Live 8 - Bono, U2 - Bono ze skupiny U2 na Live 8 v Londýně. (2. července 2005) | foto: Reuters

Bono z U2: Moje role je volat na poplach

  • 7
Kdo se chce přiblížit ke zpěvákovi skupiny U2, nechť si přečte knihu Bono o Bonovi. Napsal ji novinář Michka Assayas, který U2 sleduje od roku 1980 a jenž se s Bonem spřátelil.

Rozhovory, které spolu vedli, jsou zařazeny do sedmnácti kapitol. Beze stop senzacechtivosti přibližuje Assayas i zpěvákovo zázemí: ženu Ali Hewsonovou a čtyři děti, zpěvákovy domy v Dublinu či Nice.

Navzdory tlaku, pod který se dostal jako rocková hvězda, Bonovo manželství vydrželo.

"Nejsem stvořen pro manželství. Ale potkal jsem ženu, kterou jsem nemohl nechat jít," tvrdí zpěvák. Pohromadě zůstává také čtveřice U2, i když Bono přiznává, že svými politickými aktivitami často zkoušel trpělivost kytaristy The Edge, bubeníka Larryho Mullena, baskytaristy Adama Claytona či manažera Paula McGuinnesse.

Bono dodává, že je stále těžší držet pohromadě partu individualit, zvlášť když všichni jsou nadosmrti zabezpečeni. "Je to čím dál obtížnější, čím jsme starší." Bona však motivují další výzvy. Nejlepší album prý s U2 teprve natočí. Bonovi se nikdy nezpívalo lépe než po čtyřicítce. Jeho vzory jsou hvězdy prověřené časem: Bob Dylan, Frank Sinatra, Johnny Cash.

Francouzský novinář Mishka Assayas vede s Bonem rozhovor jako rovný s rovným. Assayas se snaží jít pod kůži Bonově hvězdnosti i sebestřednosti.

Jako když odlupujete slupku po slupce. Díky jeho zvídavosti i zdravé agresivitě postava Bona vystupuje velmi přesvědčivě, určitě živěji a barvitěji než v životopise Micka Walla Bono: Ve jménu lásky, který nedávno vyšel v českém překladu.

Bono je živelný i zábavný, pohotový společník, který prý okamžitě usne, pokud ho něčím nezaujmete. Bob Dylan říká, že debatovat s Bonem je jako jet v rychlovlaku. Stejný pocit člověk získá při četbě knížky.

Bono je také irský drzoun, duchovně založený člověk, idealista i pragmatik, který sleduje poslední trendy ve vývoji hudebních technologií. Společně s U2 dosáhli nezávislosti. Smlouvami si pojistili všechny nahrávky, odmítli nabídku za desítky milionů dolarů, podle které měli prodat svou píseň Beautiful Day do reklamy. Na druhou stranu se uvázali k reklamě na přehrávače iPod.

Bono vysvětluje, že může být rocková hvězda a přitom se kamarádit s Billem Clintonem, přesvědčovat amerického prezidenta George Bushe nebo britského premiéra Tonyho Blaira. Nevidí v tom rozpor.

"Volám na poplach, to je moje role. Zapojuju do svých služeb to, čemu se říká být celebrita. To je vše, co potřebuju." Úvahy Bono prokládá historkami, třeba když zapomněl ženě říci, že pozval na návštěvu Michaila Gorbačova.

Ali dostala šok, když bývalého šéfa sovětské říše viděla stát na prahu s obrovským plyšovým medvědem v náručí. Protiklady svých činů přemosťuje Bono vtipem.

"S U2 jsme se tak nějak protloukli díky smyslu pro humor," říká zpěvák. V 80. letech se snažil vysvětlovat: "Nejsem žádná rocková hvězda, ale skutečný člověk."

Nikdo mu nevěřil, tak se sám shodil: "Jsem pitomá rocková hvězda. Smiřte se s tím." Jindy Bono říká: "Rocková hvězda je člověk s dírou v srdci, která je stejně tak velká jako jeho ego."

Bono rád cituje z Bible, vede s Assayasem hlubší debaty o víře a nabízí spoustu zajímavých myšlenek. "Tohle je náš způsob, jak uctívat Boha, i když nepíšeme náboženské písně, protože máme pocit, že bůh nepotřebuje reklamu," říká Bono o muzice U2.

"Člověk je tak dobrý, jaké argumenty používá," tvrdí zpěvák. Chudým zemím nechce dávat peníze pro zkorumpované vlády, ale obchodovat s nimi.

"Dát nejchudším z chudých možnost, aby své zboží mohli vystavit v našich výlohách, když propagujeme volný trh," navrhuje zpěvák a obhajuje svůj aktivismus: "Nejsem snad, když pracuju pro miliardu lidí, kteří žijí ze méně než dolar na den, mnohem blíž jejich potřebám?"

Jak pochopit Bona
Číst rozhovor s Bonem je zážitek, zvláště když je tak skvěle vedený. Knížka čtivě přispívá k pochopení tohoto vytrvalého, vtipného Ira, který možná jednou pohne světem víc, než se nám nyní zdá.