Bohouš Josef: Má hudba je teď pohodovější

I když jméno Bohouše Josefa již řadu let patří mezi zvučná jména tuzemské hudební scény, svoji sólovou desku vydává zpěvák až nyní. "Nová deska vznikala skoro dva roky. Nejvíc času jsem strávil nad texty. Naštěstí mám pár dobrých kamarádů textařů, kteří se o to postarali," řekl zpěvák o své nové desce nazvané 2 v jednom. "Myslím, že skladby jsou různorodější a pohodovější, než co jsme dělali například s Burmou," upřesnil Bohouš Josef.

 Záznam on-line rozhovoru s Bohoušem Josefem najdete ZDE.


Bohouš Josef je známý jako frontman skupiny Burma Jones, vystupuje s formací Děda Mládek Illegal Band a v současné době také v muzikálu Hamlet.

Pod název alba schoval Bohouš Josef 12 novinek, které si sám sobě napsal přímo na tělo. Zásadní pro výslednou podobu desky bylo také setkání Bohouše Josefa s tvůrčím týmem. V první řadě s producentem Michalem Pekárkem a kytaristou Josefem Štěpánkem, kteři vtiskli albu výslednou tvář. Ti společně s baskytaristou Adamem Stivínem, klávesistou Honzou Brabencem a v neposlední řadě s bubeníkem Milošem Dvořáčkem natočili album, které přináší padesát minut uvolněné muziky.

Bohouš Josef
Příjemný chlapík, nositel výrazného, osobitého a silného hlasu. Ve skutečnosti tichý mladík s plachým úsměvem na rtech. Bohouš Josef. Pochází z Plzně a západočeská metropole je také spojena s jeho muzikantskými začátky. Už od časů dospívání měl Bohouš Josef rád klasický melodický bigbít 60. let. A v té době se také poprvé seznámil s muzikálem Jesus Christ Superstar, aniž pochopitelně tušil, že by ho jednou jako zpěváka mohl přivést pod divadelní střechu.

"Mohlo to být tak někdy v devítce nebo v prvním ročníku na střední škole. Byl jsem na jednom mejdánku u kamaráda a probíral se jeho deskami. Najednou jsem tam

2 v jednom
Bohouš Josef

1 Je mi to líto
2 Ráno
3 O co jde
4 Den D
5 Na celou noc
6 Psí stopa
7 Růže je svatej grál
8 Kvůli nám
9 Pán, kytka a včela
10 Lítám
11 Kdo zůstane sám
12 Extáze
narazil na něco, co jsem neznal. Bylo to dvojalbum nebo snad dokonce trojalbum a jmenovalo se Jesus Christ Superstar," vypráví Bohouš Josef

"Vyňal jsem ho z řady ostatních desek a ptal se - co to je? A kamarád mi povídá - to je skvělá věc, to si musíme pustit. Seděli jsme pak a poslouchali desky až do rána. Ježíše jsem si pak nahrál a měl ho doma na kazetě. Když se potom naskytla příležitost do muzikálu nastoupit, už jsem ho znal. Ale šel jsem hned a opatřil jsem si obě dvě verze. Jak tu původní, tak tu broadwayskou," dodává.

Prvním výraznějším okamžikem v pěvecké kariéře Bohouše Josefa byla plzeňská formace General Bass. Ta zaujala mladé rockové publikum, ale i odbornou veřejnost v roce 1989. Její hlavní předností však všeobecně byl zajímavý, osobitý a byť dosud neznámý, přesto vyzrálý zpěvák. Pro budoucnost zůstala kapela General Bass zachována na jedné jediné malé desce.

Na prahu 90. let začal Bohouš Josef spolu se svými plzeňskými hudebními přáteli budovat kapelu novou. Spojila se v ní jak záliba v klasické rockové muzice, tak v silných melodiích a v příjemném inteligentním popu. Skupina dostala jméno podle svérázné postavy hořkého románu Johna Kennedyho Toola Spolčení hlupců, tedy Burma Jones.

Kapela, která má doposud na svém kontě tři alba, začala slavit zasloužené úspěchy záhy po svém vzniku. Hned její první singl Samba v kapkách deště se stal častým hostem rozhlasového éteru a v první polovině 90. let patřil k nejhranějším tuzemským písničkám v českých rádiích. V době zrodu Burmy Jones ovšem Bohouš Josef ještě nevěděl nic o své příští muzikálové dráze.

