Bob Margolin

Bob Margolin | foto: Blues Alive

Blues Alive uvítá Margolina a další chicagské

  • 2
Festival Blues Alive zveřejnil program 11. ročníku, který se odehraje v Šumperku od 16. do 18. listopadu a den poté v polském Chorzowě.

Blues Alive si klade tři cíle: představovat velké hvězdy světové bluesové scény, seznamovat s aktuálními trendy svého žánru a novými tvářemi domácí a evropské provenience a ukazovat, že bluesová hudba nabývá v dnešním světě mnoha podob, které se často nenechávají svazovat konzervativními pravidly.

Úvod festivalu obstará ohlédnutí za jeho desetiletou historií: čtvrteční program byl nazván Retro Blues Alive a přináší český a slovenský blok, na kterém se připomenou ti interpreti, kteří v minulých letech nejvíce zaujali publikum.

Za českou stranu tak vystoupí například Hoochie Coochie Band, Marek Hlavica, Marcel Flemr, Miroslav Kašpar či - trochu paradoxně - v Praze žijící Skot Stan The Man.

"Slovenský výsadek" je přímo elitní, přijede mimo jiné Erich Boboš Procházka, Silvia Josifoska, Ján Litecký Šveda a skupina Bluesweiser. Zahraničním hostem večera bude americký kytarista MIchael Roach.

Největším lákadlem každého festivalu jsou pochopitelně hlavní hvězdy. Letos se při jejich výběru dramaturgie zaměřila na scénu, která patří v bluesovém kontextu k nejpopulárnějším a také historicky nejvlivnějším: na chicagské blues.

Největším jménem letošního ročníku Blues Alive je kytarista a zpěvák Bob Margolin, který proslul dlouholetou spoluprací s legendárním Muddym Watersem a má na kontě řadu sólových alb, z nichž mnohá patří k absolutní bluesové špičce devadesátých let.

Sekundovat mu bude nositel slavného jména Phil Guy (mladší bratr proslulého Buddyho Guye) se svou modernější funkovější muzikou, a v neposlední řadě představitel ryzí chicagské současnosti, kultovní kytarista Studebaker John.

Mezi hvězdy patří i v současnosti nejpopulárnější osobnost silné polské scény, harmonikář a zpěvák Slawek Wierzcholski se svou kapelou Nocna Zmiana Bluesa, ba i domácí, resp. mezinárodní Petra Börnerová Band s maďarským kytaristou Zsoltem Benkö či slovenský „žijící klasik“ Peter Radványi s kapelou Bonzo & The Resonators.

Kromě hvězd samozřejmě představí Blues Alive i řadu bluesových nováčků či nadějí do budoucna. Ti vesměs vzešli z jarního soutěžního festivalu Blues Aperitiv, jehož cílem je upozorňovat na novinky na bluesové scéně, a to nejen české, ale stále častěji i slovenské či polské.

Jako každý rok nebudou chybět ani účinkující, kteří bluesové hranice tak či onak přesahují a nahlížejí tento žánr ze strany různých mixů a crossoverů, případně vnímají fenomén blues spíše po stránce pocitu a hudebního či textového podtextu.

V Šumperku se tak představí například Kanaďan Tyson Cosby s projektem Atlantic Cable, pohybujícím se kdesi mezi blues a hardcorem, český písničkář Jarda Traband Svoboda se svým zcela novým sólovým repertoárem a britský rocker Phil Shöenfelt v nezvyklé sestavě pouze v duu s houslistou Pavlem Cinglem.

Zajímavé hudební přesahy přijíždějí i s osobnostmi Ira Paula Caseyho, fenomenálního slidekytaristy, ale především písničkáře, srovnávaného např. s hvězdou současné neo-folkrockové vlny Damienem Ricem, a Američana Brada Strattona, který se po létech na skok vrací do Čech, ve kterých pobýval v minulé dekádě, aby jednorázově obnovil skupinu Snake Eaters.

Festival Blues Alive je pověstný i svým bohatým doprovodným programem. Letos návštěvníci budou moci navštívit divadelní představení Blues noční čekárny, sestavené z textů a písní Josefa Kainara, shlédnout proslulý životopisný film o „největším bílém bluesmanovi“ Johnnym Cashovi Walk The Line.

Prostřednictvím gospelového a spirituálového programu pěveckého sboru Iuventus v Klášterním kostele budou moci zájemci poznat „odvrácenou stranu blues“, ale také probdít tři noci po sobě při jam sessionech, které se budou odehrávat hned na třech místech zároveň vždy po skončení hlavního večerního programu.