Agent Bourne ve filmovém podání Matta Damona

Agent Bourne ve filmovém podání Matta Damona | foto: Bontonfilm

RECENZE: Jason Bourne se čte jako akční jízda

  • 1
Spletitá hra intrik a zrady v knize Bourneovo dilema nenechá čtenáře vydechnout. Bývalý agent se potýká s těžkou volbou: buď život přítelkyně, nebo prezidenta Spojených států.

Jde už o dvanáctý příběh Jasona Bourna, z toho devátý z pera Erica Van Lustbadera. Celoživotní přítel původního autora Roberta Ludluma se totiž po jeho smrti chopil dopsání příhod bývalého agenta a u čtenářů uspěl. Takže pokračoval.

Bourneovo dilema

70 %

Autoři: Robert Ludlum a Eric Van Lustbader

Vydavatel: Domino

Lustbaderova verze Bourna je velmi čtivá a svižná. Kde se Ludlum více soustředil na politiku, tam nasazuje jeho následovník do popředí akci – jako bychom při čtení sledovali akční film. Politika ji jen přirozeně vyvažuje, rozhodně ne nudně. Nehrozí žádné přestávky, takřka žádný oddech, kniha drží v neustálém napětí.

Bourne už není agentem, živí se jako dublér ministrů a diplomatů. Přesto nepatří do starého železa. Bourneovo dilema popisuje události jednoho týdne, kdy toho bývalý agent stihne víc než jiní za celý život. Pronikne do skupiny teroristů, zneškodní bombu a několikrát těsně unikne smrti. A musí přitom odolat přání teroristy, který unesl jeho přítelkyni, aby zabil amerického prezidenta.

Obálka knihy Bourneovo dilema

V nebezpečné spletité hře plné intrik, pletichaření a zrady se každou chvíli mění běh událostí, čtenář se s postavami vždy dozví novou stěžejní informaci, jež ovlivní další vývoj.

Prostřednictvím vypravěče sledujeme několik postav na různých místech. Kromě Bournea i dceru šéfa Mosadu, uvězněnou Bourneovu přítelkyni s dcerou nebo šéfku tajné služby. Jejich osudy se nakonec proplétají a spějí k očekávanému vyvrcholení.

Jediným stínem je, že znalci Bournea nepochybují o jeho schopnosti vyváznout z každé situace. Není tedy třeba bát se o výsledek jeho volby, což bohužel činí knihu ve finále poněkud předvídatelnou.