Státní opera Praha

Státní opera Praha | foto: a2-tv.blogspot.com

Ministr Besser si už vybral tým, který mu pomůže s operou

  • 3
Ministerstvo kultury zveřejnilo složení skupiny, která má jednat o budoucnosti Státní opery Praha a Národního divadla. Tvoří ji zástupci ministerstva. Radit jim bude bývalý ředitel ND Jiří Srstka nebo dirigent Leoš Svárovský.

Budoucnost dvou pražských operních scén je už několik týdnů předmětem vzrušených debat. Obě divadla jsou financovaná státem, nicméně podle zástupců ministerstva kultury bude v Praze napříště prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor.

Na nové koncepci fungování opery v hlavním městě by měl pracovat tým složený ze zaměstnanců ministerstva. Kromě náměstka ministra kultury Radka Zdráhala a koordinátorky projektu Daniely Gadasové jsou jeho členy právník Jiří Klusoň, ředitel odboru vnitřní správy a investic Miloš Philip Štrajt a vedoucí oddělení příspěvkových organizací Galina Fiačanová.

Svými názory by však do pražské divadelní reformy měli v roli konzultantů zasahovat i další odborníci. Na ministerském webu figurují čtyři jména: teatrolog Josef Herman, který pro ministerstvo vypracoval studii o dalším směřování pražských operních domů, dále personální ředitelka společnosti Reader's Digest Anne-Marie Nedoma, ředitel společnosti Dilia a bývalý ředitel Národního divadla Jiří Srstka a dirigent Leoš Svárovský.

Rady z praxe

"Jsou to lidé, kteří mohou přispět svými zkušenostmi. Například pan Srstka je úspěšný špičkový manažer s právním rozhledem. Paní Nedoma má zase poznatky z oblasti ekonomické a personální, a to i s mezinárodním přesahem. Od dirigenta Svárovského očekáváme zkušenosti z divadelní praxe," vysvětluje náměstek Zdráhal.

Podle něj se má skupina scházet dle potřeby a bude v kontaktu i s dalšími osobnostmi, především s šéfy Národního divadla a Státní opery Ondřejem Černým a Radimem Dolanským. "Oba ředitele jsme navíc vyzvali, aby v rámci svých divadel vytvořili vnitřní pracovní skupinu," dodává Zdráhal.

Konkrétní výstup z práce skupiny, která začala jednat minulý týden, lze podle něj očekávat během jednoho až dvou měsíců. Zatím jsou prioritou technické detaily rekonstrukce Státní opery a časový harmonogram těchto prací.

Oslovení odborníci zatím nechtěli ke své účasti sdělovat příliš podrobností. Kontakty s ministerstvem jsou prý zatím na počátku a proběhly jen v obecné rovině. "Jsem připravený poskytnout ministerské komisi informace praktického rázu týkající se divadelního provozu – ale jen jako poradce, nikoli člen komise," zdůrazňuje Jiří Srstka. Pakliže ministerstvo projeví zájem, je podle něj agentura Dilia navíc schopná vypracovat odbornou expertizu. Pokud jde o budoucnost pražských operních domů, považuje za důležité, aby se zvažovaly alternativy. "Existují různé varianty řešení, mělo by se o nich diskutovat," poznamenává.

Inspirace byznysem

Personální ředitelka ze společnosti Reader's Digest Anne-Marie Nedoma se podle svých slov k týmu připojila teprve tento týden. Konkrétní názor si tedy prý udělá, až bude mít více informací. "Původní profesí jsem statistik, proto vím, že bez informací si mohu vytvořit pouze dojem, nikoli názor," říká.

Do debaty by nicméně chtěla přispět zkušenostmi z oblasti byznysu. "Myslím, že i v tomto tvrdém prostředí lze najít náměty pro státní příspěvkové organizace, samozřejmě nikoli z uměleckého hlediska, ale z hlediska efektivity fungování instituce," uvedla.