Christian Bale a Natalie Portmanová ve filmu Terence Malicka Knight of Cups

Christian Bale a Natalie Portmanová ve filmu Terence Malicka Knight of Cups | foto: Dogwood Films

Malick, Herzog, German. Na Berlinale se rýsuje souboj velkých režisérů

  • 3
O Zlatého medvěda 65. Berlinale bude bojovat 19 filmů, ale první velký festival roku chystá zajímavosti i v nesoutěžních sekcích, Mezinárodním fóru mladého filmu, retrospektivách a zvláštních akcích.

Mezi režiséry, jejichž nová díla festival představí, je řada známých jmen a ředitel Berlinale Dieter Kosslick hrdě klade důraz na přítomnost mimořádně významných postav německého filmu. Jednou z nich je proslulý Wim Wenders, jehož film Every Thing Will Be Fine, v němž hrají James Franco a Rachel McAdamsová, sice nesoutěží, ale autor si přijede do Berlína pro čestného Zlatého medvěda za kariéru.

Znovu Deník pokojské

Mimo soutěž představí své novinky i Margarethe von Trotta a Oliver Hirschbiegel, zato jiný německý filmař Werner Herzog i jeho mladší kolegové Andreas Dresen a Sebastian Schipper se ucházejí o ceny, jež příští sobotu vyhlásí porota vedená Darrenem Aronofským.

S největším napětím je očekáván nový film Terence Malicka Knight of Cups s Christianem Balem v roli scenáristy z Los Angeles, jenž se snaží najít smysl událostí, které ho obklopují. V tarokových kartách je „srdcový král“ symbolem tvořivosti, ale také ukvapenosti vedoucí k chaosu, jak nasvědčuje příběh. Malick si z Berlína vezl Zlatého medvěda v roce 1999 za Tenkou červenou linii, ale od té doby mívají jeho díla obvykle premiéru v Cannes.

Naši na festivalu

Film Veroniky Liškové o pedofilech Danielův svět bude uveden v sekci Panorama – Dokumenty.
Slovensko-český film Ivana Ostrochovského Koza se bude hrát ve Fóru a účastní se klání prvních děl.
V sekci představující předvýběr na německou národní filmovou cenu se bude promítat německý film s minoritním českým podílem Wiedersehen mit Brundibar, dokument o současném nastudování dětské opery Brundibár z Terezína. Program k 60. výročí udílení Zlatých medvědů za krátký film zahrne vítěze roku 1983, dílo Jana Švankmajera Možnosti dialogu.
Devět českých filmů se představí na trhu, například Fotograf, Kobry a užovky, Ghoul nebo Fair Play.

Mezi režiséry, kteří v Berlíně nesoutěží poprvé, patří vedle Petera Greenawaye s filmem Eisenstein in Guanajuato také Španělka Isabel Coixetová, jejíž film Nobody Wants the Night festival zahájí. Vedle Kennetha Branagha, jehož Popelku hrají mimo soutěž, je v Berlíně známý Francouz Benoit Jacquot, před dvěma lety neúspěšný s dílem Sbohem, královno.

Nyní představí svou verzi románu Deník pokojské – mimochodem stejnojmenný film Luise Buňuela před půl stoletím na karlovarském festivalu vynesl cenu Jeanne Moreauové za roli, již tentokrát hraje Léa Seydouxová.

Asie stále v popředí

Publikum ocení nesoutěžní film Billa Condona Mr. Holmes, naopak spíše kritikům zní povědomě chilská jména Pablo Larain či Particio Guzmán. K uznávaným režisérům patří i Alexej German, syn ruského režiséra pronásledovaného sovětským režimem. German mladší naráží víc na problémy finanční, jeho film Pod električeskimi oblakami čekal na realizaci čtyři roky.

Událostí se nepochybně stane Taxi, jehož tvůrce a hlavní představitel Jafar Panahi má v Íránu zapovězenou činnost, leč už v minulosti získal v Berlíně ceny, pro něž si nemohl přijet, což bude platit i tentokrát. Zájem vedení Berlinale o asijské filmy trvá, byť Čína má proti loňské nezvykle vysoké účasti letos v soutěži jediný příspěvek. Nechybí v ní ani Japonsko či Vietnam, Česko je v hlavní soutěži zastoupeno jen produkčním podílem na filmu Aférim!, jehož režisérem je Rumun Radu Jude.