Galerista Vladimír Lekeš u obrazu Tvar modré od Františka Kupky

Galerista Vladimír Lekeš u obrazu Tvar modré od Františka Kupky | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejdražší Kupka za 56 milionů by mohl ozdobit Belvedere ve Vídni

  • 0
Nový majitel, který vydražil obraz Tvar modré, má v úmyslu dílo zapůjčit do prestižní rakouské galerie. Malba by se tak dostala do vybrané společnosti - mezi vrcholná díla Kupkových "kolegů" Gustava Klimta či Oskara Kokoschky.

Byla to velká sláva, když se v polovině dubna vydražil obraz Tvar modré od jednoho z nejznámějších českých malířů Františka Kupky. S cenou 55,75 milionu korun bez aukční přirážky se s přehledem dostal na špičku žebříčku děl prodaných v tuzemských aukcích. Co se s obrazem bude dít, nebylo jasné. Už proto, že novým majitelem se stal cizinec a stát začal dělat obstrukce ohledně možného vývozu díla ze země.

Ambasadorem za hranicemi

Nyní je zřejmé, že vydražitel nehodlá pověsit hodnotné plátno do vlastního obýváku a skrýt ho tak před uměnímilovnou veřejností. "Je to filantrop a má v úmyslu zapůjčit obraz dlouhodobě do stálé expozice rakouské Národní galerie Belvedere," tvrdí Vladimír Lekeš z Adolf Loos Apartment and Gallery, který aukci pořádal.

Spor o obraz

Tvar modré byl součástí sbírky továrníka a mecenáše Jindřicha Waldese. Waldesovu sbírku začal stát dědicům vracet v restituci po roce 1996. Národní galerie však sbírku navrhla prohlásit kulturní památkou; dědicové žijící ve Státech by si díla nemohli odvézt. Část sbírky skutečně ministerstvo kultury za kulturní památku prohlásilo v květnu 1997. A tady nastává problém. Restituenti se proti tomu odvolali a dosud není jisté, zda rozhodnutí ministerstva nabylo právní moci. Evidence movitých kulturních památek má totiž i podle památkářů velké nedostatky.

To by bylo skvělé z několika důvodů. Jednak je vídeňský Belvedere "za bukem" a spolu s dalšími tamními obrazárnami je častým cílem českých turistů, takže by to našinci za Kupkou neměli daleko. V prestižním muzeu se taky Tvar modré ocitne vedle významných děl velikánů typu Gustava Klimta či Oskara Kokoschky. "Zápůjčka je již s rakouskou galerií předjednaná a Belvedere má o obraz velký zájem, protože ve sbírce žádné Kupkovo dílo nemají," dodává Lekeš.

V neposlední řadě by šlo o propagaci nejen Františka Kupky, ale českého umění. Obraz by se stal jakýmsi "ambasadorem" ve Vídni a podle Lekeše to může pomoci i na našem trhu s uměním.

Kulturní památka, nebo ne?

Ale nic z toho se nemusí podařit, pokud bude stát trvat na tom, že obraz je kulturní památkou, kterou podle zákona není možné ze země vyvézt. Aukční síň se přitom již v lednu ptala Národního památkového ústavu, jaký status některé předměty z chystané aukce mají. "Dle našich záznamů a dle Seznamu kulturních památek ČR není samostatně prohlášenou kulturní památkou ani jeden z vámi uvedených předmětů. Je možné, že některé z předmětů jsou zahrnuty do tzv. Waldesovy sbírky, ale ani tak není nikde zmínka, že by byla tato sbírka, ačkoliv byla navržena, prohlášena kulturní památkou," zněla tehdy odpověď. Ovšem po aukci ústav otočil a tvrdil, že obraz památkou je.

Spor o Tvar modré je nyní v rukou rozkladové komise resortu kultury. Sejmutí statutu kulturní památky podporuje i uznávaný kunsthistorik Tomáš Vlček. "Soudit se není filozofií naší firmy, ale hrozí, že dražitel o kulturní památku nebude mít zájem a budeme muset po ústavu vymáhat škodu za zmařenou aukci," uzavírá Lekeš.