně vyprofilován, například Severský sál uvede filmy z Norska, Dánska či Švédska, snímky z Polska a pobaltských republik uvede Pobaltský sál, v multiplexu jsou dále Západoevropský sál, Ruský sál či Jižní sál a Mimoevropský sál.

I letos nabídne přehlídka několik retrospektiv - například představí dílo Krzysztofa Zanussiho, Ulriky Ottingerové či proslulého amerického dokumentaristy Fredericka Wisemana. Febiofest se letos odehrává také v Městské knihovně, jež nabídne každoročně nejúspěšnější sekci Febiofestu - Projekt 100, který letos uvede například slavný snímek Bernarda Bertolucciho Poslední tango v Paříži či film Orsona Wellese Občan Kane. V menším sále knihovny se budou promítat snímky s gay a lesbian tematikou, Febiofest budou hostit i Kino Konvikt, Perštýn a Evald.