Bohumil Hrabal.

Bohumil Hrabal. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Hrabalovu stovku oslaví vědci i rodáci. A jak to bude s nakladateli?

  • 5
Letošní sté výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala, které připadá na 28. března, připomene množství akcí, jimiž se k autorovi přihlásí řada lidí i institucí. Několik z nich založilo k výročí internetovou stránku. Otázka nového vydání autorových sebraných spisů je ovšem stále nejistá.

Bohumil Hrabal byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Narodil 28. března 1914 a zemřel 3. února 1997. Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu o něm uspořádají mezinárodní vědeckou konferenci. Pod názvem Obrazy, ze kterých žiji se uskuteční v památníku 8. a 9. dubna.

Bohumil Hrabal v 60. letech v hospodě U Zlatého tygra.

Cílem konference je pohled na dílo Bohumila Hrabala v jeho proměnách napříč časem. Chce sledovat vývoj Hrabalovy tvorby samotné i proměnu kritické a čtenářské reflexe jeho díla. Zaměření konference nemá být jubilejní a vzpomínkové. Pořadatelé očekávají nové přístupy a neotřelé výklady, které Hrabalovo dílo skýtá pro současné badatele.

E-knihy od Hrabala

Nejznámější díla Bohumila Hrabala najdete v elektronické podobě na Knihy.iDNES.cz

Konferenci nepůjde o interpretaci Hrabalových textů, ale o zachycení podstaty proměn autorovy poetiky a stylu od juvenilií z konce 30. let až k tvorbě v polistopadové epoše. Konference se také pokusí uvést Hrabalovu tvorbu do vztahu s širším kontextem české literatury v klíčových etapách vývoje, jaké představovala 50. a 60. léta, období normalizace i etapa porevoluční.

Oslavy v Nymburce

Oslavy stého výročí Hrabalova narození připravuje také město Nymburk s autorem spojené. Měly by se konat po celý rok, každý měsíc by jej mělo něco připomenout – divadelní představení, výstava, přednášky či jiné akce.

Bohumil Hrabal coby školák (první zleva)

Hrabal chodil v Nymburku do základní školy a reálky v místě nynějšího gymnázia. Nedávno se o něm mluvilo v souvislosti s tím, že jeho žáci a jejich rodiče odmítli, aby se gymnázium po Hrabalovi jmenovalo – s odkazem na to, že studenti autora příliš neznají, respektive nepřipadá jim natolik významný, aby škola jeho jméno nesla. 

Nymburk představoval v Hrabalově mysli místo spokojeného dětství a mládí, místo formování jeho životních postojů, vztahu k umění a literatuře, místo studií, fotbalu i prvních lásek. Hrabala Nymburk silně poznamenal a Hrabal zase ovlivnil Nymburk, proto krátce po jeho smrti vznikl Klub čtenářů Bohumila Hrabala, Literární kabinet Bohumila Hrabala i Hrabalova stálá muzejní expozice.

Otázka sebraných spisů

Už od začátku loňského roku se mluví o možnosti nového vydání Hrabalových sebraných spisů. Ty naposledy vyšly v letech 1991–97 a jsou dávno rozebrány. Před rokem přišel nakladatel a literární aktivista Tomáš Weiss s výzvou, aby bylo podpořeno nové vydání spisů, které jsou kompletně edičně připraveny v nakladatelství Torst, ale chybí pro ně potřebný investor.

Bohumil Hrabal s režisérem Jiřím Menzelem koncem 60. let v Kersku

Iniciativu Tomáše Weisse podpořila řada známých osobností. Byli mezi nimi režisér Jiří Menzel a herci z jeho hrabalovských filmů Magda Vášáryová, Josef Somr či Václav Neckář, spisovatelé Vlastimil Třešňák, Jáchym Topol a Emil Hakl, Hrabalův životopisec Tomáš Mazal i spisovatelovi předkladatelé do cizích jazyků Jacek baluch, György Varga, Zsuzsa Detre či Kees Mercks.

Majitelem práv na Hrabalovo dílo je ale nakladatelství Mladá fronta, které průběžně už léta vydává jeho jednotlivé knihy. Ve svém prohlášení z loňského 28. března nakladatelství avizovalo ke stému výročí autorova narození "několikasvazkového vydání", které ale od té doby nebylo specifikováno.

"Pokud by nakladatelství Mladá fronta k výročí skutečně vydalo kompletní sebrané spisy Bohumila Hrabala, byl bych absolutně spokojen a považoval bych svoji loňskou iniciativu za úspěšnou," řekl iDNES.cz Tomáš Weiss.