Bez povolení, bez přetvářky, bez problémů

- V pátek se v objektu bývalého vojenského letiště Rudé armády Rálsko rozjel tradiční letní technival. Akce pořádaná v uplynulých letech v Hostomicích a později ve Staré Huti se musela letos po problémech s místními úřady přesunout do odlehlého prostoru uprostřed lesů, jako stvořeného pro podobné akce.

Technival, zcela nezávislý a neoficiální festival technokultury, kdy se jednotlivé soundsystemy (ss) sjedou na předem určené místo a bez povolení a jakéhokoliv vstupného rozjedou několikadenní party, mohly Čechy spatřit poprvé na louce u Hostomic v roce 1995. Tehdy ještě vše probíhalo především v režii zahraničních soundsystemů, včetně legendárních Spiral Tribe nebo Mutoid Waste, kteří přijeli i letos.

V tomto období se ale již začaly formovat první české ss, po britských, v Praze bydlících Technical Support to byli hlavně Circus Alien, soustředění kolem pražského squatu Ladronka, které po čase následovaly další, například Mayapur z Dobříše, NSK nebo Direct Drive.

Letošní technival nazvaný Czechtek 99 se i přes určité utajení - informace byly k dispozici jen na internetu a do poslední chvíle nebylo známé místo konání- rozhodně vydařil a podle mnohých překonal všechny dosavadní. Rok od roku roste nejen návštěvnost, ale i počet a velikost jednotlivých soundsystémů.

Ty největší a nejhlučnější sice opět přijely ze zahraničí, povzbuzující byl ale i pohled na české ss, které se začínají dostávat na evropskou úroveň. A to platí především o již zmiňovaných Circus Alien, kteří po čtyřech letech své existence, kdy se soustavně věnovali pořádání techno parties, vykrystalizovali ve velmi osobitý a určitě nejlepší český ss. Na Czechteku se představili společně s Direct Drive, spojili své dva autobusy, roztáhli plachtu, postavili bedny a gramofony a rozjeli několikadenní nonstop zábavu, nechyběla ani tradiční fireshow.

Potěšující bylo také pozorovat, jak roste mezinárodní zastoupení na této největší české undergroundové techno akci, přijelo několik soundsystémů z Anglie, Francie, Rakouska, Německa, Holandska, Belgie a Itálie. Nejvíce pozornosti zaslouženě sklidily obří anglické a francouzské ss, které kromě mamutího výkonu svých desítek reprobeden měly i skvělý světelný park a jiné dekorace, jako například obřího robotického pavouka, prostorové spirály z kovu a polystyrénu a tradiční plátna s fluoreskujícími psychadelickými vzory, která nesmí chybět na žádné pořádné techno party.

Na druhé straně tu byly k vidění i naprosto minimální soundsystémy, které se skládaly jen z dvou gramofonů na kapotě auta a dvou beden vedle něho. A stejně to bylo i s muzikou. Až na pár junglových soundsystémů tu bylo k slyšení jen techno, to však neznamená ani omylem, že by všichni hráli to samé. Rozdíly mezi jeho jednotlivými odnoži jsou obrovské a zastoupeny tu byly opravdu všechny. Od acid techna, asi nejvíce rozšířeného a také nejpříjemnějšího, až po brutální terror či hardcore techno, s rychlostí až 200 Bpm.

Czechtek 99 se zcela jistě stal opět nejlepší a největší akcí undergroundové taneční scény za celý rok. Nalezené místo na bývalém vojenském letišti je naprosto ideální pro podobné obří akce a proto se už těším, stejně jako tisíce dalších návštěvníků na Czechtek 2000. Ať už bude kdekoliv, je jisté, že tam sjedou opět tisíce lidí a desítky soundsystémů z celé Evropy a na několik dní vytvoří neuvěřitelnou atmosféru, svůj vlastní svět, kde se na sebe všichni usmívají a dělají si, co chtějí.

Ten dlouhý rok čekání doporučuji zkrátit hned přespříští víkend sice menším, ale neméně rozjetým Space Picnikem III, který se koná od 12. srpna na letišti v Krásnu u Karlových Varů.

Dekorace u Foz Sound Systemu (Francie)

Rakouský soundsystem v bývalém hangáru

Mayapur Sound System