Bond - Spice Girls vážné hudby

  • 2
I vážná hudba má své Spice Girls. Toto označení si vysloužilo dívčí smyčcové kvarteto Bond. Dvě Australanky a dvě Angličanky natočily v roce 2000 album Born, složené z původních skladeb a adaptací klasických kompozic - a úspěch byl fenomenální: dva miliony prodaných desek za rok. V sobotu 7. prosince se Bond představí při vyhlášení Českého slavíka.

Soutěžit o nová CD skupiny Bond - Shine - můžete soutěžit ZDE


Cesta vzhůru nebyla snadná. Anglická CIN, jež dohlíží na žebříčky prodejů, je zpočátku doslova vykázala z hitparád vážné hudby. Nesplňovaly prý kritéria. Až když je pozval na svůj každoroční festival do Modeny Luciano Pavarotti, „žebříčková“ válka utichla.

Nutno ovšem uznat, že se asi poprvé v souvislosti s interpretkami vážné hudby objevily na internetu jejich akty. Prý si je dámy nechaly pořídit jen tak pro radost a kdosi je ukradl.

A bylo na co se dívat. Kvarteto tvoří čtyři krásné sexy dívky. První housle hraje jedna z nejnadějnějších mladých houslistek světa, Haylie Eckerová z Perthu. Ještě nedávno působila jako sólistka s australskými i britskými symfoniky, ale kariéra s elektrifikovanými Bond jí byla nakonec milejší. Na fotografiích se nechává stylizovat jako ta nejromantičtější.

Její krajanka Tania Davisová je ze Sydney. Má slušnou praxi z komorních souborů. V kapele působí trochu jako přátelská sympaťačka. Walesanka Eos Chaterová hraje druhé housle. V stylizaci kapely hraje roli dámy z velkého světa. Před Bondem se živila jako skladatelka a studiová muzikantka a hrála na snímcích řady umělců včetně slavného kytaristy Marka Knopflera.

Občas se potkávala s poslední ze čtveřice, se smavou violoncellistkou Gay-Yee Westerhoffovou, jednou z nejvyhledávanějších studiových hudebnic v Británii. Ještě než se Gay-Yee stala hvězdou, hrála se Stingem, Bryanem Adamsem, a dokonce se Spice Girls. V kapele představuje drsňačku, lehce asijským vzhledem připomínající záporné postavy hongkongských akčních filmů.

Bond si libují ve speciálních akcích. Začátek tisíciletí oslavily 1. ledna 2001 „zasněženým“ koncertem u Braniborské brány v Berlíně. Hodně se psalo i o přímém televizním přenosu z vystoupení na newyorském Times Square uprostřed ranní dopravní špičky. „Máme rády, když se kolem nás něco děje a je legrace,“ komentovala podobné akce Eos. Za nejzdařilejší považuje vystoupení před newyorskou burzou. Čtveřice tam vjela na pódium přímo v jaguárech.

Stejně provokativní jako jejich koncerty je i hudba. Bond zacházejí s klasikou, jako by byla napsána dnes. Na rozdíl od svých předchůdců ji však nespojují s jazzem nebo rockem, ale vrhly se na momentální módní trendy. Z akustických nástrojů přešly na bizarní elektrifikované, rockový rytmus nahradilo elektronicky vyrobené techno a místo jazzu se nechaly ovlivnit lidovou hudbu z celého světa. Kromě toho se v jejich skladbách objevují motivy z arabské, indické a irské hudby. (Kritika se shoduje, že právě tyto skladby jsou nejlepší.)

A poctivá vážná hudba? Sice se jim po ní stýská, ale už se k ní asi nikdy nevrátí. „Třeba časem donutíme pár našich posluchačů, aby si poslechli i originály,“ opakuje Eos argument, který slýcháme v podobných situacích desítky let. „Víte, ono je vzrušující dávat starým skladbám nový život. Není to krásné, když je donedávna suchá a jen někomu srozumitelná hudba najednou strašně sexy?"

BOND
Shine

1.

Allegretto

2. Shine
3. Fuego
4. Strange Paradise
5. Speed
6. Big Love Adagio
7. Kashmir
8. Gypsy Rhapsode
9. Libertango
10. Sahara
11. Ride
12. Space

bonus track:

13. Bond on Bond

 

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Dívčí skupina Bond.

Eos (druhé housle) ze skupiny Bond.

Gayyee (cello) ze skupiny Bond.

Haylie (první housle) ze skupiny Bond.

Bond: Shine. Obal alba. (2002).

Tania (viola) ze skupiny Bond.