Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska získali Velkou cenu Bienále Brno 2012 - Cena ministra kultury České republiky za program Temporary Stedelijk pro muzeum současného umění v Amsterdamu. | foto: archiv Moravské galerie v Brně

Brno zaplavil grafický design, na plakátech spojí Mig 21 s Plastiky

  • 2
Největší evropská přehlídka současného plakátu, knih, typografie a vizuálních stylů začala v pátek v Moravské galerii v Brně.

Vítězové Bienále Brno 2012

Vítězi hlavní ceny 25. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2012 se stali Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska. Ocenění získali za program Temporary Stedelijk pro muzeum současného umění v Amsterdamu. Mezinárodní porota, která letos vybírala ze 300 prací 141 autorů ze 23 zemí, jim cenu udělila jednomyslně. "Ocenili jsme zejména myšlenkovou hloubku a koncepčnost doplněnou o velkou míru originality a imaginace," řekl předseda poroty, americký designér Andrew Blauvelt.

Brněnské Bienále grafického designu je každé dva roky velkou událostí. Letos bude výjimečné. Jiné, inovativní, nečekané. Má nový organizační výbor v čele s iniciátory změn koncepce Radimem Peškem, Tomášem Celiznou a Adamem Macháčkem. Peško dělal katalog bienále před šesti lety a spolu s Macháčkem tehdy připravili i výstavu experimentálního designu Z Marsu, která byla malá, ale vzbudila větší ohlas než výstava mezinárodní poroty či soutěžní přehlídka.

Pánové začali zostra: zrušili letité dělení na bienále knižní a plakátové, takže letos poprvé se obě témata mísí. Co si Bienále Brno zachovalo, je labyrint výstav, nádherná barevná záplava plakátů, knih, reklamní grafiky, corporate identity, vizuálů, tvarů, písmen, obrazů. Každý rok jsou podstatné
tři pilíře (mezinárodní soutěž, sympozium a profilová výstava zahraničního autora), ale stojí za to se toulat i malými sály s ukrytými doprovodnými výstavami.

Trochu víc vlevo, prosím

Letošek nabízí ještě jeden velký tahák, tematické pokračování výstavy Zdenka Primuse Papež kouřil trávu, která měla před lety obrovský úspěch. Jmenuje se DAR – Husák trávu nekouřil, připravil ji Karel Haloun a mapuje hudební plakáty posledních čtyřiceti let od normalizace po mcdonaldizaci i žhavou současnost.
Vedle sebe tak najdeme plakát Zorky Ságlové na koncert Plastic People z roku 1971, na Velvet Underground, kteří hráli v Praze v roce 1993, i na MIG 21 z roku 2001. Možnost srovnání, vzpomínání, úlevy i smutku, že tehdy není teď – ta Ságlová je výborná!

25. mezinárodní bienále grafického designu Brno

Bienále se ohlíží i do minulosti. Jednak výstavou knih Květy Pacovské, která získala svou první Grand Prix v roce 1965 a na červeno-zeleno-modrých písmenkách vyrostly už dvě tři generace dětí. A také profilovou výstavou jménem Dvě nebo tři věci, co vím o Provo. Ta je rozšířenou verzí premiérové podoby, kterou nezávislé studio grafického designu Experimental Jetset připravilo v roce 2010 pro amsterdamské umělecké centrum W 139.

Hnutí Provo, aktivní pouhé dva roky (1965–1967), kritizovalo nizozemské poměry a pokoušelo se je změnit formou pouličních akcí, happeningů, utopistických projektů či street artových aktivit. Nejsilnější protest zvedlo proti zbourání jedné amsterdamské čtvrti, kterou obsadilo a ukázalo tak jako jedno z prvních v Evropě sílu squattingu. Výstava kreativně spojuje dokument a angažované umění, netají se kritikou holandské pravicové koalice a ptá se: kam se poděla síla revolty?

Bienále Brno 2012

Výstavy trvají do 28. října

  • Mezinárodní soutěž BB 2012, Uměleckoprůmyslové muzeum
    Dvě nebo tři věci, co vím
    o Provo, Pražákův palác
  • Práce z Kalifornie, Pražákův palác / Atrium
  • DAR (Husák trávu nekouřil), Místodržitelský palác
  • Khhhhhh - Slavs and Tatars (Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Korczak), Uměleckoprůmyslové muzeum / Camera
  • Květa Pacovská – AD INFINITUM, Místodržitelský palác
  • Slet sokolských plakátů 1901–1948 (přidružená výstava v Domě umění města Brna) – jen do neděle 24. června

Brněnská verze výstavy je obohacená o rozměr, který amsterdamská
expozice neměla: nabízí možnou paralelu s československými undergroundovými silami, hlavně s hnutím Fluxus.