Z filmu Dívka ve vlaku

Z filmu Dívka ve vlaku | foto: Freeman Ent.

GLOSA: Bestsellerům vládnou vyšinuté ženy a čtenáři je chápou

  • 4
Začalo to u Zmizelé, pokračovalo u Dívky ve vlaku a nyní se očekává podobný úspěch u románu Ví o tobě. Proč romány o vyšinutých ženách táhnou?

Kromě klasických detektivek, historických románů a humoristických knih začaly v posledních letech stoupat po žebříčku prodejnosti výš a výš psychologické thrillery. To by nebylo tak neobvyklé, všechny však mají společný rys – vyšinutou hlavní hrdinku, která je buďto svědkem, či samotnou strůjkyní zločinu.

Zmizelá, Dívka ve vlaku i Ví o tobě jsou romány, které vznikly naprosto nezávisle na sobě. Autorky se dost pravděpodobně nikdy nesetkaly, přesto jejich příběhy spojuje několik výrazných vypravěčských rysů. Hrdinky bývají často neoblíbené až odmítané, jejich prostředí trpí maloměstskými předsudky a v každém příběhu figuruje zmizení manželky a následné podezírání manžela.

Aby žen nebylo málo, nechybí ani postava silné vyšetřovatelky, která k případu přistupuje rázně a s chladnou hlavou. Samy autorky se však srovnání románů brání. Autorka Dívky ve vlaku Paula Hawkinsová tvrdí, že její hrdinka je od Amy ze Zmizelé naprosto odlišná.

„Amy Dunne je psychopatka, neuvěřitelně manipulující, chytrá a lstivá žena, kdežto moje Rachel je troska, které se nic nedaří,“ vysvětlila rozdíly pro magazín Hollywood Reporter spolu s výčtem dalších.

Do karet však autorkám nenahrává ani fakt, že podle obou knih vznikly úspěšné hollywoodské filmy. Podobný osud nyní čeká i román Ví o tobě, který vydává nakladatelství Metafora. Ten spíše než o zločinu pojednává o nevěře. Přesto si drží podobnou atmosféru jako zmiňovaní předchůdci.

Zopakuje se úspěch?

Ví o tobě vypráví o aféře, která by mohla zničit manželství, ale nezničí. Místo toho však v podváděné manželce vyvolá nepřirozený zájem o partnerovu milenku. Stane se pro ni obsesí, se kterou se neustále srovnává a bedlivě ji sleduje.

Inspirací pro autorku Sarah Pinboroughovou byl příběh její vlastní kamarádky, kterou začal podvádět manžel: „Co mě však zarazilo, byla reakce mé přítelkyně, která byla doslova uhranutá tou druhou. Zajímalo ji, jak vypadá, kde žije, je-li starší, mladší, štíhlejší, tlustší než ona – v čem je jiná. Co je na ní tak zvláštního? Byla mnohem zaujatější tou druhou ženou, než se zlobila na svého manžela,“ popisuje.

Ačkoliv prozatím není jasné, zdali román Ví o tobě dostojí úspěchu Zmizelé a Dívky ve vlaku, jeho vydání jen potvrzuje, že vyšinuté ženy nyní táhnou. Jaké jsou tedy důvody? Tím nejpřirozenějším pro čtenáře i čtenářky je logicky zvědavost. Všechny příběhy uvozuje tajemství nebo záhada, jejíž odhalení nutí číst dál a dál. Další důvody už jsou ale dost dobře spíše soudobého charakteru.

Osudy hrdinů jsou totiž zasazeny do kontextu rodiny, respektive partnerských vztahů, které lásku rychle proměnily v nenávist. Řeší lenost vyrovnávat se s problémy v manželství čelem a upozorňují na trend rychlého úprku, který partneři častěji volí místo záchrany toho, co vytvořili. Ačkoliv autorky popsané situace uvádějí do extrémů, každý se v nich může tak trochu najít. Bohužel, bohudík. Když se pak ztotožnění spojí s napětím, zvědavostí a dobrým psaním, literární úspěch je na světě.

11. srpna 2016


Témata: román, rodina, Vlak, Hollywood