Jiří Bělohlávek

Jiří Bělohlávek - Jiří Bělohlávek | foto: Radek Miča, MF DNES

Bělohlávek řídí slavné evropské soubory

Pracovní léto v Londýně tráví dirigent Jiří Bělohlávek. Jakožto šéfdirigent renomovaného BBC Symphony Orchestra se totiž podílí výraznou měrou na proslulém prázdninovém festivalu Proms.

Tato rozsáhlá přehlídka nabízí uvolněnou formou špičkové hudební produkce široké veřejnosti. Lze je sledovat nejen v Royal Albert Hall, kde je pod pódiem vyhrazena tisícovka míst k stání (za pět liber), ale i v rozhlase, televizi a po internetu.

Bělohlávka po nedávném zahajovacím večeru čekají ještě tři koncerty. Na tom nejbližším, který se uskuteční 26. července, vystoupí i mladý český pianista Ivo Kahánek, který zahraje sólový part v Klavírním koncertu č. 4 Bohuslava Martinů.

„Hned při svém nástupu do funkce šéfa orchestru BBC jsem deklaroval úmysl představit naše vynikající mladé umělce britskému publiku. Například v minulé sezoně přijel do Londýna můj bývalý žák Jakub Hrůša, který tu sklidil velký ohlas. V prosinci přivítáme houslistu Ivana Ženatého, který s námi provede a nahraje Foersterovy houslové koncerty,“ připomíná Bělohlávek.

Bouřlivá poslední noc
Svéráznou lázeň podstoupí jedenašedesátiletý dirigent 8. září, kdy bude řídit závěrečný koncert Proms, nazývaný Last Night. Ten je pověstný bouřlivou a vlasteneckou atmosférou, k níž patří i britské vlajky v rukách diváků a opusy jako třeba Elgarova Země naděje a slávy. Bělohlávek bude navíc prvním dirigentem Last Night, jehož mateřštinou není angličtina.

„Last Night se vymyká běžnému pojmu koncertu. Z poloviny je to populární koncert se slavnými hvězdami, jimiž letos budou sopranistka Anna Netrebko a houslista Joshua Bell, v druhé polovině začíná velká slavnost k uzavření ročníku, která má mnoho specifických tradic. Snažím se vstřebat z této tradice co nejvíce, abych ji mohl naplnit a přitom oživit svým vkladem,“ konstatuje Bělohlávek, který do pestrého programu zařadil také Dvořákovu předehru Othello a Fučíkův Vjezd gladiátorů.

Sympatiemi k Velké Británii se už léta nijak netají. „Všechny jednotlivosti tam mají společného jmenovatele a tím je fair play. Vůbec to neznamená, že všichni jsou andělé. Ale nehraje-li britský hudebník moc dobře, je to určitě proto, že mu to skutečně lépe nejde, a nikoli proto, že se mu zrovna nechce. A mohu si být jist, že pro naplnění mé představy bude dělat vše, co je v jeho silách,“ zdůrazňuje.

Má vlast po berlínsku
Až se vrátí z Londýna, čekají Bělohlávka další prestižní úkoly, především další hostování u Berlínských filharmoniků, považovaných za nejlepší symfonické těleso světa. A co víc, Bělohlávek s nimi připraví cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, který pak v Berlíně provede 18., 19. a 20. října.

Třebaže Mou vlast při zahájení Pražského jara několikrát přednesla i zahraniční tělesa, není vůbec běžné, aby nečeské orchestry tuto skladbu měly jako celek v repertoáru. Berlínští filharmonikové jsou mimoto orchestrem odrážejícím multikulturní charakter německé metropole: tvoří je zástupci mnoha národů, mají tedy mnoho „vlastí“. To však podle Bělohlávka může být ku prospěchu věci.

„Myslím, že všechna přední symfonická tělesa zaznamenala určitý přerod z čistě národních na internacionální celky. Je to v souladu s celkovým vývojem lidského společenství. Toto otevření přináší velký vzmach v úrovni těles, ale pochopitelně vyžaduje od hudebníků i zvýšenou pozornost vůči stylovému rozlišení skladeb,“ poznamenává.

Do Berlína se Bělohlávek bude vracet i v následujících letech. „Se šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem jsme dohodli spolupráci až do roku 2009,“ říká.

,