Brněnský hudebník Bob Frídl na snímku z roku 2007

Brněnský hudebník Bob Frídl na snímku z roku 2007 | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Bob Frídl byl v sedmdesátých letech dívčí idol s kytarou

  • 1
Brněnský zpěvák, který v pětašedesáti letech podlehl rakovině, se i ke konci života snažil navázat na svou slávu z dob svých začátků.

V sedmdesátých letech se Bob Friedl coby prototyp šviháka s kytarou těšil velké přízni fanynek a mezi zpěváky se umísťoval v první desítce ve Zlatém slavíku. Od mládí se intenzivně věnoval sportu a přemýšlel o kariéře fotbalisty nebo hokejisty. Poté, co si na vojně zlomil nohu, ale musel svoje plány přehodnotit.

Když mu bylo dvacet, začal vystupovat s kapelou Green Spaedars, brzy však zjistil, že mu to vyhovuje víc samotnému: jen s kytarou a foukací harmonikou, jako jeden z jeho vzorů, Bob Dylan. Podle něj si změnil i křestní jméno, z Josefa na Boba. Dalšími písničkáři, které uznával a obdivoval, byli například Leonard Cohen, Donovan či Simon s Garfunkelem. Později mu učaroval i Bulat Okudžava, jehož písně zpíval i v českých verzích.

Hrál v Řecku i Francii

Vlastní tvorbu si Frídl začal psát na konci 60. let. Jeho první vydanou nahrávkou byl v roce 1970 singl Zpívej tu píseň kouzelnou, na jehož druhé straně byla píseň Madona. Mezi nejznámější melodie, které za svou kariéru zpíval, dále patří Maminka, Léna či Řeka nadějí. Začátkem sedmdesátých let vystřídal kapely Progres organization, Progres II a spolupracoval se skupinou Jana Sochora a sestrami Marthou a Tenou Elefteriadu. Ve stejné dekádě vydal i svá nejznámější alba Jen vítr to ví, Abeceda a Všem svým láskám.

Fotografie členů kapely Jana Sochora z roku 1974. Zleva Jan Sochor, Bob Frídl, Pavel Váně, vzadu Pavel Pelc a Zdeněk Kluka.

Tehdy se mu dařilo i koncertně, se svým recitálem vyjel do Polska, Rakouska, Francie, Bulharska i Řecka, které mu učarovalo. V osmdesátých letech se začal zabývat poezií a vracel se k folku. Předtím, než přesídlil do řeckého letoviska Leptokárie, spolupracoval s Janem Sochorem, ale i kapelou Folk Team.

Po sametové revoluci se mu už na éru své největší popularity navázat nepodařilo. Podnikal v cestovním ruchu, na hudbu však nezanevřel. V roce 1994 vydal desku Návraty, ze spolupráce se skupinou Piknik vzniklo o šest let později album Vzpomínky se zhudebněnou poezií Jiřího Wolkera. V roce 2003 Frídl vydal své poslední album Zastav se človíčku a o čtyři roky později se na desce Roky už se toulám naposledy ohlédl za svou čtyřicetiletou písničkářskou kariérou.