Z knihy Bez jablka

Z knihy Bez jablka | foto: Mottto

RECENZE: Jak na vztahy nebo tmu při sexu, řeší s humorem Bez jablka

  • 2
Píšeme o stereotypech mezi mužem a ženou a nespíme spolu. Tak lákají autoři knihy Bez jablka Miloš Říha a Michelle Losekoot na své debutové dílo. Jde o soubor textů, které začali společně psát před rokem a půl na internetový blog Bez jablka.

Na více než dvou set stránkách se zaobírají nejtypičtějšími problémy, které mezi ženou a mužem vznikají. Od placení v hospodě, vztahů na dálku, řízení až po menstruaci nebo tmu při sexu – čím bizarnější téma, tím humornější výpověď každého z autorů a důkaz o tom, že se v některých ohledech prostě ženské a mužské světy nikdy neshodnou.

Mnohým může navíc Bez jablka posloužit jako taková malá vztahová bible, ve které však člověk nenajde rozhřešení, ale spíše útěchu, že to všichni mají úplně stejně. A nejde jen o stud za proklepávání si budoucího partnera na sociálních sítích, ale také o absurdní situace, kdy člověka zasáhnou střevní potíže právě ve chvíli, kdy je na seznamovací večeři u rodičů své nastávající.

Vtipný a chytrý obsah skvěle doplňuje výtvarná podoba knihy. Až nad něj někdy skoro vyčnívá. Stojí za ní ilustrátorka Barbora Balgová společně s grafickým designérem Jakubem Gruberem. Už obálka Bez jablka je ztvárněním názvu knihy, který odkazuje na biblické jablko, jež Eva nabídla Adamovi.

Bez jablka

70 %

Miloš Říha a Michelle Losekoot

Motto, 2016, 224 stran

Bez jablka je skvělým příkladem moderní knihy, kterou si čtenáři, především mladší generace, v Česku v poslední době oblíbili. Bez problémů se dá zařadit do stejné kategorie jako úspěšné Kafe a cigárko Marie Doležalové, Sedmilhářky Mariky Šoposké a Bereniky Kohoutové nebo P. S. od Ani Geislerové. Kniha je vtipná, na oko líbivá, v krátkých útvarech řeší atraktivní témata a nehraje si na žádnou vysokou literaturu, což se dnes čtenářům líbí. Jen autorům chybí známější obličej, který by jim zaručil vyšší prodeje. Ale s tím se už nedá nic dělat.