"Dřív jsem vlastně muzikálům vůbec nevěnoval pozornost. Šly okolo mne bez povšimnutí. Znal jsem třeba Divotvorný hrnec nebo My Fair Lady, což je sice muzika pěkná, ale není to přesně můj oblíbený žánr. Jediný rockový muzikál, který jsem znal, byl Jesus Christ Superstar, a posléze jsem si hodně oblíbil i Vlasy, které jsem viděl ve Formanově filmu," dodává k muzikálům Bohouš Josef.

Pak ale přišlo jaro roku 1994 a nejen mezi pražskými muzikanty a zpěváky se rychle rozšířila zpráva, že na Výstavišti se chystá české nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar. Zpráva, která zákonitě musela dorazit i k Bohouši Josefovi, člověku jako stvořeném právě pro inscenaci tohoto díla.

"Stalo se to tak, že mi jednou do Plzně zavolal Kamil Střihavka a povídá mi, jestli vím o tom, že režisér Petr Novotný chystá české nastudování Ježíše. Zároveň se mi svěřil, že má pocit, že v hlavních rolích se mají objevit spíš zavedené tváře středního proudu a strašně málo rockerů, což je škoda. Dal mi číslo a navrhl mi, abych Petru Novotnému zkusil zavolat. Okamžitě jsem to udělal a dali jsme si v Praze schůzku. Sotvaže mě poprvé uviděl, povídá mi - ty seš Herodes!," skládá vzpomínky Bohouš Josef.

Tím okamžikem nastalo pro Bohouše Josefa totéž, co pro většinu účinkujících v chystaném muzikálu, totiž nový druh dosud nepoznané divadelní práce. Na jednu stranu se připravoval na svou vlastní roli, na druhou stranu měl možnost sledovat to, co mu doposud jako frontmanovi rockové kapely, zvyklému na jiný způsob práce, zůstávalo skryto: "Fascinoval mě ten proces. Jak se nejdřív zkouší, připravují a vychytávají jednotlivé části, postupem času přidávají k sobě, slepují a najednou to všechno člověku před očima vyrůstá, zapadá do sebe a funguje. Byla a je to pořád pro mě nová zkušenost a říkal jsem si, že bych rád jednou, až třeba Ježíš skončí, pokračoval v nějakém jiném, dalším muzikálu."

Na prahu roku 1998 zůstává Bohouš Josef nejen věrný muzikálu Jesus Christ Superstar, ale i své domovské Burmě Jones, s níž právě dokončil materiál pro čtvrté album. O šíři jeho talentu svědčí i výletu do jiných oblastí muziky, než jakými jsou bigbít či Herodova árie. Namátkou je to třeba jeho vynikající duet s Irenou Budweiserovou na jejím prvním sólovém albu, který Bohouš Josef dokázal vytvořit přímo ve studiu bez předchozí rozsáhlejší přípravy, nebo jeho verze slavného popového hitu Rain Drops Keep Falling On My Head na živém albu Rock s Ježíšem.

Nakonec právě o jeho výletech do světa velkokapelového popu režisér Petr Novotný tvrdí: "Myslím si, že jeho cítění latiny a swingu je naprosto úžasné a u nás ojedinělé. Zdá se mi, že po Karlu Hálovi, který je v tomto oboru klasik, je Bohouš u nás číslo jedna. Já jsem mu už vymaloval budoucnost, čemuž on se hrozně smál. Já ho vidím ve velkém bílém obleku před velkou swingující kapelou, s kapsy mu vytéká obrovský fialový kapesník, kterým tu a tam mezi skladbami z oblasti vysokého populáru osuší zrosené čelo, a vzápětí mu z portálu podají další. Myslím, že Bohouš je člověk s obrovskou budoucností."

Na svoji vlastní, sólovou desku si Bohouš Josef počkal až na přelom let 2001 a 2002. CD, na které Bohouš Josef umístil 12 skladeb, nese název 2 v jednom. 

Bohouš Josef.

Bohouš Josef, 2 v jednom. Obal alba.

Zpěvák Bohouš Josef při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Zpěvák Bohouš Josef při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Zpěvák Bohouš Josef při on-line rozhovoru v redakci iDNES.