Berlinale 2011 - z filmu Rozchod Nadera a Simin

Berlinale 2011 - z filmu Rozchod Nadera a Simin | foto: outnow.ch

Berlinale vyhrál íránský film. Není za tím politika, myslí si vítěz

  • 1
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní snímek mezinárodního filmového festivalu Berlinale letos získalo favorizované íránské drama Jodaeiye Nader az Simin (Nader a Simin: odloučení).

Na sobotním závěrečném galavečeru to oznámila předsedkyně hlavní poroty, herečka Isabella Rossellini.

"Zlatý medvěd je pro mě důležitý nejen jako výraz ocenění mé práce. Díky němu se náš film dostane ke spoustě lidí, kteří by ho jinak neměli šanci vidět, a to je skvělé," poděkoval režisér Asghar Farhádí.

Cena není za politiku

Cena pro íránské drama nebyla velkým překvapením. Film režiséra Farhádího, který si z Berlinale už před dvěma lety odvezl Stříbrného medvěda, stabilně kraloval průběžnému hodnocení.

Berlinale 2011 – z filmu A Torinói Ló (Turínský kůň)
Berlinale 2011 - z filmu Rozchod Nadera a Simin
Berlinale 2011 - z filmu Rozchod Nadera a Simin

Vítězem Berlinale je íránské manželské drama Nader a Simin: odloučení. Druhý největší favorit soutěže, maďarský snímek Turínský kůň, dosáhl jen na Velkou cenu poroty

Svou roli v rozhodování jury navíc zcela jistě sehrálo i politické pozadí: Farhádíovým rodákem je totiž režisér Džafar Panahí, jenž byl přizván do letošní berlínské poroty, ale jako politický vězeň nemohl přijet (více o odsouzeném Panahím zde).

 "Jsem rád, že tak byla mému příteli vyjádřena podpora," řekl Farhádí s tím, že však zároveň ocenění nebere jako politický vzkaz. "Myslím, že jsem cenu dostal především za film samotný," podotkl.

Vítězové Berlinale

Nejlepší film: Jodaeiye Nader az Simin (Nader a Simin: odloučení)
Velká cena poroty: A Torinói Ló (Turínský kůň)
Nejepší režie: Schlafkrankheit (U. Kohler)
Nejlepší herec: obsazení filmu Nader a Simin: odloučení (P. Moadi, A.A. Shahbazi, B. Karimi)
Nejlepší herečka: obsazení filmu Nader a Simin: odloučení (S. Bayatová, S. Farhádí)
Nejlepší scénář: The Forgiveness of Blood (J. Marston, A. Murataj)
Mimořádný výtvarný počin: El Premio (W. Staron, B. Enriquezová)
Cena Alfreda Bauera: Wer wenn nicht wir (A. Veiel)

Íránský titul už odpoledne získal cenu ekumenické poroty pro nejlepší soutěžní film a cenu čtenářů deníku Berliner Morgenpost.

Bodoval také v obou hereckých kategoriích. Medvědí sošky určené celému ansámblu převzali tři mužští protagonisté i dvě hlavní herečky filmu, z nichž jedna je dcerou režiséra Farhádího. "Otec se mnou jedná jako s každou jinou herečkou, neměla jsem žádné zvláštní zacházení," dušovala se Sarina Farhádí, když se jí novináři ptali na "rodinnou spolupráci".

Porota i kritici měli ještě jednoho velkého favorita, maďarský snímek dlouhý 146 minut A Torinói Ló (Turínský kůň) režiséra Bély Tarra. Na toho však nakonec "zbyla" pouze Velká cena poroty.

Na tiskové konferenci po předávání cen vysvětlil, proč na rozdíl od ostatních šetřil děkovnými formulkami. "Mám jednoduchou práci: točím filmy. To pro mě znamená mluvit v obrazech, ne někomu něco říkat," prohlásil na tiskové konferenci, která následovala po předávání cen.

Na otázku, proč je jeho film tak temný, potom odpověděl: "Můj film je temný, protože svět je temný. Vy jste snad někde viděli štěstí a světlo? Já ne."

Česká republika se v oficiálních soutěžních kategoriích na rozdíl od loňského roku neprosadila. O trofej pro nejlepší festivalový hraný debut se sice ucházel i snímek Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky, nakonec však byl poražen americkým titulem On The Ice. Z českých tvůrců, kteří na Berlinale přivezli hned tři filmy, tak uspěla pouze Erika Hníková, jejíž dokument Nesvatbov zaujal speciální čtenářskou porotu. (více zde)

Vítěz Berlinale o politice a filmech

Hodně se mluví o politickém poselství vašeho filmu. Opravdu ho v něm máme hledat?
Úkolem filmaře není něco někomu vzkazovat. Je ale pravda, že filmy mají potenciál přimět lidi, aby nad něčím  přemýšleli. Klást jim otázky. To v mém snímku je.

Momentálně vám celý svět děkuje za statečnost...
Já ale rozhodně nedělám nic mimořádného. Každý na světě by podporoval mírový proces, každý rozumný člověk, bez ohledu na to, kde zrovna žije. Tím jsem si jistý.

Mnohé napadne, zda jste hlavní cenu nedostal z politických důvodů. Zda není víc výrazem podpory v boji proti íránskému režimu než oceněním pro film.
Asi je v tom od každého trochu. Přesto si myslím, že jsem cenu dostal především za film, a ne kvůli tomu, co se momentálně děje. Jinými slovy doufám, že porota nebyla ovlivněna vnějšími politickými vlivy. Zároveň je ale skvělé, že tím podpořila  mého vězněného přítele a kolegu. Mimochodem před pár minutami jsme spolu mluvili.

Jak budete bojovat dál?
Existují dvě cesty v boji proti nesvobodě. Buď řeknete,co si myslíte, nahlas a přímo, a už nikdy nebudete smět točit filmy. Nebo to přímo neřeknete, a budete moci dál pracovat. Osobně dávám přednost druhé možnosti. Nejsem hrdina, abych schválně provokoval. To ale neznamená, že bych mlčel. Když chci něco sdělit, sdělím to svými filmy a myslím, že to má větší efekt, než kdybych někde něco vykřikoval.

Berlinale 2011 – Asghar Farhadi s cenami za film Nader a Simin: odloučení