Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milý Bílečku. Deml napsal příteli sochařovi víc než dvě stovky dopisů

  16:24aktualizováno  16:24
Nakladatelství Dauphin aspiruje na počin roku, vydalo víc než dvanáct set stran korespondence mezi básníkem Jakubem Demlem a sochařem Františkem Bílkem. První list napsali v roce 1901, poslední z roku 1928. Mezi tím však spolu šest let "nemluvili".

Jakub Deml píše Františku Bílkovi | foto: Nakladatelství Dauphin

Všechny kolonky tohoto světa prý dokázal přetavit v báseň, píše se o Jakubu Demlovi v předmluvě ke korespondenci, kterou vedl se sochařem Františkem Bílkem. Do kolonky hlavičkového papíru Sokola Tasov, kde mělo být uvedeno číslo jednací, totiž vepsal slovo Láska. S tak velkým obdivem Deml ke staršímu umělci vzhlížel. Poslal mu celkem 235 lístků či dopisů, Bílek jemu 109. Jejich korespondence teď vychází v nakladatelství Dauphin ve dvou svazcích, paralelně v papíru i elektronicky, pod názvem Číslo jednací: láska. Každý ze svazků má přes šest set stran.

Obálka prvního svazku korespondence Deml - Bílek

Obálka prvního svazku korespondence Deml - Bílek

Obálka druhého svazku korespondence Deml - Bílek

Obálka druhého svazku korespondence Deml - Bílek

Dauphin už vydal v předchozích třech letech dvě jiné Demlovy korespondenční knihy. Ty, které psal Bílkovi, jsou však nejvroucnější, alespoň zpočátku. Mladý básník nejenom sochaře obdivoval a ctil, ale pomáhal mu hledat zakázky, propagoval jeho tvorbu mezi svými známými a věnoval mu dokonce svoji první knihu. Bílkův Otčenáš Demla podnítil k samostatnému psaní.

Společná práce na Božím díle

První svazek obsahuje dopisy z­ let 1901-1906, pak nastala krize ve vztahu obou umělců a kontakt obnovili až v roce 1912, poslední list je datovaný rokem 1928. Deml Bílka zprvu oslovoval uctivě Drahý mistře, postupně však píše Mistře předrahý, Bratrský příteli a dokonce i Milovaný Bílečku. Přesto v tom není nic hluboce osobního - Deml vidí v Bílkovi zejména prostředníka, kterého mu seslal Bůh, aby společně pracovali na jejich díle. Shání sochaři práci v různých koutech Vysočiny, aby si na ni obvykle vyprosil peníze od farníků a mistrovi následně zaplatil.

Všechno začalo v roce 1901, kdy Deml, ještě mladý student bohosloveckého semináře, uveřejnil v časopise Museum dvě statě - o Bílkovi a Otokaru Březinovi. "Jsou nerozlučně spjati jako 'bratrská dvojice Ukazatelů Tajemstev', stojí na počátku Demlova veřejného a uměleckého působení," vysvětluje editorka knih, bohemistka Iva Mrázková. Dopisy k vydání připravovala pět let. Nešlo jen o to, uspořádat je a u­ některých listů zjistit dataci. Umělci se zmiňují i­ o ­řadě jiných osob, třeba o kamenících či prostých obyvatelích vesnic kolem Tasova. Jejich jména Mrázková dohledávala v matrikách a archivech, aby připravila čtenářům pohodlný rejstřík osob a aby taky bylo možné dopisy pochopit.

S dokonalým doslovem, vysvětlujícími poznámkami, prameny, řadou Bílkových ilustrací a faksimilí dopisů je tahle "dvojkniha" smělým adeptem na nakladatelský počin roku.Témata: Umělec


Hlavní zprávy

Malí sportovci: Které sporty jsou pro děti nejzdravější?
Malí sportovci: Které sporty jsou pro děti nejzdravější?

Ne každá aktivita je vhodná pro každý věk a každé dítě. Jakou a kdy vybrat, najdete v článku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.