The Beatles - Kapela The Beatles - vlevo George Harrison, nahoře John Lennon, pod ním Paul McCartney a vpravo Ringo Starr (nedatovaný snímek ze 60. let 20. století) | foto: Corbis, Profimedia.cz

Beatles znovu ženou Apple Computer k soudu

  • 6
Zástupci slavné kapely The Beatles se sejdou u soudu se zástupci počítačové firmy Apple Computer kvůli ochranné známce Apple a logu s jablkem.

Apple Corps Ltd je firma, kterou The Beatles založili a kterou její členové či zástupci nadále vlastní. Nyní jim však vadí, že americký výrobce počítačů Apple vstoupil na hudební trh s přehrávači iPod a internetovou prodejnou iTunes.

Apple Corps Ltd vlastní Paul McCartney, Ringo Starr, vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono a dědicové George Harrisona. O značku Apple se s americkou firmou soudili již dvakrát.

Na základě poslední dohody z roku 1991 jim vyplatila americká Apple Computer 26 milionů dolarů a odsouhlasila omezení své působnosti v hudebním průmyslu.

Apple Corps si nyní stěžuje, že výrazná pozice Apple Computer v hudebním průmyslu předchozí dohodu porušuje. Apple Computer ve svém obchodě iTunes Music Store prodala již více než miliardu písní a přehrávačů iPod je mezi uživateli kolem 14 milionů.

I soudce Edward Mann, který si případ u Nejvyššího soudu v Londýně vyslechne, je uživatelem iPodu.

Sami The Beatles prostřednictvím Apple Corps dosud odmítali dovolit, aby se jejich nahrávky na internetu prodávaly. Fandové skupiny spekulují, zda se po jednání mezi Apple a Apple neobjeví písně The Beatles na iTunes.

Apple Corps požaduje od londýnského soudu, aby zajistil podmínky dohody z roku 1991, stejně jako peněžní odškodnění. Pro známou počítačovou společnost může jít o hodně. Online obchod iTunes je klíčový pro strategii propagace jejích počítačů jako prostředku multimediální zábavy.

Nynější soudní spor je již třetím v řadě. V roce 1981 Beatles žalovali Apple Computer kvůli jménu. Výrobce počítačů jim tehdy zaplatil sumu, která nebyla veřejně oznámena, a zavázal se užívat jméno Apple jen pro počítačové výrobky.

DÁLE ČTĚTE
Apple se soudí s Applem. Už skoro třicet let

,