Po nehodě jaderné elektrárny Fukušima zůstala velká oblast Japonska částečně zamořena radioaktivitou. (březen 2011)

Po nehodě jaderné elektrárny Fukušima zůstala velká oblast Japonska částečně zamořena radioaktivitou. (březen 2011) | foto: AP

Berlinale se ohlíží za Fukušimou. O Zlatého medvěda se utká film z Česka

  • 0
Tři japonští režiséři představí na únorovém mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně své filmy o následcích březnového zemětřesení a následné vlny tsunami včetně havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě. Do hlavní soutěže se navíc dostal koprodukční historický snímek Královská aféra, na jehož vzniku se podíleli Češi.

Festival Berlinale představí i nejméně tři filmy o následcích cunami a jaderné katastrofy. Režisér Funahaši Acuši snímkem Nuclear Nation (Jaderný národ) vytvořil filmový portrét starosty, jehož město katastrofa zničila a vylidnila. Starosta se zoufale snaží mezi obyvatele města evakuované do tokijských předměstí vrátit pocit sounáležitosti.

Fudžiwara Toši ve filmu No Man's Zone (Zóna nikoho) proniká do vylidněné zóny kolem jaderných reaktorů ve Fukušimě.

Berlinale 2012

Mezi největší herecké hvězdy 62. ročníku Berlinale, jenž se uskuteční ve dnech 9.-19. února, mají patřit Meryl Streepová, Angelina Jolieová, Clive Owen, Tom Hanks, Sandra Bullocková nebo Ewan McGregor. Na přehlídce bude uvedeno kolem 400 filmů.

Film "friends after 3.11" (přátelé po 11.3.) režiséra Iwaje Sundžiho zase klade otázky ohledně politické, ekologické a sociální situace své země. Sundži se podílel například na povídkovém snímku New Yorku, miluji Tě!.

Filmy budou součástí sekce zvané Fórum, v níž bude uvedeno dohromady 38 filmů, z toho 26 ve světových premiérách. Letošní Fórum je zaměřeno na snímky zachycující generační konflikty a nejednoznačnost usilování o pokrok. Sekce je určena hlavně mladým tvůrcům a dílům, která se nebojí překračovat hranice žánrů.

Německá vláda kancléřky Angely Merkelové se po událostech ve Fukušimě vrátila k plánu předchozí rudo-zelené koalice odstavení jaderných elektráren v zemi do roku 2022.

Česká účast

V hlavní soutěži se o Zlatého lva pro nejlepší film popere i film Královská aféra, na jehož vzniku se podílela česká produkční společnost Sirena Film a který se natáčel v České republice.

Soutěžní snímek Královská aféra dánského režiséra Nikolaje Arcela přibližuje zřejmě největší milostnou aféru dánských dějin. Odehrála se na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem krále Kristiána VII., a Karolinou Matyldou Hannoverskou, anglickou princeznou, která se za dánského krále provdala. Lékaře aféra dovedla až na popraviště. V hlavní roli snímku podle internetové databáze ČSFD "exceluje" Mads Mikkelsen, představitel zloducha z bondovky Casino Royale.

Zlatý medvěd - hlavní cena Berlinale

Snímek, jehož hlavním producentem je dánská společnost Zentropa, vznikal v Česku loni od března do května. Natáčelo se například v Kroměříži, Ploskovicích, Českém Krumlově, na zámku Kačina, v Doksanech a Ledči nad Sázavou. V Praze si štáb pronajal například Colloredo-Mansfeldský palác.

Dánský štáb v Česku tvořila necelá desítka lidí, které doplňovala asi stovka českých filmových profesionálů a další desítky dodavatelů navazujících služeb. Na produkci se podílely rovněž společnosti ze Švédska a Německa.

Královské aféře budou v berlínské soutěži konkurovat například americký film Jayne Mansfield's Car natočený hercem Billym Bobem Thorntonem, italský Cesare deve morire (Cézar musí zemřít) bratří Paola a Vittoria Tavianiových nebo zahajovací film celého festivalu Les adieux a la reine (Sbohem královno) od Benoita Jacquota. Tento rovněž historický film přibližuje první dny Velké francouzské revoluce očima služebnictva na dvoře Ludvíka XVI. ve Versailles. Hlavní roli královny Marie Antoinetty ztvárnila Diane Krugerová.

,