Blues Alive si vybralo letošní objevy

Šumperk - Festival Blues Alive, prestižní přehlídka v podhůří Jeseníků, zná své letošní objevy. Vzešly o víkendu v Šumperku na Blues Aperitivu, klání bluesových nadějí, které se už potřetí střetly o čest zařadit se na podzim po bok amerických bluesmanů během Blues Alive. Jména? Slovenský René Lacko Band a pražští Buddy Wonders. Zvláštní cenu získala brněnská Kulturní úderka.

Jedenáct z původně dvanácti ohlášených kapel, průtrž mračen, před kterou nebylo úniku, pivní stan s pivem různých značek, který při průtrži posloužil  i jako deštník desítkám návštěvníků či videoklip s písněmi vězeňské kapely Mírov Boys, to vše mohli vidět návštěvníci třetího ročníku Blues Aperitivu, který se konal na parkovišti za Domem kultury v Šumperku.

Poprvé se mezi uchazeče vklínila slovenská formace - a hned uspěla. Porotu okouzlil trojčlenný Downtown Band Reného Lacka, kytaristy z Handlové, během jehož pátečního setu se strhla přívalová bouřka, která program prvního dne utla. Kapela zůstala o den déle a v sobotu u zhruba čtyř set lidí, kteří nemuseli platit za vstup, sklidila bouřlivý ohlas.

"Promoklo kompletně všechno včetně zvukařského aparátu, pokračovat naprosto nešlo. Bylo jen dobře, že jsem se domluvil s kapelami, aby přesunuly své bloky na sobotu, protože zrovna René Lacko s kapelou nakonec postoupil. Kdyby v sobotu nehrál, nemohli bychom jej hodnotit," míní ředitel Domu kultury a šéf pořadatelů Vladimír Rybička.

"Byli jsme překvapeni, když se mezi 45 demosnímky, z nichž se vybíralo dvanáct kapel pro Blues Aperitiv, objevila kapela ze Slovenska. Nebylo ale proč je odmítat," podotkl Rybička.

Další kapelou, která si v půli listopadu zahraje v Šumperku, se stali pražští osmnáctiletí bluesmani Buddy Wonders. Podobně jako Lacko a spol. si během jednoho večera odehrají dva sety ve foyer Domu kultury.
Porota navíc stejně jako loni vyhlásila zvláštní cenu. Získala ji brněnská Kulturní úderka, hrající blues šmrncnuté alternativním rockem.

V rámci expanze Blues Alive si zahraje na některém ze satelitních koncertů. V úvahu přichází Jeseník, Olomouc a nově Mikulov či Bratislava, kde budou v rámci festivalu hrát Terry Lee Hale a John Crampton. "Držíme se naší pozvolné expanze. Přemýšlíme i o Praze, ale nechceme nic uspěchat," podotkl Rybička. Jména hlavních hvězd podzimního Blues Alive zatím pořadatelé drží pod pokličkou.

Blues Aperitiv doznal oproti předchozím ročníkům podstatných změn a pořadatelům se jejich kroky vyplatily. Poprvé se neplatilo vstupné a přehlídka se přesunula z Pavlínina dvora muzea na otevřený prostor parkoviště za kulturním domem, kde byl pro návštěvníky připraven i pivní stan. Po oba dny dorazilo kolem čtyř stovek návštěvníků a jejich počet se tak oproti loňskému ročníku zečtyřnásobil.

"Určitě se nám změny vyplatily. Přenesení festivalu z Pavlínina dvora muzea na parkoviště se ukázalo jako dobrý nápad, a také kapely tak mají lepší zázemí," souhlasí Rybička.

Páteční program pak zpestřila i videoprojekce dvou písní vězeňské skupiny Mírov Boys, která se z logických důvodů na festival nemohla dostavit osobně.

Blues Aperitiv se v první den utopil
Prvnímu dni Blues Aperitivu, který se konal na parkovišti za šumperským Domem kultury, zasadila razantní K.O. průtrž mračen. Pořadatelé byli nuceni páteční program ukončit a částečně jej přesunout na sobotu.

Doba,  v níž se jinak po celý den modré nebe změnilo v černou tmu, vítr začal pročesávat stromy tak, že slabší větve padaly mezi diváky sedící u stolů, a nakonec se spustil liják, se počítala na minuty.

"Hele, bude bouřka," díval se se stoickým klidem jeden z návštěvníků, který si u stolu vychutnával nejen pivo a pečenou makrelu, ale také festivalovou premiéru v podobě vystoupení první zahraniční - slovenské - kapely René Lacko Bandu s jejím razantním bluesrockem.

Po chvíli se však již dotyčný divák mačkal pod pivním stanem společně s dalšími desítkami více či méně zmoklých návštěvníků a sledoval marné počínání pořadatelů, kteří v nejprudším lijáku zachraňovali, co se dalo - aparaturu, židle, stoly - a snažili se vše cenné uklidit do sucha kulturního domu.

"Jestli budeme pokračovat? Ani náhodou, vždyť pokud bychom aparaturu znovu zapojili, tak by nás to zabilo!" reagoval zcela jednoznačně jeden z pořadatelů na dotazy návštěvníků schovaných v útrobách Domu kultury, zda se festival nepřesune do tamního velkého sálu.

"Asi jsme měli hrát něco pomalejšího," zhodnotil s úsměvem vlastní energickou produkci s narážkou na stejně energické počasí částečně promočený René Lacko v šatně a vyrazil za pořadateli domluvit se, zda odehrají svůj blok v druhý den přehlídky.

Ne všichni však byli průtrží vyvedeni z míry - zatímco zcela promočení pořadatelé se snažili z pódia zachránit aparaturu, skupinka mladých návštěvníků se mezi proudy deště vydala zcela dobrovolně.

Jejich křepčení, výskání a polehávání v čerstvě utvořených kalužích tak tvořilo výrazný kontrast k ustaraným tvářím zmoklých pořadatelů, kteří už v duchu přemýšleli, zda a jak rychle promočené reprobedny i židle a stoly stihnou vyschnout, aby mohl festival pokračovat.

Návštěvníci pátečního večera festivalu Blues Aperitiv se schovávají před prudkou bouřkou. 21. 6. 2002

Návštěvníci pátečního večera festivalu Blues Aperitiv se schovávají před prudkou bouřkou. 21. 6. 2002

Pořadatelé v prudkém dešti uklízejí židle na pátečním koncertu Blues Aperitiv.

,