Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezradnému Jiřímu Davidovi chybí nápad

  1:00aktualizováno  1:00
Vizuální umělec Jiří David, autor srdce nad Pražským hradem, vystavuje fotografie postav s nášivkami teroristických skupin.

Projekt Pátá pečeť od Jiřího Davida - Velkoformátové fotografie Jiřího Davida, které se zabývají otázkou terorismu, vystavuje pražská Galerie Futura. | foto: Galerie Futura

Jiří David (1956) se i ve středním věku snaží být – řečeno manažerským ptydepe – kreativní, flexibilní, produktivní, inovativní, mediální.

Jeho nejnovější dílo, fotografický soubor Pátá pečeť, premiérově nyní představený v pražské Galerii Futura, je jedním z méně podařených plodů autorovy neutuchající potřeby čeřit společenské vědomí.

Terorista z formule
Na třinácti z patnácti modročernobílých, technicky náležitě provedených fotografií formátu 160 x 125 centimetrů stojí před imitací vozu formule 1 jedna a táž postava mladého muže. Jednotlivé snímky odlišují drobné změny v postoji a drobné nápisy na kombinéze – místo jména má figura pokaždé na jiném místě přidělaný název nějaké teroristické organizace.

Na úvodním snímku jsou "závodníkova" helma a rukavice položeny na piedestalu, na snímku závěrečném je vyobrazena pieta – Panna Maria drží v náručí onoho mladého muže, jenž má teď na kombinéze názvy všech těch teroristických organizací, ale také jména andělů.

Snad v takovém okamžiku není od věci si vybavit slova z novozákonního Zjevení sv. Jana: "Když beránek rozlomil pátou pečeť, spatřil jsem pod oltářem ty, kdo byli zabiti pro slovo Boží a pro svědectví, které vydali. A křičeli velikým hlasem: ‚Kdy už, Pane svatý a věrný, vykonáš soud a za naši krev potrestáš ty, kdo bydlí na zemi.‘ Tu jim všem bylo dáno bílé roucho a bylo jim řečeno, aby měli strpení ještě krátký čas, dokud jejich počet nedoplní spoluslužebníci a bratří, kteří budou zabiti jako oni."

Jiří David se v poměrně dlouhém a klopotném úvodním textu k výstavě povážlivě blíží tomu, co je na dialektice nejnebezpečnější, totiž k sebevědomému alibismu. Pátá pečeť prý není "pouhým prvoplánovým popisem" současného světa, její autor se staví jako "plně odpovědný" za veškerá možná, i "nesprávná čtení", nicméně projekt by se "mohl snadno a logicky dezinterpretovat".

Tedy dílo otevřené všemožným významům, ale pozor na dezinterpretace! Jestliže Pátou pečeť, jež je dle Davida jakousi větou nenapsanou mezi řádky, divák dokáže "dobře, nezaujatě přečíst, stává se oprávněně a nedílně jejím spoluautorem"!

Nápad chybí
Jak si nesourodost Davidových vět vysvětlit? Absencí základního vizuálního nápadu, inspirovaného "fóru" (jakým třeba byly slzy v očích politiků u jeho projektu Bez soucitu) a nedostatečnou formulací základní myšlenky.

Proto pak David deklaruje otevřenost, ale současně téměř fundamentalisticky apeluje na "správnost" čtení. V Páté pečeti je vše do detailu provedeno, přesto však ze strany autora pouze tušeno – a pak musí nastat slovní ekvilibristika, aby rizika byla pokud možno neutralizována.

Je bez nadsázky povznášející, když dílo usiluje o vyslovení nevyslovitelného, ale Pátá pečeť je produktem "postmoderní" kombinace racionálního propočtu a myšlenkové bezradnosti.

JIŘÍ DAVID - Pátá pečeť
Galerie Futura, Praha,  výstava je otevřena do 23. dubna 2006, vstupné dobrovolné.
Hodnocení MF DNES:

Autoři:




Hlavní zprávy

Další z rubriky

Umělec Patrik Proško
Stále se honíme za tím, abychom zanechali trvalou stopu. To je egoismus

Kdo je člověk, který zcela vědomě tvoří tak, aby jeho dílo co nejdříve zmizelo? Co ho k tomu vede a jak přemýšlí? Vyjádření vizuálního umělce Patrika Proška...  celý článek

Kovová plastika pro pátera Josefa Toufara. Její autor, uznávaný sochař Olbram...
OBRAZEM: Socha pro Toufara i Ifigenie. Připomeňte si dílo Olbrama Zoubka

Akademický sochař Olbram Zoubek, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, za svůj život vytvořil nespočet zásadních děl pro českou i světovou výtvarnou scénu....  celý článek

Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a laso, 1948
Výstava připomíná devadesát let od zrodu Sekorova Ferdy Mravence

Od pátku po celé prázdniny si můžou děti zdarma prohlédnout ilustrace Ondřeje Sekory. Výstava nazvaná Ferda Mravenec 90 se koná v pasáži Paláce Koruna na...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.