Název dokumentu „David Bowie je...“ si už divák může doplnit sám

  • 1
Na neobvyklou procházku neobvyklou výstavou zve britský dokument David Bowie je..., který do našich kin vstupuje 3. ledna.

Výstava nazvaná David Bowie je... se stala vůbec nejúspěšnější expozicí v historii instituce Victoria & Albert Museum v Londýně. Představila obdivuhodnou sbírku ručně psaných textů, originálních kostýmů, módy, fotografií, filmů, hudebních videoklipů, Bowieho vlastních nástrojů a přebalů alb z jeho archivu.

Muzikant, skladatel a herec David Bowie zemřel loni 10. ledna, letos 8. ledna by oslavil sedmdesátiny. Ve snímku, který společně s producentkou hudebních pořadů Katy Mullanovou natočil Hamish Hamilton, tvůrce dokumentů o Philu Collinsovi či Peteru Gabrielovi, sám Bowie vystupuje prostřednictvím archivních záznamů. Ovšem reportážní rámec výpravy do světa Davida Bowieho, uvedený heslem Umění je nestálé, zpovídá i jiné osobnosti, včetně legendárního japonského módního návrháře Kansaje Jamamota či frontmana kapely Pulp Jarvise Cockera.

Včetně deníků

„Publikum se tak dozví příběhy některých klíčových objektů, které dokumentují Bowieho uměleckou kariéru, od těch nejpovolanějších lidí. Kurátoři výstavy nabídnou odborný pohled jak na nejznámější hudební videa a originální kostýmy, tak na osobnější předměty Davida Bowieho, jakými jsou vlastnoručně psané texty či jeho deníkové záznamy,“ slibují tvůrci.

Londýnskou premiéru měl snímek před třemi lety, loni se však dočkal nového uvedení od Velké Británie po Japonsko právě jako posmrtná pocta Bowiemu. Název výstavy – a stejně tak i filmu – ponechává na každém, aby si větu David Bowie je... doplnil sám.

Podle jedné z recenzí připomíná putování mezi exponáty posvátnou procházku mezi korunovačními klenoty – zejména ve znaleckých očích skalních fanoušků, kteří tu objevují původní kostýmy, nákresy a videa z dob Bowieho uměleckých začátků, kdy ještě nosil rodné jméno David Jones. Jiní zase oceňují jeho výstřední divadelní kreace.

Ani výstava však nemohla obsáhnout veškeré výtvory „renesančního umělce moderní doby“, jak se mu přezdívalo, a ještě rok po jeho smrti se vynořují nové otázky či záhady kolem Bowieho. Nejnověji třeba spekulace, že představitel Andyho Warhola v Basquiatovi, upíra v Hladu či Piláta z Posledního pokušení Krista mohl svou kariéru filmového herce završit rolí čaroděje Gandalfa v Pánovi prstenů.