Keira Knightley na festivalu v Benátkách

Keira Knightley na festivalu v Benátkách - (29. srpna 2007) | foto: Reuters

Benátkám vládnou filmy o válce v Iráku

Nespokojenost se stavem současného světa. Tak by se dal označit společný jmenovatel soutěžních filmů 64. festivalu v Benátkách. Alespoň těch, o nichž se nejvíce mluví.

Dílem Redacted možná režisér Brian De Palma překvapil své ctitele, ale publikum přiměl k pětiminutovému potlesku. Též v žebříčku kritiků zatím vede jeho rekonstrukce skutečného případu, stavějícího do více než špatného světla chování amerických vojáků v Iráku.

Režisér ji natočil formou záznamů televizních kamer stažených z internetu. Znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny je nahlíženo očima účastníků, budí tedy dojem naprosté pravdy. Nicméně jak na začátku upozorňuje režisér, nejde o dokument, nýbrž o inscenaci reálných faktů; účinnosti docílil obsazením neznámých tváří do rolí vojáků.

V hlavní roli vojáci
Působení války v Iráku na osobnost těch, kdo tu mají bojovat za vlast, zvolil i film Paula Higgise In the Valley of Elah, napsaný a natočený ovšem v duchu hollywoodské tradice. Příběh veterána z Vietnamu pátrajícího po zmizelém synovi, který se vrátil se svou jednotkou z Iráku, používá rovněž fotografií a záběrů pořízených mobilem, ale hlavní děj se řídí důsledně pravidly thrilleru.

Třebaže závěrečné poznání děsivé otrlosti a naprostého odbourání zábran jako důsledek zážitků z války vyzní snad ještě otřesněji než u De Palmy, film vzbuzuje větší dojem konstrukce; přitažlivost mu dodávají herci Tommy Lee Jones, Charlize Theronová a Susan Sarandonová.

Jinou stránku důsledků globalizace sleduje známý bojovník za socialismus režisér Ken Loach. Ve filmu It’s a Free World vypráví o debaklu všech odborářských snah ve světě bezostyšného využívání emigrantů.

Ústřední postavou - jde o první roli skvělé Kierston Wareingové - je ctižádostivá a rázná mladá žena, jejíž občasné dobré úmysly zcela potlačí touha prosadit se a vydělat. S kamarádkou založí zprostředkovatelnu příležitostné práce pro přistěhovalce z Polska či Íránu a očekává od nich, že skloní hřbet za málo peněz.

Sólo pro Clooneyho
Podobný je i Michael Clayton, hrdina stejnojmenného filmu Tonyho Gilroye, kterému dal herec George Clooney potřebnou dávku svého charizmatu. Muž pracuje pro firmu, která podniky i lidi vysekává z malérů způsobem na hraně zákona. Ale sotva jako ve správném americkém filmu zjistí, kam vedou metody zosobňované hrdinkou Tildy Swintonové, dostaví se u něj prozření a octne se na straně dobra.

Ale ne všechny festivalové filmy jsou posedlé odhalováním špinavostí války a novodobého otroctví. Našla se tu i skvělá psychologická studie Sleuth. Souboj dvou mužů alias Juda Lawa a Michaela Cainea kvůli ženě, v němž „třetí hlavní roli“ hraje dům spisovatele detektivek, dokazuje, že poutavé dílo lze natočit i za rozumné peníze a v interiéru. Vymyká se též půvabný příběh dvou pastýřů Amours d’Astrée et de Céladon, jejž natočil Eric Rohmer podle románu ze 17. století a zachoval veškerou dobovou rétoriku předlohy.